Bankalar Krediyi Kesti, Ödemeler Riske Girdi

Bankalar Krediyi Kesti, Ödemeler Riske Girdi

Bankaların konut ve ticari kredilerde kısıtlamaya gitmesi inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Konut satışlarının dip yapmasından dolayı nakit sıkıntısı çeken inşaatçılar, kredilerin kesilmesi ile birlikte ödemelerde güçlük çekmeye başladı.

A+A-

Bankaların kredi musluklarını kısması, konut satışlarının yarı yarıya düşmesinden dolayı darboğazda olan inşaat sektöründe derin bir krize neden oldu.

Birçok inşaatçı yatırımlarını seçim sonrasına ötelerken özsermayesi ile iş yapmayan müteahhitler ödemelerde zorluk yaşamaya başladı. 

ÇEKLER ERTELENİYOR

Ödeme güçlüğü çekenler ise tedarikçilere başvurdu. Çok sayıda tedarikçi vadesi olan çeklerin ertelenmesi talebi ile karşı karşıya kaldı. Çek erteleme taleplerinin artması tedarikçilerin de ödeme dengesinin bozulmasına neden oluyor.

İNŞAAT MALZEMELERİNDE DOLAR KURU 21-22 TL CİVARINDA

Finansmana erişimin zorlaşmasıyla inşaat malzemeleri bağlantıları da durdu. Dövizdeki artış beklentisi nedeniyle dövize endeksli inşaat malzemeleri bağlantılarında dolar kuru 21-22 TL olarak işlem görüyor.

NAKİT YATIRIMCISI KONUTTAN ÇIKTI

Döviz ve altında yükseliş beklentisi konuta olan talebin azalmasına neden oldu. Piyasadaki belirsizlikten dolayı nakit yatırımcıları konuttan uzaklaşırken ihtiyaç sahipleri de krediye erişemediği için konut alamıyor. 

0,69 FAİZLİ KREDİ TALEPLERİ REDDEDİLİYOR

Kamu bankalarının sağladığı 0,69 faizli konut kredisine de erişim azaldı. Kredi başvurularının çok büyük bir kısmı reddedilirken özel bankalar yüzde 3,5'e varan oranlarda konut kredisi kullandırıyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.