1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Antalya'da Gayrimenkul Fiyatları Son 3 Yılda Yüzde 60 Arttı
Antalya'da Gayrimenkul Fiyatları Son 3 Yılda Yüzde 60 Arttı

Antalya'da Gayrimenkul Fiyatları Son 3 Yılda Yüzde 60 Arttı

Türkiye’nin beşinci büyük kenti ve en önemli turizm şehri olan Antalya’da gayrimenkul fiyatları son üç yılda yaklaşık %60 oranında artarken, bölgede yoğun konut stoku bulunmuyor.

A+A-

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gülçin Demirbaş, Antalya’da 2019’da  nüfusun 2.511.700 kişi iken, 2020’de 2.548.308 kişi olduğunu belirterek,  “Demografik olarak; 2020 yılında Antalya’nın denize uzak çevre ilçeleri Akseki, Gündoğmuş, İbradı ilçelerinde ve denize kıyısı olan ve turistler tarafından tercih edilen Kemer ve Konyaaltı ilçelerinde de nüfus azalması var. Antalya’nın nüfusu yoğun, en kalabalık ilçesi 2020 yılı itibarı ile 574.183 nüfusu ile Kepez iken, nüfusu en düşük ilçesi 2947 nüfusu ile İbradı ilçesidir. Metrekare başına nüfusun en yoğun olduğu ilçe ise Muratpaşa ilçesidir. Antalya turizm, eğitim tarım ve liman şehridir” dedi.

Eva Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Gülçin Demirbaş, Antalya gayrimenkul piyasasını mercek altına alarak şu sözlerle değerlendirdi:

Konut stoku 5000 adet

Antalya son yıllarda göç, buna bağlı gelişim ve gelirlerin artması yolunda bir süreçtedir. İl genelindeki nüfus artışı ve gelir artışı konut fiyatlarına doğrudan yansımakta ve yeni projelere imkan sağlamaktadır. Bölgede yoğun konut stoku bulunmamaktadır. Bugün takribi konut stokunun 5000 adet olduğunu tahmin etmekteyiz.  Belediyelerin öncülüğünde kentsel dönüşüm projeleri uygulanmakta, alt yapı yatırımları devam etmektedir. Pandemi sürecinin Büyükşehirlerden kaçışı arttırdığı bir zaman diliminde, Antalya bir Büyükşehir olarak bünyesinden kaçıştan ziyade talep edilen bir il konumundadır. Her ne kadar turizm kenti olarak bilinse dahi Pandemi sürecinde turizm gelirlerinden ziyade tarımsal ürünlerin iç ve dış piyasalara satıştan önemli bir miktarda gelir elde etmiştir. Bu gelir çeşitliliği şehrin sürdürülebilirliğini sağlanmakta ve projelerin gelecek projeksiyonunu öngörülebilir kılmaktadır. Bu açılardan bakıldığından Antalya gelişmesini sürdürmektedir.

Daha çok müstakil yapılar tercih ediliyor

İl genelinde planlı yapılaşma olup, markalı konut projeleri yer almaktadır. Antalya’nın konut yapılaşması yoğun merkez ilçeleri Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçeleridir. Konut projelerinde genellikle 24 saat güvenlik, fitness, açık havuz, kapalı-açık otopark vb. imkanlarını aranmasını yanı sıra denize yakınlık, alışveriş imkanlarına yakınlık tercih nedenidir.  Pandemi süreci insanların güvenlikli, sosyal donatılı siteleri tercih etme davranışlarını arttırmıştır. Aynı zamanda müstakil yapılarda tercih edilmektedir. Pandemi sebebiyle piyasadaki daralmayı gidermek amacıyla, devlet destekli politikalar sonucunda bankaların yaptığı konut kredisi faiz indirimleri alım satım sürecini hızlandırmıştır.  Aynı zamanda gayrimenkul fiyatlarının artmasına da neden olmuştur. Fiyat artışının özellikle merkez ilçelerde ve deniz kıyısı olan çevre ilçelerde daha yoğun olduğunu tespit etmekteyiz.

Kepez’de fiyatlar 2500 TL/m² ile 4000 TL/m² arasında değişiyor

Antalya’nın en kalabalık nüfuslu merkez ilçeleri sırası ile Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı ilçeleridir.  Kepez ilçesi bünyesinde yabancı ve yerli turistlerin gezi amaçlı tercih ettiği Düden Şelalesi, hayvanat bahçesi ve mesire alanları, kent merkezi manzarasını seyir terasları mevcuttur. İlçedeki yapıların ekonomik olması, bölgenin yüksek rakımlı olması tercih sebebidir.  Kepez ilçesinde, hali hazırda yapımı devam eden veya tamamlanmış birçok konut projesi bulunmaktadır. İlçenin geniş arazi yapısı ve imar planları yeni projelere ve yapılaşmaya geniş imkan vermektedir. İlçedeki konut projelerine; Sur Yapı Antalya Turkuaz, İltemir Residence, Sur Cadde, Papatya Golf,  Seleksan Loft, Taç Premium,  Kardelen Konutları, Sultan Konakları, Göksu 1, Studio Lego, Samut Comfort City, Gürdal Yapı projeleri, örnek olarak verilebilir. Konut projelerinde, 2021 yılında ortalama 100 m² (2+1tip ) bir daire için yaklaşık 2500 TL/m² ile 4000 TL/m² arasında değişen satış fiyatların gerçekleşebildiği görülmektedir. Kira fiyatları aidatlar hariç olmak üzere 100 m² bir daire için 1000 TL/ay ile 1900 TL/ay arasında değişmektedir.

Konyaaltı’nda kira fiyatları 1800 TL/ay ile 3600 TL/ay

Konyaaltı ilçesi, deniz kıyısında plajları ile yoğun bir ilçedir. Mavi bayraklı 7 km. uzunluğunda sahil şeridine ve bir limana sahiptir. Yerli ve yabancı turistler tarafından günlük turizm ve ikamet amaçlı tercih edilen bir ilçedir. Bölgede yabancı turistlere ve mevcut halka yönelik yapımı devam eden ve tamamlanmış konut projeleri mevcuttur. Konut projelerine; Nexus Gloria Loft Evleri, Sunis Blue Residence, Bloom Residence, Ottoman Residence, Tuvalon, Orizapark Konyaaltı, Victoria Loft, Casaba Evleri, Park Tema, Maki Port örnek olarak verilebilir. Bölgedeki konut projelerinde, 2021 yılında ortalama 100 m² (2+1 tip), bir daire için yaklaşık 5000 TL/m² ile 16000 TL/m² arasında değişen satış fiyatların gerçekleşebildiği görülmektedir. Kira fiyatları aidat hariç 100 m² bir daire için 1800 TL/ay ile 3600 TL/ay arasında değişmektedir.

Muratpaşa tercih edilen ilçelerden

Antalya’nın  merkez ve tarihi ilçesi Muratpaşa’dır. İlçe kent tarihine paralel bir gelişim göstermiştir. İldeki kamu kurumları ve ticari işletmelerinin yoğunluklu olduğu ilçedir. İlçede çok sayıda tarihi eserler de mevcuttur. Kentin ilk yerleşim yeri olan Kaleiçi, Hadrianus Kapısı (Roma İmparatorunun Antalya’ ya gelmesinden kaynaklı inşa edilmiş, diğer adı Üç Kapılar), Yivli Minare bunlara örnek sayılabilir. Yabancı turistlerin ve yerli turistlerin genellikle ikamet ve alışveriş amaçlı tercih ettiği bir ilçedir. Bölgede yapımı devam eden ve tamamlanmış konut projeleri mevcuttur. Bu projelere; Zeytinpark Rezidans, Korupark, Prime Park Evleri, Fenix 84, Fenix Butiq, Loft 30,İkon Evleri, Lara Loft  örnek olarak verilebilir. Bölgedeki konut projelerinde, 2021 yılında ortalama 100 m² (2+1 tip) bir daire için yaklaşık 3000 TL/m² ile 10200 TL/m² arasında değişen satış fiyatların gerçekleşebildiği görülmektedir. Kira fiyatları ise 100 m² bir daire için 1500 TL/ay ile 3500 TL/ay arasında değişebilmesi mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.