Doğru Fiyat Hızlı Sattırır!

Doğru Fiyat Hızlı Sattırır!

Doğru fiyatla satışa çıkan gayrimenkullerin daha hızlı satıldığına dikkat çeken Coldwell Banker Smart Broker’ı İbrahim Kaya, kendilerine gelen bir portföy için 2 gün analiz yaptıklarını, doğru fiyat belirleyip doğru stratejiyle satışa çıktıklarını söyledi

A+A-

GSM operatörü şirketinde yöneticilik yaparken işinden istifa eden ve emlak sektörüne 8 yıl önce adım atan İbrahim Kaya, sektörde tecrübe sahibi olduktan sonra 1,5 yıl önce kendi ofisini açtı. Kısa sürede büyüyen ve 26 kişilik bir ekibe ulaşan Coldwell Banker Smart, birçok alanda gayrimenkul danışmanlığı hizmeti sunuyor.

Kendi içlerinde uzmanlık alanı oluşturduklarını ve tüm danışmanların belli alanda uzmanlaştığını belirten İbrahim Kaya, “Hem arsa, hem konut, hem ticari çalışayım dediğinizde başarılı olma şansı neredeyse sıfıra iniyor. O yüzden biz yeni başlayan arkadaşlarımıza uzmanlık alanı seçtiriyoruz. Bu işi yapabilecek nitelikli kişiler var. Bu arkadaşlarımızın bu işin eğitimini aldıktan sonra başarılı olacaklarına inanıyorum” dedi.

Yüzde 20 sektörde kalıcı oluyor

Sektöre adım atan çok sayıda danışmanın bir süre sonra işi bırakmalarını da değerlendiren Kaya, “Bu kadar sirkülasyonun olma nedeni insanların bir B planının olmasıdır. ‘Ben bu işe bir gireyim bir deneyeyim’ demeleridir. İşe başladıktan sonra zorlanınca hemen B planına sarılıyor ve işi bırakıyor. Ama yüzde 20’lik kısım bu işin esnaflık işi olduğunu, birkaç yıl çalışıp uzmanlaşması gerektiğini biliyor ve sektörde kalıcı oluyor” ifadelerini kullandı.  

Danışmanlara ücretsiz eğitim

Eğitime çok önem verdiklerini, yeni gelen danışmanların çok ciddi eğitimlerden geçirdiklerini belirten Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ben bu işe başlayınca eğitimlerin hepsi ücretliydi. Biz danışmanlarımız için ücretsiz eğitimler düzenliyoruz. Coldwell Banker’ın İstanbul eski eğitim direktörüyle anlaştık. Bizim bünyemizdeki tüm arkadaşlarımız bu eğitimden ücretsiz faydalanacak.”

Doğru fiyatla hızlı satılır

Bir gayrimenkulün portföye alınması ve satış sürecinin yönetilmesi sürecini de anlatan Kaya, “Bize gelen müşterimizden 2 günlük süre istiyoruz. Fiyat analizi yapıyoruz. Çalışmanın sonunda belirlediğimiz fiyat gayrimenkul sahibine düşük gelebiliyor. Çünkü daire sahibi, bir siteye girip diğer ilanlara kıyaslıyor. Bu her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Biz araştırmamızla o gayrimenkulün ne kadar sürede satılacağını ortaya çıkartıyoruz. Doğru fiyat olduğunda gayrimenkul daha hızlı satılır” dedi. 

izmir-001.jpg

2023 yılında Gayrimenkul fiyatları artacak mı?

Coldwell Banker Smart Broker’ı İbrahim Kaya 2022 yılında gayrimenkul fiyatlarında yaşanan artışın 2023 yılında da devam edeceğini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe tarihinin en yüksek konut ve kira fiyatlarının görüldüğü şu dönemde herkes konut fiyatlarının ve kiraların ne olacağını merak ediyor. Yeni yılla beraber maliyetlerin artmasına bağlı olarak konut fiyatlarının da yeniden yükselişe geçeceğini kaydeden Coldwell Banker Smart Broker’ı İbrahim Kaya yatırım amaçlı olarak bugün konut alanların 2023 yılında kazançlı olacağını vurguladı.

Yüksek seyreden enflasyon, artan parasal maliyetler, arz ve talep arasında yaşanan dengesizlik nedeniyle zor bir 2022 geçiren Türkiye gayrimenkul sektörünün, 2023’te de sıkıntılar yaşamaya devam edebileceğini belirten Broker İbrahim Kaya Türkiye’nin gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında olduğunu söyledi.

“Türkiye gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında”

Türkiye’de inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli göstergelerden birisi olan ‘konut satış’ rakamları hakkında da bilgi veren Kaya, “Türkiye 2022 yılında gayrimenkul fiyatları artışında olağanüstü bir dönem yaşandı. Dünyada gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında yerini aldı. Peki 2023 yılında bizi neler bekliyor? Görünen o ki 2022 yılında olduğu gibi güvenli liman olarak gayrimenkul yatırımları hız kesmeyecek” dedi.

Konut fiyatlarında artış bekleniyor

Konut fiyatlarını maliyetlerin belirlediğinin altını çizen Kaya, “Fiyatlardaki artışın devam edeceği bir süreç bizleri bekliyor. Gayrimenkuldeki temel dinamik olan taleplerin artıyor olmasıdır. Krediler ne kadar kısıtlı olsa da bu yılda da artışlar bekleniyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.