Cumhur ve Millet İttifakının İnşaat Sektörüne Bakışı

Cumhur ve Millet İttifakının İnşaat Sektörüne Bakışı

Türkiye 14 mayısta sandık başına gidecek. Cumhur İttifakı ile Millet ittifakı arasında geçecek olan seçim inşaat sektörü için de tarihi öneme sahip. Cumhur ittifakı inşaat ekonomisini desteklerken, millet ittifakı sektöre daha mesafeli yaklaşıyor.

A+A-

14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhur İttifakı lideri Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu arasında geçecek seçim inşaat sektörünün de radarında. 

İnşaat sektörü yatırımlarının büyük bir kısmını seçim sonrasına ötelerken seçimin sonucu da yatırımların hızında etkili olacak. İnsaatderyasi.com olarak Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın inşaat sektörü ile ilgili açıklamalarını ve sektörle ilgili düşüncelerini derledik

MEVCUT İKTİDARIN EN ÇOK DESTEKLEDİĞİ SEKTÖR

Ak Parti hükümeti göreve geldiği günden bu yana inşaat sektörüne büyük destek veriiyor. Özellikle 2008 krizinden sonra inşaat sektöründe patlama yaşandı. İnşaat sektörüne sağlanan destekler nedeniyle Türkiye'deki farklı sektörlerdeki büyük veya küçük bir çok yatırımcı da inşaata yöneldi. Tüm Avrupa'da 40 bin müteahhit faaliyet gösterirken Türkiye'de müteahhit sayısı 400 bine kadar çıktı. Ancak son yıllardaki ekonomik krizlerden sonra bu sayı geriledi ve aktif müteahhit sayısı azaldı. Ekonomik kriz dönemlerinde hükümet 0,64 ve 0,69 faizli kredi kampanyaları ile sektörü domine etmeye çalıştı.

TÜRK MÜTEAHHİTLER DÜNYADA İKİNCİ SIRAYA YERLEŞTİ

Kamu yatırımlarında da inşaat sektörüne büyük bir pay ayrıldı. Son 10 yılda onlarca mega projeye imza atılırken Türkiye şantiye alanına dönüştü. İç piyasada iş yapıp ekonomik büyüme sağlayan müteahhitler yurt dışına açıldı. Türkiye, müteahhitlikte Çin'den sonra dünyada 2. sırada yer aldı.

MUHALEFET İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ RANT KAPISI OLARAK GÖRÜYOR

Millet İttifakı'nın ortak adayı Kemal Kılıçdaroğlu, rant kapısı olarak nitelendirdiği inşaat sektörüne daha mesafeli yaklaşıyor. Kılıçdaroğlu, daha önce birçok konuşmasında Ak Parti hükümetini inşaat sektörü üzerinden eleştirmişti. Millet İttifakı dünyanın en büyük inşaat projelerinden biri olan Kanal İstanbul'un da iptal edilmesi gerektiği görüşündü. Millet İttifakı'nın seçim vaatleri arasında Kanal İstanbul'u iptal etmek de var.

5'Lİ ÇETE ATIŞMASI

Türkiye'de çok sayıda kamu ihalesini Cengiz Holding, Limak Holding, Kalyon Holding, Kolin Holding ve Makyol Holding'in alması muhalefet tarafından eleştiriliyor. Bu firmaları 5'li çete olarak tanımlayan Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yolsuzluk yapıldığı iddia ediyor.

Mahkeme 5'li çete söylemine ihtiyadi tedbir getirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan iş dünyasına seslendiği bir toplantıda kendisinden önce iş dünyasının bu söyleme tepki göstermesi gerektiğini dile getirdi. 

ACİL DÖNÜŞÜM GERÇEĞİ

2023 seçimlerini hangi parti kazanırsa kazansın Türkiye'yi hızlı bir şekilde dönüştürmek zorunda kalacak. Türkiye'nin iki büyük kenti olan İstanbul ve İzmir başta olmak üzere deprem bölgesi olan birçok ilde acil bir dönüşüm planı başlatılması gerekiyor. Bu yüzden seçim sonrası inşaat faaliyetleri artacak. Kentsel dönüşüm bu yüzden hem Cumhur hem de Millet ittifakı açısından seçim sonrasında en önemli gündem maddelerinden biri olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.