1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Belediyelerdeki Farklı Harç ve Ücret Uygulamasının Kalkması İçin Girişimlerimiz Devam Ediyor
Belediyelerdeki Farklı Harç ve Ücret Uygulamasının Kalkması İçin Girişimlerimiz Devam Ediyor

Belediyelerdeki Farklı Harç ve Ücret Uygulamasının Kalkması İçin Girişimlerimiz Devam Ediyor

İZTO yönetim kurulu üyesi ve MÜFED başkanı İsmail Kahraman ilçe belediyelerindeki farklı harç ve ücret uygulamalarının kaldırılarak standarta bağlanması için girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

A+A-

İzmir Ticaret Odası İmar, Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Komisyonu tarafından Kentsel Dönüşüm ve Yapısal Tasarım toplantısı düzenlendi. Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcısı Suphi Şahin, daire müdürleri ve inşaat sektörü temsilcileri katıldı.

Toplantıda kentsel dönüşüm ve imar konusu ele alındı. Toplantının açılış konuşmasını İzmir Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi ve Müteahhitler Federasyonu başkanı İsmail Kahraman yaptı.

ÜYELERİMİZ SORUNLARINI BİREBİR AKTARMA FIRSATI BULDU

Ticaret Odası’nın inşaat meslek gruplarında toplam 10 bini aşkın üye bulunduğuna dikkat çeken Kahraman, “Odamız Yönetim Kurulu, en kalabalık grubu teşkil eden inşaat sektörünün sorunlarını yakından takip ediyor, çözüm önerilerini ve görüşlerini ilgili kurumlara iletiyor, gerekli lobi faaliyetlerini yapıyor. 2018’de göreve geldiğimizden beri pek çok toplantı gerçekleştirdik, sektörümüzü yakından ilgilendiren mevzuatlar ile ilgili görüşlerimizi oluşturduk. Bakanlıklar ve yerel yönetimler ile sürekli iletişim halindeyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanımızı, İzmir Büyükşehir Belediye başkanımızı odamızda ağırladık, üyelerimiz birebir sorunlarını aktarma imkanı buldu” dedi.

ismail-kahraman-010.jpg

İZMİR’İN İMAR YÖNETMELİĞİ’NE KATKI SAĞLADIK

İzmir’in uzun zamandır beklediği İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği’nin hazırlanmasında Odamızın da önemli katkısı olduğunu hatırlatan Kahraman sözlerini şu şekilde sürdürdü, “2019 yılında Belediyemizin düzenlediği tüm toplantılara katılım sağladık, yönetmeliğin maddeleri ile ilgili görüşlerimizi aktardık. Yönetmelik,  şu anda Cumhurbaşkanlığı onayı aşamasında. Umarım kısa sürede yasalaşır ve yürürlüğe girer.”

izmir-ticaret-odasi-imar-toplantisi.jpg

BELEDİYELERDEKİ HARÇ VE ÜCRETTE FARKLI UYGULAMALAR KALKLMALI

İlçe Belediyelerinde ruhsat için istenen belgelerin standarta bağlanması konusunda girişimlerinin sonuç verdiğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl düzenleme yaparak standart hale getirdiğini belirten Kahraman Harç ve diğer ücretlerde belediyelerin farklı uygulamalarına son verilerek standarta bağlanması için girişimlerinin devam ettiğini belirten, “Tüm ilçe belediyelerinde her türlü yapı ruhsat ve izin işlemlerinin hızlandırılması ve uygulamaların tek tip yürütülmesinin sağlanması konusunda Büyükşehir Belediyemiz ve ilgili kurumlar ile ortak bir çalışma yaptık. Bu çalışma sonucunda ortak formlar oluşturuldu ve tüm ilçe belediyelerinde bu standart form ve belgelerin talep edilmesi sağlandı. Ayrıca Belediyelerdeki harç ve ücret farklılıkları ile ilgili de bir çalışma yürütüyoruz. Çözüm noktasında Büyükşehir Belediyemizden destek talep edeceğiz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE KATKI KOYMAYA HAZIRIZ

Riskli yapıların dönüşümü konusunun uzun süredir gündemlerinde olduklarını belirten Kahraman, “Kentsel dönüşüme olan ihtiyaç artıyor. Ülkemizde 17 milyon bina mevcut. Bunlardan yaklaşık 6,7 milyonu riskli durumunda. 2012'de başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında 1,5 milyon konut dönüşüm kapsamına alındı. Depremler sonucunda yaşadığımız kayıplar, bize sağlıklı yapı stoğu oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Daha fazla kayıpların yaşanmaması için riskli yapıların bir an önce dönüşümünün sağlanması gerekiyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediye meclisinde onaylanan usul ve esaslar düzenlemesinin önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Belediyemizin bu kararı ile İzmir’in sağlıklı ve güvenli yapılarla, kentsel mekan standartlarında yaşam alanlarına kavuşacağına inanıyoruz. Odamız inşaat sektörü olarak da katkı koymaya hazırız” ifadeleri ile konuşmasını noktaladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.