Ankara’da 2 Bin Kaçak Emlakçı Var

Ankara’da 2 Bin Kaçak Emlakçı Var

Ticaret Bakanlığı'nın gayrimenkul sektöründeki çalışmaları ve denetimleri devam ediyor. Ticaret Bakanlığı, yaptığı denetimler sonucu sadece bu hafta içinde 349 bin TL para cezası verdi. Kaynak: Ankara’da 2 bin kaçak emlakçı var

A+A-

Ticaret Bakanlığı’nın yetkisiz bir emlakçıya verdiği 349 bin lira ceza, sorunu gündeme taşıdı. Ankara’da benzer yöntemlerle iş yapan 2 bin civarında kaçak emlakçı olduğu bildiriliyor. Bunların çoğu, farklı mesleklerde çalışmalarına rağmen sosyal medya üzerinden faaliyet gösteriyor.
Ticaret Bakanlığı'nın gayrimenkul sektöründeki çalışmaları ve denetimleri devam ediyor. Ticaret Bakanlığı, yaptığı denetimler sonucu sadece bu hafta içinde 349 bin TL para cezası verdi.

Yetkisi olmadığı halde 2 milyon 100 bin lira ile 2 milyon 300 bin lira arasında değişen bir evi internetten 3 milyon 870 liradan satmaya çalışırken yakayı ele veren sahte emlakçıya verilen ceza Ankara’nın Mamak ilçesinde kesilmişti. Yeni Şafak gazetesinden Mehmet Ali Parto'nun haberine göre Bakanlık ekiplerinin incelemelerinde tespit edilen sahte emlakçı gibi Ankara’da kaçak yöntemlerle faaliyet gösteren yüzlerce yetkisiz kişi bugüne kadar tespit edildi. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası (ATEM) Başkanı Hakan Akçam’ın verdiği bilgiye göre: Ankara genelinde, 2 bin civarında kaçak emlakçı var.

İŞİ GENELLİKLE SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN YAPIYORLAR

Altındağ, Mamak ve Keçiören gibi kentin doğusundaki ilçelerde yoğunlaşan ve “Ayakçı” diye tabir edilen bu kişilerin yüzde 95’inin fiziki olarak ofisi veya dükkanı yok. Bu işi çoğunlukla internet veya sosyal medya kanalları üzerinden yapıyorlar. Farklı meslek gruplarında çalışıp emlakçılık yapanlar da var. Eş, dost ve arkadaş çevrelerinin yanı sıra sosyal medyada ağlarına düşürdükleri kişilerin evlerini satıp komisyon alıyorlar. Bazıları ise nalbur dükkanları ve müteahhitlik ofisleriyle bağlantılı çalışıyor.

Kayıtlı çalışmadıkları için kaçak emlakçıların piyasayı manipüle etme ihtimali yüksek. Piyasa değerinin çok üzerinde kira isteyen ve spekülatif rakamlarla satılık daire piyasasını şişirenlerin bazısı yapılan ihbarlar sonucunda yakayı el veriyor. Emlak odaları veya duyarla vatandaşlar, tespit ettikleri veya karşılaştıkları sahte emlakçıları, Vergi Dairelerine, Ticaret İl Müdürlüklerine ve zabıta ekiplerine bildiriyor. Bazen de şüpheli para transferlerinden hareketle yapılan takip sonucu kayıt dışı iş yapıp vergi kaçıranlar tespit ediliyor.

ŞİKAYETLER GELİYOR

2022 yılında Ankara genelinde 48 kaçak emlakçı ihbar edildi. Bunlardan 20 kişi Ankara Ticaret İl Müdürlüğü’ne, 7 kişi Zabıta Müdürlüklerine, 21 kişi de Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne ihbar edildi. Bu yıl ise başkentte 121 yetkisiz emlakçı ilgili kurumlara ihbar edildi. Bu ihbarların 16’sı Ankara Ticaret İl Müdürlüğü’ne, 2’si Zabıta Müdürlüklerine, 4’ü Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’ne ve 99 kişi de Gelir İdaresi Başkanlığı’na şikayet edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.