1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Buca'da 27,9 Milyona Satılık Arsa
Buca'da 27,9 Milyona Satılık Arsa

Buca'da 27,9 Milyona Satılık Arsa

Buca İnönü mahallesinde yer alan 8.317 metrekarelik arsa mahkeme tarafından satışa sunuldu. İzale-i Şuyu davası kapsamında satışa sunulan arsanın satış bedeli 27 milyon 950 bin olarak belirlendi. İhalesi 19 Ekimde gerçekleşecek.

A+A-

Buca İnönü mahallesinde yer alan 8.317 metrekarelik arsa mahkeme tarafından satışa sunuldu. İzale-i Şuyu davası kapsamında satışa sunulan arsanın satış bedeli 27 milyon 950 bin olarak belirlendi. İhalesi 19 Ekimde gerçekleşecek.

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN Özellikleri :İzmir İl, Buca İlçe, İnönü Mah. 161 Ada, 18 Parsel nolu taşınmaz.
TAŞINMAZIN KONUM VE ÖZELLİKLERİ: Satışa konu olan taşınmazın bulunduğu parsel 272 sokak ve 270/11 sokak kesişimin de yer almakta olup boş arsa durumundadır. Taşınmazın T.J.K Şirinyer Hipodromuna 500,00 metre, Uğur Mumcu Caddesine 350,00 metre, İzmir Çevre Yoluna 1850,00 metre, Buca Seyfi Demirsoy Hastanesine 725,00 metre direkt uçuş mesafesindedir.

Parsel düz ve eğimsiz bir topoğrafya içerisinde yer almakta olup, iki cephesi kadastral yola cephelidir. Taşınmazın üzerinde yapı bulunmamaktadır. Civarında yeni yapılaşmış binalar bulunduğu, taşınmazın bulunduğu konum itibari ile günlük ihtiyaçların karşılanabileceği şekilde sağlık, ticaret, eğitim, sosyo-kültürel faaliyetlerin olduğu bir alandadır. Taşınmazın bulunduğu konumda ikamet eden insanların orta gelir seviyesine sahiptir Taşınmaz belediyenin sunduğu tüm imkanlardan faydalanmaktadır. Taşınmazın bulunduğu bölgede bütün altyapı hizmetleri mevcuttur. Ulaşım özel araçlar ve toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır.
Adresi Fırat Mahallesi 270/11 Sokak No: 3 (272 sokak No: 73) Buca / İZMİR adresindeki boş arsa
Yüzölçümü 8.317,00 m2
Arsa Payı : -
İmar Durumu : Buca Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nün 25.01.2022 tarih ve 12809 sayılı yazısında dava konusu taşınmazın bulunduğu alan, yürürlükteki Buca 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında kısmen Doğal Karakteri Korunacak Alanda kısmen de yolda kaldığı görülmektedir.
Kıymeti 27.950.000,00 TL
KDV Oranı %8
Damga vergisi oranı : Binde 5,68
Kaydındaki Şerhler : Beyan : -Düzenlemeye tabidir.
Beyan: - 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 7. Maddesine göre belirtme
1. Satış Günü 19/10/2022 günü 11:15 - 11:25 arası
2. Satış Günü 18/11/2022 günü 11:15 - 11:25 arası
Satış Yeri : İzmir Adliyesi Ek Hizmet Binası Gültekinler Plaza Zemin Kat No: 11 de bulunan müzayede salonunda .
Satış şartları :
1-
 İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2021/7 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.