Ege Yıldız Mobilya İhracata Odaklanacak

Ege Yıldız Mobilya İhracata Odaklanacak

Menderes'te 2.200 metrekarelik kapalı alanda 40 kişilik ekiple çalışmalarını yürüten Ege Yıldız Mobilya 2023 yılında ihracata yoğunlaştı. Makine parkurunu yenileyen ve pazar araştırmasına başlayan firma Hilton banyo ve akrilik tezgah ihraç edecek.

A+A-

Mobilya sektörüne çırak olarak girdikten sonra uzun yıllar bu sektöre emek veren Hüsnü Yavuzkan ile müteahhitlik ve yine sektörde simile işler yapan Abdurrahman Çiçek'in el birliğiyle kurulan Ege Yıldız Mutfak 2016 yılında Menderes'te faaliyet göstermeye başladı.

İlk kurulduğu zamanlarda hizmet kısmında 4 beyaz yaka, üretim kısmında ise 2 ustayla sektöre adım atan Ege Yıldız Mutfak, yenilikçi ve ilerici yapılanmalarıyla, her yıl bir öncekinin İki katı ivme kazanarak bugünkü konumuna ulaştı. Sabit mobilya üretimi yapan Ege Yıldız, aynı zamanda İnşaat şirketlerine ve bireysel müşterilerine tasarım desteği de sunuyor. Kapı, mutfak, akrilik tezgâh, vestiyer ve İç mobilya aksanlarını üreten ve montajını gerçekleştiren firma, ağırlıklı olarak İzmir ilçelerinde faaliyet gösteriyor.

Üretmekten ve tasarlamaktan zevk alıyorum

Firmanın kurucu ortaklarından Abdurrahman Çiçek, 2010 yılında inşaat konut projeleri İnşa etmeye başladı. Statik olmayı sevmediğini belirten Çiçek, daha yaratıcı bir sektör olması sebebiyle mobilya sektörüne adım attığını; tasarlayarak üretmenin kendisine, para kazanmaktan çok daha keyif verdiğini açıkladı. Çiçek, ortaklıklarının başlangıcını ise: “ İnşaat projelerimin tüm mobilya İşlerini Hüsnü Bey yapıyordu. İşine olan güvenim tamdı. Esasında aynı sektörün renkleriydik, projelerimizde birbirimizi tamamlıyorduk. Bu durum bizi ortaklığa götüren sebeptir” şeklinde anlattı.

ege-yildiz-001.jpg

Bu sektöre aşığız

8 yaşındayken çırak olarak sektörle tanışan Hüsnü Yavuzkan ise çok uzun zamandır sektöre emek veriyor. Bu sektöre küçük yaşlardan itibaren başlayan ve kısa zamanda uyum sağlayan, merakını aşka dönüşen Yavuzkan, 11-12 li yaşlarında kalfalık seviyesine ulaştı. Okuldan arta kalan zamanlarında önceleri para kazanıyor olmanın keyfiyle gittiği işinde, zamanla ürettiklerinin takdir görüyor olmasının kendisini bu mesleğe İten en büyük sebep olduğunu söyledi. ”Siz üretiyorsunuz ve sayenizde İnsanların ihtiyaçları karşılanıyor. Bu paha biçilemez bir durum” dedi. Önceleri yeteneklerinin farkında olmayan Yavuzkan, sözlerine zaman içerisinde verilen sorumlulukların kendisini geliştirdiğini, araştırmaya ve yenilikleri takip etmeye sürüklediğini ekledi. Eğitim yaşamı boyunca mobilya sektöründe yer aldığını, Üniversiteyi kazanmasına rağmen hedefinin mobilya sektöründe zirveye ulaşmak olduğundan dolayı kayıt yaptırmadığını belirtti. Ortağı Abdurrahman Çiçek için ise: "Sektöre sonradan giriş yapan birine göre detayları çok kısa sürede yakaladı, yenilikçi ve araştırmacı; bu, sektör ve benim için büyük bir şanstır” dedi.

Kontrollü Büyüyoruz

tam kapasite çalışıyoruz diyen Abdurrahman Çiçek, “İlk iki aylık zaman diliminde programımız çok yoğun. Çoğunluğunu İzmir ilçelerinin kapladığı müşteri portföyümüze rağmen bizle çalışmak İsteyen farklı şehirlerde de projelerimiz oluyor. Yoğunuz ve yoruluyoruz ancak aldığımız geri dönüşler buna değer. Amacımız da buydu zaten. Bulunduğumuz yerde isim yaparak büyümek” dedi. Ortağının sözlerine onay vererek eşlik eden Yavuzkan ise, “İş almak kolay kısmı asıl mesele işi zamanında ve hatasız yetiştirmek. Termin süresi ince çizgimizdir. Aldığımız işleri mutlaka zamanında teslim ediyoruz. Bu bir ekip işi, mevcut personelimize inancımız tam. Hepsi ayrı bir değer ve ellerinden gelen gayretin fazlasını gösteriyorlar, görüyoruz. Ancak hedeflerimize ulaşmamız için personel sayımızı kalifiye şekilde arttırmamız gerekiyor. Günümüz koşullarında kanayan bir yara var ki kalifiye personel bulmak güçleşmeye başladı. Nadiren de olsa bu da istem dışı hız kaybına sebep olmuyor değil” dedi.

Tasarımlarımızla fark yaratmak istiyoruz

40’ın üzerinde çalışanla hizmet verdiklerini belirten Yavuzkan, büyüme ortaklı bir firma olmanın kendilerine kattığı faydaya da değindi: "İş bölümü yaptığımız için işlerimizi en iyi şekilde yönetiyoruz. Hem üretim hem Showroom hem de proje yönümüz olduğundan her yere yetişmeye çalışmanın zorluğu hafifliyor. Dört mimarımızla tasarım hizmeti de veriyoruz. Mobilyayı satmadan önce tasarlıyoruz. Müşterinin sipariş ettiği ürünü önce üç boyutlu olarak tasarlayıp, sunuyoruz. Rakiplerimizi tasarımlarımızla geride bırakmak istiyoruz. İyi tasarım ve kusursuz montaj ile işin katma değerini arttırıyoruz. Müşterilerimizden aldığımız teşekkür telefonları tüm yorgunluğumuzu alıyor. Zaman zaman bizden ya da kullanıcıdan kaynaklı aksaklıklar da yaşanıyor elbette. Cumartesi günleri servis hizmeti veriyoruz. Hafta içi gelen talepleri haftalık alıyor ve cumartesi günü çözüyoruz. Şikayet ve öneriler asla bize külfet olmuyor, aksine büyüme yolunda bize çok yardımcı oluyor. Doğru geri bildirimlerin bizleri daha ileriye taşıyacağına inanıyoruz.”

Hedefimiz ihracat

2.200 metrekare kapalı alanda üretim faaliyetini gerçekleştirdiklerini belirten Çiçek ve Yavuzkan uzun vadede hedeflerinin yurt dışına açılmak olduğunu, makine parkurlarını genişlettiklerini ve ihracatta büyüme hedeflerinden dolayı 2023 yılı için Ar-Ge çalışmaları ve pazar araştırmasına başladıklarını belirtti. Hilton banyo ve akrilik tezgah ihracatı yapmayı hedefliyoruz diyen iki ortak “Almanya 'da iki Showroom kurma planımız var. Yurt dışında doğru bir partner ile modüler sistemleri de ihraç etmeyi planlıyoruz. Hedefimiz yüzde 70-80 ihracat hedefine ulaşmak” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.