1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. Arsa ve Arazi Fiyatlarının En Çok Arttığı İller
Arsa ve Arazi Fiyatlarının En Çok Arttığı İller

Arsa ve Arazi Fiyatlarının En Çok Arttığı İller

Türkiye'nin her bölgesinde arsa ve arazi fiyatları artış gösterirken bazı bölgelerde mega projelerin etkisiyle fiyatlar katlandı. İzmir-İstanbul Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 1915 Çanakkale köprüsü güzergahındaki yerler en çok değerlenen bölgeler oldu

A+A-

Dev ulaşım projeleri şehirleri birbirine bağlarken gayrimenkullere de değer kazandırıyor. Yakın zamanda bitirilen Kuzey Marmara Otoyolu, İzmir-İstanbul Otoyolu ve yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü güzergahında bulunan arsa ve arazi fiyatları katlanarak arttı. 

İstanbul'un Silivri ilçesi Kınalı kavşağından başlayarak, Sakarya Akyazı'da sona eren Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında bulunan bölgelerde büyük artış kaydedildi.

EN ÇOK ARTIŞ İZMİT'TE OLDU

Endeksa verilerine göre, Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde yer alan bölgeler için de son 4 senede arsa fiyatlarında en fazla yükseliş Akyazı'da yaşandı. Arazi fiyatlarında en fazla yükseliş de İzmit'te kaydedildi. Sakarya Akyazı'da arsa fiyatları yükseldi. İzmit'te arazi fiyatları son 1 senede yüzde 21, son 4 yılda yüzde 94 yükseldi.

ARSADA İZMİR ARAZİDE İZMİT LİDER

İzmir-İstanbul Otoyolu güzergahında bulunan bölgelerde de gayrimenkullerin fiyatları her sene artış göstererek uçuşa geçti.

İzmir, İstanbul Otoyolu güzergahında bulunan bölgelerde arsa fiyatlarında yüzde 92'ye kadar, arazi fiyatlarında ise yüzde 94'e kadar yükseliş yaşandı. Arsa fiyatlarında son 4 senedeki en fazla yükseliş İzmir'de, arazi fiyatlarında en fazla yükselişse İzmit'te kaydedildi.

ÜÇ KRİTİK NOKTA VAR

Arsa yatırımının yalnızca satın almak ve beklemekten meydana gelen bir yatırım türü olmadığına dikkat çeken EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, arazi yatırımı için üç kritik noktanın önemli olduğunu belirtti. Yazıcı, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: 

"Doğru yerin tespiti ve arsanın satın alınması, arsanın doğru zamana kadar bekletilmesi, arsanın doğru zamanda satılması. Arsa almadan önce yerini mutlaka görmeli, görmekle de yetinmeyip üzerine ayak basmalısınız. Tapu senedini, kadastral açıdan da kontrol ederek ada, pafta, parseli belirtilen arsanın size gösterilen arsayla aynı yer olup olmadığını anlamalısınız. Arsa yatırımı yapanlar için, yatırımın yani alınacak arsanın konumu, eğimi, büyüklüğü, inşaat yapılabilme imkânları bakılmalı."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.