1. HABERLER

  2. PROJELER

  3. Büyükşehir Ve Folkart Basmane Çukuru Projesinde Mutabakat Sağladı
Büyükşehir Ve Folkart Basmane Çukuru Projesinde Mutabakat Sağladı

Büyükşehir Ve Folkart Basmane Çukuru Projesinde Mutabakat Sağladı

Folkart ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında, İzmir’in merkezi Basmane’de yapılacak projede ‘belediye hizmet binasının’ ayrı konumlanmasıyla ilgili mutabakat sağlandı. Projenin revizyon çalışması sürüyor.

A+A-

Basmane’de gerçekleştirilecek önemli projenin, İzmir’in simge bir projesi olduğunu dile getiren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak; ortak aklı sağlamak amacıyla, projede mimari revizyona gidildiğini açıkladı. Sancak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ‘belediyenin hizmet binasının projede ayrı konumlandırılmasıyla ilgili’ mutabakat sağladıklarını vurguladı. Sancak, bu seçim nedeniyle proje sürecinde birkaç aylık kısa bir gecikme olacağını, ama ‘kamusal tercihe saygının’ öne çıkmasının ve ‘İzmirliler’in ortak aklının hayata geçmesinin’, projeye daha çok değer katacağını bildirdi. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, proje konusunda her zaman pozitif işbirliği içinde oldukları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na teşekkür etti.

OFİS, KONUT, ÇARŞI, EĞLENCE DİNLENCE, KÜLTÜR-SANAT

Basmane Çukuru olarak bilinen alanda, ‘güvenlik amaçlı’ zemin iyileştirme ve yan duvarların güçlendirilmesini içeren İKSA sistemiyle birlikte, inşaat çalışmaları hızlanırken; yeni projenin dünyada ilk yirmi yapı projesi arasına girecek bir eser olması hedefleniyor.

Mesut Sancak, tek başlarına yola devam ettikleri Basmane’de, son mutabakatla birlikte tamamen yeni projeye odaklandıklarını vurguladı. Sancak, dünyada yapı projeleri arasında parmakla gösterilecek, Avrupa’ya örnek olacak bir proje gerçekleştirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Edinilen bilgiye göre, Avrupa’nın en iyi belediye hizmet binasının yer alması hedeflenen, yeşil özellikli prestij projesinde; ofisler, konutlar; ‘marka-değer odaklı’ bir çarşı; eğlence, dinlence, kültür-sanat noktaları; dünyada gurmelerin dikkatini çekebilecek ‘marka yeme içme’ mekanlarının bulunduğu, fiziki bir yapılanma gerçekleşecek.

YAŞAM KALİTESİNİN SEMBOLÜ

Sancak, bir ‘Sanat Eseri’ niteliğinde iddia taşımasını istedikleri yapının, ‘İzmir’in yaşam kalitesinin’ yeni sembolü olmasını hedeflediklerini söyledi. Sancak, tapu işlemlerinin gerçekleştiğini, Folkart’ın İzmir’in kalbinde tek başına yapacağı projeyle ilgili, artık hiçbir engelin kalmadığını vurguladı. İzmir’in kalbine renk katıp, cazibe merkezi olacak; yeşil, çevreci, evrensel eğilimlerin öne çıktığı; güçlü sanatsal mimari bir dilin kullanıldığı ‘karma özellikli’ proje için, belediye ile mutabakat içinde revizyon çalışmasının sürdüğüne dikkat çeken Mesut Sancak, “Folkart İzmir sevgisiyle, bu eseri hayata geçirmek için, çok büyük bir sorumluluk üstlenmiştir.” dedi.

240 MİLYON DOLARLIK KAMU MENFAATİ

Mesut Sancak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Avrupa’nın en modern binasıyla, bu projede yer alacağına işaret etti. Sancak, bir kez daha arsa sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, çok iyi bir anlaşma sonucu, kamu menfaatini ciddi oranda artırdığına dikkat çekti ve “Somut olarak, ortaya belediye açısından 160 milyon dolarlık bir değer tablosu çıkmıştır.” dedi.

İzmir’in kalbindeki eserde, belediye hizmet binasının ayrı konumlanmasıyla birlikte, projenin taçlanacağını vurgulayan Sancak, ortaya çıkan toplam kamu yararıyla ilgili ise şöyle konuştu:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi için yapacağımız brüt 40 bin metrekare hizmet binasının normal değeri, bu piyasa koşullarında tam 160 milyon dolardır. Bu durumda Folkart,  proje bütününde TMSF’ye ödeyeceği 80 milyon dolar ile birlikte, kamu yararına tam 240 milyon dolarlık, çok önemli bir artı değer yaratmaktadır.”

OYLAMA NE OLDU?

İzmir’in kalbi sayılan Basmane’de, Folkart tarafından yapılması hedeflenen projede, daha önce çok sayıda mimarlık ofisinin katılımıyla yapılan elemeden sonra, birbirinden güzel 3 proje öne çıkmıştı. Bu 3 proje “www.kararizmirin.com” adlı internet sitesi üzerinden, eğilim yoklaması amacıyla İzmirliler arasında oylamaya açılmıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görüşü alındıktan sonra internet ortamında yapılan oylamada, MAD Mimarlık’ın hazırladığı 2 kulesi bulunan proje halkın beğenisini kazanmıştı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet binasının ayrı konumlanmasını istemesiyle birlikte, proje yeniden değişikliğe uğrayacak.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.