Cemal Kuru: Alınacak 3 Önlem Enflasyon Artışını Önler

Cemal Kuru: Alınacak 3 Önlem Enflasyon Artışını Önler

İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru “yerli üretim”, “fahiş arsa fiyatlarına karşı önlem” ve “konut kredi faizleri düşürülmesi” gibi önlemlerle enflasyonunun önüne geçilebileceğini söyledi.

A+A-

Büyümenin önündeki en önemli engellerden biri olan enflasyonun önüne geçmek için ekonominin lokomotif gücü inşaat sektörünün “yerli üretim”, “fahiş arsa fiyatlarına karşı önlem” ve “konut kredi faizleri düşürülerek” desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Geçen yıl Ağustos itibariyle çift haneli rakamlara ulaşan, Aralık’ı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,92, Yİ-ÜFE’yi ise yüzde 15,47 ile tamamlayan enflasyon ile mücadelede yaklaşık 200 önemli kalemi bünyesinde barındıran inşaat sektörünün önemli rolü olduğunu belirten İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru, alınacak acil önlemlerle sektörün enflasyonu ilk 6 ayda tekli hanelere düşürebilecek kabiliyette olduğunu kaydetti.

Cemal Kuru, ekonomi çevreleri tarafından tartışılsa da Türkiye’nin enflasyonun hızla düştüğü son dört yılda, 1950-1953 dönemine ait, en uzun süre hızlı büyüme rekorunu egale ettiğini, enflasyonla büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunun kanıtlandığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye ekonomisinin belkemiği olan inşaat sektörüne verilecek her destek ülkeye çok ciddi katkı sağlarken enflasyonu da dizginleştiren etkide bulunacaktır. İCK Yapı olarak bununla ilgili 3 ana başlığımız bulunuyor. Bunlardan ilki bizleri ithal malzemeden kurtaracak yerli, kaliteli üretimin desteklenmesi. Çünkü döviz hareketleri, özellikle yüzde 80’e yakını ithal malzeme ile inşa edilen lüks konut projelerinin fiyatına doğrudan etki yapıyor.

İkincisi fahiş arsa fiyatlarına karşı alınacak önlemler. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde arsa maliyetleri neredeyse yüzde 80’lere kadar çıktı. Burada işin ehli olmayan kişilerin genellikle sonu hüsranla biten konut veya ofis projelerine başlamasının önemli rolü var. Maliyeti karşılayamayınca zarar eden, projeyi yarıda bırakan bu kişiler alıcıları zarara uğratmakla kalmıyor, arsa maliyetlerini yükseltirken, fiyatların da tavan yapmasına yol açıyorlar. En önemli sorunlardan biri de enflasyondaki artışa karşın önümüze dikilen faiz lobisi. Faizlerin özellikle konut kredilerinde ne olursa olsun  yükselmesinin önüne geçilmeli, hatta mevcutta çok yüksek olan faizlerin geriye çekilmesi 2018 enflasyon hedeflerine ulaşılmasında ciddi katkı sağlayacak.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.