Darbe Girişimi İzmirli Müteahhitleri Etkilemedi: Yatırıma Devam!

Darbe Girişimi İzmirli Müteahhitleri Etkilemedi: Yatırıma Devam!

İzmir inşaat sektöründen bazı isimler 15 temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi ve terör olaylarının ardından sektörle ilgili gündemi değerlendirdi.

A+A-

Ülke ekonomisinin sağlam temeller üstüne oturduğunu ve inşaat sektörünün lokomotif rolünü bundan sonraki dönemde de sürdüreceğini ifade eden sektör temsilcileri, mevcut yatırımların devam edeceğini ve alınan tedbirlerle Eylül ayına kadar piyasanın normaleşmesini beklediklerini dile getirdi.

Böyle dönemlerde finans piyasalarında yaşanan kısa süreli dalgalanmaların olağanlığına dikkat çeken işadamları, dalgalı dönemlerde en güvenli yatırım limanının da gayrimenkul olduğunu hatırlattı.

Krizi fırsata çevirmek için, doğru zaman olduğu görüşünde birleşen iş dünyası, 'işimizin başındayız; yatırım ve üretimdeki kararlılığımız sürecek' mesajı verdi.

Halkımızın ekonomideki istikrara güveni tam

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır:

Ülkemizde 15 Temmuz’da yaşanan gelişmeler sonrasında, Türk halkının demokrasiye olan bağlılığı ve geleceğe olan inancı ile ekonomide ve inşaat sektöründe olumlu gelişmeler devam etmektedir. Beklenenin aksine, ülkede ekonomi sekteye uğramamış, bazı sektörler ivme kazanmıştır.

Gerek inşaat malzemelerinde gerekse de konut satışlarında meydana gelen artış, sektörde hissedilen olumlu bir hava yaratmıştır. Bu da insanların, ülkesine, ülkesinin ekonomisine ve inşaat sektörüne duyduğu güveni ortaya koymaktadır. Bildiğiniz üzere inşaat sektöründe Ramazan Ayı ve Ramazan Bayramı nedeniyle ötelenen bir talep vardı. Şimdi, hem bu ötelenen talebin etkisi hem de emlak yatırımına olan güven nedeni ile konut satışlarındaki artış hızlandı. İnsanlar yatırıma yöneldi. Bu taleplerin de etkisi ile müteahhitler olarak projelerimize artan hızda devam edeceğiz.

Önümüzdeki süreçte sektörde daha önemli olumlu gelişmeler bekliyoruz. Gelecek 10 yılda İzmir’de konut ve inşaat sektöründe çok önemli gelişmeler yaşanacağını öngörebiliriz. İzmir’deki inşaat sektöründeki canlanmada Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da etkisinin büyük olacağına inandığımı ifade etmek isterim.

Dövizden gayrimenkule dönmek gerek

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı:

Dövizde suni bir artışla karşı karşıyayız. Millette elbette bir tedirginlik oluştu ancak Hükümetimiz konuya hakim. Merkez Bankası faizleri 25 puan geri çekti. Cumhurbaşkanımız ve hükümetin bu yönde açıklamaları oldu. Her türlü tedbiri alacaklarını ve ekonomi dünyasının müsterih olmasını istediler. İş dünyasının bu gelişmelerden en az zarar alarak çıkacağı yönünde umut verdiler. Her türlü tedbiri alacaklarından da şüphemiz yok. Önümüzdeki dönemde dolar yeniden 2.85 seviyesine inecektir. Bir ay içinde taşlar yerine oturur ve eylülde tüm şartlar normalleşir. Kar maksimizasyonu anlamında en mantıklı hareketin dövizden TL.'ye geçmek olduğunu düşünüyorum. Özellikle de gayrimenkule yatırım yapmak en akılcı yol olur. Olağanüstü durumlarda biz her zaman en karlı yatırımın gayrimenkul olduğuna defalarca tanık olduk. Diğer yandan da biz işimizin başındayız. Daha önce ne yapıyorsak, diğer iş insanı arkadaşlarımızla aynı şekilde hareket ediyoruz. Yatırımlarımız sürüyor ve sürmeye de devam edecek.

 

1 ay içinde sektör atağa kalkar

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

İlk olarak milletimize karşı yapılmış bu kalkışmanın halkımızın direnciyle engellenmesi tüm dünyaya örnek olmuştur. Demokrasiye ve ülkemizin geleceğine inanan insanların varlığı gurur vericidir. Tabii ki, piyasalarda ufak tefek dalgalanmaların olması normaldir. Ancak bir tehlike yok. İnşaat sektörü açısından bakarsak her zaman en güvenli liman gayrimenkuldür. Bu defalarca ispatlanmış bir durumdur. Bir hafta-on gün, en geç de 1 ay sonra hiç bir sıkıntı kalmayacak, yatırımlar yeniden hız kazanarak artacaktır. Merkez Bankası'nın da gelişmelerin ardından attığı olumlu adımlar ve açıklamalar var. Hükümetimiz de bunun arkasında. Biz de işimize gücümüze bakıyoruz. İşlerimize devam ediyoruz.

 

Hem ekonomimiz, hem de sektörümüz güçlü

Kavuklar Gayrimenkul Yatırım Grup Başkanı Metehan Kavuk:

İlk olarak bu ülke bizim ve bizim olduğu sürece hiçbir şekilde yatırım yapmaktan vazgeçmeyeceğiz. En çok birliğe ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde rafta beklettiğimiz projeleri de hayata geçirme kararı aldık. Aslında bu ülkemiz adına da bir fırsat. Bazen bedbaht olaylar doğru yöneltilirse hayırlı şekilde atlatılır. Ben de bu zorlu günlerden hayırlı bir şekilde çıkacağımıza inanıyorum. Hükümetimiz de süreci doğru şekilde yürütüyor. Bir, bir buçuk yıldır beklediğimiz atlımı ve çıkışı da bu üzücü olaylardan sonra yapacağımız kanısındayım. Diğer yatırımcılar da yatırım kararlarını bir an önce almalı. Zaten bir çoğunun da aldığını görüyoruz. Biz büyük bir ekonomiyiz ve bir üyesi olduğumuz inşaat sektörü de büyük ve güçlü bir sektör. Hiçbir zaman kolay kolay yara almaz. Göreceksiniz ki; hem inşaat sektörü hem de ekonomimiz bu elim olayların ardından daha da güçlenecektir.

Gayrimenkul her zaman güvenli liman

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Yücesoy:

Kriz dönemlerinde borsa düşebilir, döviz yükselebilir; fakat konut her zaman güvenli bir liman olarak görülür. Bu nedenle insanların konut yatırımlarına devam edeceğini ve sektörün yaşanan olumsuzluklardan etkilenmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'de yaşanan kanlı terör saldırıları İzmir'de yaşanmadı, bununla birlikte gerçekleştirilen darbe girişiminde de İzmir'de bombalar patlamadı, silahlar ateşlenmedi. Bu nedenle Türkiye'nin birçok yerinde İzmir güvenli bir şehir olarak görülüyor. İnsanlar İzmir'i yaşamaya değer ve güvenli bir kent olarak görüyorlar. Bu bağlamda Türkiye'de yaşanan krizden İzmir güçlenerek çıkacak diye düşünüyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.