Beton Sınıfları Nelerdir? Beton Özellikleri Nelerdir

Beton Sınıfları Nelerdir? Beton Özellikleri Nelerdir

Betonun tanımlanması ve sınıflandırılması basınç dayanımına göre yapılır. Basınç dayanımı, çapı 150 mm ve yüksekliği 300 mm olan standard deney silindirlerinin 28 gün sonunda, TS 3068'e uygun biçimde denenmesiyle elde edilir. Beton sınıfları nelerdir

A+A-

Betonun İngilizce karşılığı “Concrete” kelimesidir. Ve C30 – C35 gibi beton kalitesini belirtmek için Concrete kelimesinin baş harfi olan C harfi kullanılır.

Peki TS 500 beton sınıfları ile ilgili ne diyor bir göz atalım,

“Betonun tanımlanması ve sınıflandırılması basınç dayanımına göre yapılır. Basınç dayanımı, çapı 150 mm ve yüksekliği 300 mm olan standard deney silindirlerinin 28 gün sonunda, TS 3068 e uygun biçimde denenmesiyle elde edilir. Beton karakteristik basınç dayanımı fck, denenecek silindirlerden elde edilecek basınç dayanımlarının bu değerden düşük olma olasılığı belirli bir oran (genellikle %10) olan değerdir. Gerektiğinde basınç dayanımı, küp deneylerinden de elde edilebilir. Böyle durumlarda, karakteristik basınç dayanımı fck, geçerliliği deneylerle kanıtlanmış katsayılarla dönüştürülür. Bu amaçla, boyutları 200 mm olan küp için fck değerleri, Çizelge 3.2 de verilmiştir. Boyutları 150 mm olan küp için bu değerler yaklaşık olarak %5 artırılır.”

Beton Sınıfları Nelerdir?

beton sınıfları nelerdir

Burada ÇOK ÖNEMLİ bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyoruz;
Beton sınıflarının belirlenmesi için yapılan deneylerdeki beton numuneleri 28 gün boyunca kür yapılarak 20 derece sıcaklıkta saklanmaktadırlar. Numuneler beton kütlesine göre çok daha küçük ve dolayısı ile kırılgan oldukları için şantiyelerde beton kütlelerine 28 gün olmasada MUTLAKA EN AZ 7 gün boyunca kür yapılması zorunludur. Lütfen beton bakımına ve sulanmasına dikkat ediniz.

BETON BAKIMI NASIL YAPILIR?

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği, önüretimli beton kullanılan (hazır beton) tüm yapılarda minimum C30 beton kalitesini zorunlu kılmaktadır. (8.2.3.2 – Önüretimli betonarme binalarda kullanılacak en düşük beton kalitesi C30 olacaktır.) Dolayısı ile hiçbir müteahhit firma projelerinin taşıyıcı sistemlerinde C25 hazır beton kullanamaz.

Özelliklere halk arasındaki bir yanlış anlaşılmanında önüne geçmek isteriz. Binanızda C50 beton kullanılması demek binanızın daha sağlam olduğu anlamına gelmemektedir. Tabiki dayanım olarak C50 beton C30 betondan daha dayanıklıdır diyebiliriz ama statik projeler için önemli olan beton sınıfı ve donatı alanının beraber hesap edilmesidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.