Antalya Kepez'de Öneri İmar Planı Anlatıldı!

Antalya Kepez'de Öneri İmar Planı Anlatıldı!

Kepez Belediyesi’nin, ‘Karar da tercih de sizin’ sloganıyla katılımcı bir anlayışla, 5 mahalle için hazırladığı ve kentsel dönüşüme imkan sağlayacak öneri plan için 4 Aralık’ta referandum yapılacak.

A+A-

Kepez Belediyesi’nin, ‘Karar da tercin de sizin’ sloganıyla katılımcı bir anlayışla, 5 mahalle için hazırladığı ve kentsel dönüşüme imkan sağlayacak öneri plan için 4 Aralık’ta referandum yapılacak.

Yeni Emek Mahallesi’nden sonra Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim mahalleleri de kentsel dönüşüm için sandığa gidecek. Başkan Hakan Tütüncü de, hak sahiplerini, referanduma katılarak yeni Kepez’in inşasında söz sahibi olmaya davet etti.

Mevcut planla modern yapılaşma zor

Antalya şehir merkezinin kuzeyinde, şehrin ve denizin kuş bakışı görüldüğü Masa Dağı’nın sırtlarındaki görünümün kaderi Pazar günü sandıkta belli olacak. Bilindiği üzere bu sırtlardaki Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim mahallelerinde, yıllarca 2/B ile ilgili mülkiyet sorunu yaşanmıştı. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün gayretleri sonucu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde, 2/B arazilerinin satışına ilişkin tasarının kabul edilmesi ile bu mahallelerdeki hak sahipleri tapularına kavuştular. Ancak 1996’da yapılan imar planına göre parsellerin; kat ve inşaat yoğunluğunun düşük olmasından dolayı gecekonduların yerine düzenli yapılaşmaya geçilmesi mümkün olmadı.

Yeni plan muhalefete ve vatandaşlara anlatıldı

Kepez Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü, 5 mahalle muhtarının talebi doğrultusunda modern ve nitelikli konutların yapılabilmesi için kentsel dönüşüme imkân sağlayan öneri, imar planını hazırladı.

Öneri imar planı, Erdem Bayazıt Kültür Merkezi’nde 9 Ekim’de yapılan toplantıda 5 mahalledeki hak sahiplerine tanıtıldı. Daha sonra öneri plan belediyede 20 Ekim’de yapılan toplantıda Ak Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilçe başkanları, imar komisyonu ve belediye meclis üyelerine sunuldu. Toplantıda öneri imar planının mahallelere avantajlar sağlayacağı ve bölgenin düzenli yapılaşmasına imkan sağlayacağı kanaati oluştu.

Tütüncü 5 mahallede toplantı yaptı

Daha sonra belediye bürokratları ve Meclis üyeleri, 5 mahallede toplantılar yaparak hak sahiplerine, öneri planın getireceği yenilikleri ve vatandaşa kazandıracağı avantajları anlattılar. Vatandaşların planla ilgili her türlü sorularını cevaplandırdılar.Son olarak Başkan Hakan Tütüncü; 5 mahallede yapılan, iktidar ve muhalefet meclis üyelerinin de katıldığı toplantılarda kentsel dönüşüme yönelik imar planı revizyonunu hak sahibi vatandaşlara anlattı ve onların planla ilgili sorularını yanıtladı.

Vatandaş kararını sandıkta verecek

Yaklaşık 2 ay süren bilgilendirme toplantılarından sonra ‘ Siz ne isterseniz o olacak’ sloganıyla, katılımcı bir anlayışla hazırlanan öneri planda sıra referanduma geldi.

Öneri plan için 4 Aralık Pazar günü seçim yapılacak. 6 bine yakın hak sahibi, Barış, Çankaya, Esentepe, Kazım Karabekir ve Yavuz Selim muhtarlıklarında kurulacak şeffaf sandıklarda oy kullanacak. İlçe Seçim Kurulu’nun bilgilendirildiği referandumda oy verme işlemi saat 8.00’de başlayacak ve 17.00’de sona erecek. Oy vereceklerinin listesi, numarataj ve tapu kayıt örneklerinden tespit edilen verilere istinaden hazırlandı. Oy verme işlemi, nüfus cüzdanı beyanı ve imza karşılığında yapılacak. Oy verme işleminde beyaz renkli ‘evet’, sarı renkli ‘hayır’ pusulası kullanılacak.

Oy verme işlemi tamamlandıktan sonra saat 17.01 itibari ile müşahitler huzurunda sandıklar açılarak oy sayımına başlanılacak. Oy sayımı işlemi için belediye görevlileri tarafından tutanak tutulacak. Belediye görevlisinin imzaladığı tutanağın bir örneği ve oy pusulaları bez torbaya konulacak ve torba mühürlenecek. Referandum sırasında her muhtarlıkta 2 zabıta görevlisi de hazır bulunacak.

‘Evet’ çıkarsa öneri plan Meclise sunulacak.Referandum neticesi evet çıkarsa, öneri planı kabul edilmiş olacak. Bu durumda belediye meclisi, öneri planın kabulünü görüşecek. Meclis onayı, 18 uygulaması, tapu tescili, yeni imar çaplarının ve inşaat ruhsatlarının verilmesi süreçlerinin tamamlanmasından sonra hak sahiplerinin bizzat anlaşacağı yatırımcı ya da müteahhitlerce inşaatlara başlanılacak.

Referandumda hayır çıkarsa mevcut imar planı ve yapılaşma hakları aynen devam edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.