ABD'de İkinci El Konut Satışları Yılın En Düşüğünde

ABD'de İkinci El Konut Satışları Yılın En Düşüğünde

ABD'de Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yayımlanan verilere göre ikinci el konut satışları yıl başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Yaşanan düşüşte stok eksikliği ve yüksek borçlanma maliyetleri etkili oldu.

A+A-

ABD'de ikinci el konut satışları, stok eksikliği ve yüksek borçlanma maliyetleri nedeniyle Temmuz ayında yıl başından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) verilerine göre, sözleşme kapanışları bir ay öncesine göre yüzde 2,2 düşüşle yıllık 4,07 milyona geriledi. Bu oran 2010'dan bu yana en yavaş seviyeye yakın olmasının yanı sıra Bloomberg'in ekonomistlerle yaptığı anketteki neredeyse tüm tahminlerden daha zayıftı.

Satışlar, enflasyondan arındırılmamış haliyle bir yıl öncesine göre yüzde 18'den fazla düşüş gösterdi.

Son birkaç yılda kredi faizlerinin iki katından fazla artması, ev sahiplerinin mülklerini listelemelerine engel olurken istedikleri fiyatların yükselmesine neden oldu.

 

30 yıllık ortalama sabit faiz 20 senenin en yüksek seviyesine ulaştı

Yakın dönemde, ortalama 30 yıllık sabit faiz oranı yüzde 7'nin oldukça üzerine çıkarak yirmi yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Bu durum talebin zorlanmaya devam edeceğini gösteriyor.

Yeniden satış pazarındaki stok kısıtlamaları ve yüksek borçlanma maliyetlerinin birleşimi, bazı potansiyel alıcıları yeni inşaatlara yönlendirirken, kalan kısım ise piyasadan tamamen çekildi.

NAR Baş Ekonomisti Lawrence Yun yaptığı açıklamada, “Mevcut satış faaliyetini iki faktör yönlendiriyor: Envanter kullanılabilirliği ve faiz oranları. Ne yazık ki her ikisi de alıcılar için olumsuz oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Konut envanterinde 3,3 aylık arz kaldı

Satılık ev sayısı bir ay öncesine göre 1,11 milyona yükselirken, bu, 1999 yılına ait verilerde herhangi bir Temmuz ayı için en düşük toplam envanter seviyesi olarak kayda geçti. Mevcut satış hızıyla, piyasadaki tüm mülklerin satılması 3,3 ay süreceği hesaplanırken emlakçılar, beş aylık arzın altındaki her rakamı sıkı bir piyasanın göstergesi olarak görüyor.

Ortalama satış fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 1,9 artarak 406 bin 700 dolara yükseldi.

NAR'ın raporu, satılan evlerin yüzde 74'ünün bir aydan kısa bir süredir piyasada olduğunu gösterdi. Gayrimenkuller, bir önceki ayda 18 gün iken Temmuz ayında ortalama 20 gün piyasada kaldı.

Mevcut ev satışları ABD'deki konutların çoğunluğunu oluşturuyor ve bir sözleşme sona erdiğinde hesaplanıyor. Geri kalanı oluşturan ve sözleşme imzalarına dayalı yeni ev satışlarına ilişkin veriler Çarşamba günü açıklanacak.

Kuzeydoğu'da satışlar 13 yılın en düşük seviyesinde

Yeniden satışlar dört bölgenin üçünde düştü. Hem Güney hem de Ortabatı'da alımların hızı Ocak ayından bu yana en yavaş seviyesinde olurken, Kuzeydoğu'da satışlar 13 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Tek aileli ev satışları yıllık bazda 3,65 milyona düşerken kat mülkiyeti ve kooperatif satışları da düştü.

İlk kez alım yapanların oranı tarihin en düşük oranı olan yüzde 30'u oluşturdu.

Peşin satışlar toplam satışların yüzde 26'sını oluşturdu. Çoğunlukla nakit alım yapan ve bu nedenle mortgage faizlerine daha az duyarlı olan yatırımcılar ise pazarın yüzde 16'sını oluşturdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.