BDDK, 6 Tasarruf Finansman Şirketi Hakkında İntibak Süresini Uzattı

BDDK, 6 Tasarruf Finansman Şirketi Hakkında İntibak Süresini Uzattı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK, tasarruf finansman şirketleri hakkında yeni aldığı bir kararı duyurdu. İntibak süreci devam eden 6 şirket hakkında intibak süresi uzatıldı!

A+A-

Faizsiz ev ve araba sahibi olmak isteyen kişilerin son dönemde yoğun ilgi göstermesi ve üye sayısının artması üzerine yeni bir saadet zinciri skandalı patlamaması için tasarruf finansman şirketleri hakkında yeni yasal düzenleme yapıldı. 

Hatırlanacağı üzere 7 Mart 2021 tarih ve 31416 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 7292 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında önemli düzenlemelere gidilmişti. Yayımlanan kanun kapsamında 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu kapsamında ülkemizde hizmet veren tasarruf finansman şirketlerinin faaliyetlerinin denetilmesi yetkisi BDDK'ya geçmişti.

BDDK TARAFINDAN YAPILAN SON DAKİKA TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİ AÇIKLAMASI! 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından yapılan son dakika açıklaması ile halihazırda intibak süreci devam eden şirketler hakkında alınan yeni karar duyuruldu. Şirketler nezdinde bağımsız denetimlerin yapıldığını belirten BDDK bu işlemlerin sürdüğünü belirterek "Kurumumuzca ve bağımsız denetim şirketlerince yapılan denetimler neticesinde tasarruf finansman sisteminin etkin ve istikrarlı bir şekilde işleyişinin tesis edilmesi, tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerinin korunması, şirketlerin kurumsal yapılarının tesisi ve mevzuat uyum süreçlerinin tamamlanması amacıyla halihazırda incelemesi devam eden şirketlerin intibak sürecinin uzatılmasına 6361 sayılı kanunun Geçici 7'nci maddesinin üçüncü fıkrası kapsamında karar verilmiştir. İntibak süreci devam eden şirketlerin faaliyetleri ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır" denilerek intibak süresinde uzatmaya gitti. 

İNTİBAK SÜRECİNDE OLAN TASARRUF FİNANSMAN ŞİRKETLERİ HANGİLERİ?

Fuzul Gayrimenkul Yatırım AŞ

Emin Evim Emin Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. ve Tic. AŞ

Sinpaş Yapı Endüstrisi AŞ

Katılımevim Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama San. Tic. AŞ

İmece Yatırım ve Organizasyon AŞ

Birevim Tasarruf Gayrimenkul Otomotiv İletişim Organizasyon Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.