1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. 250 Metrekareden Küçük Parsellerde Otopark Zorunluluğu Kalktı
250 Metrekareden Küçük Parsellerde Otopark Zorunluluğu Kalktı

250 Metrekareden Küçük Parsellerde Otopark Zorunluluğu Kalktı

Otopark Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik ile 250 metrekare altındaki parsellerde yer alan riskli yapılarda otopark yapma zorunluluğu kaldırıldı. Otopark ihtiyacı ise genel otoparklar ile sağlanacak.

A+A-

Otopark Yönetmeliği'nde yapılan düzenleme ile beraber kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenlere önemli bir kolaylık sağlandı. Riskli yapı tespiti yaptıran 250 metrekare altındaki parsellerde otopark yapma zorunluluğu kalktı. Bunun yerine genel otoparklardan yer ayrılacak. Otopark ücretinin yüzde 25'i ruhsat başvurusunda yüzde 75'i ise otopark idare tarafından karşılandığında ödenecek.

OTOPARK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 22/2/2018 tarihli ve 30340 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Otopark Yönetmeliğinin 10 uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümleler eklenmiştir.

“Ancak, afetlere hazırlık kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu 250 m2 ve daha küçük parsellerde yapılacak olan ve otopark ihtiyacı 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (e) bendi ile (f) bendinin (1) ve (2) numaralı alt bentleri uyarınca karşılanamadığı tespit edilen yeni yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvuruları, otopark bedelinin %25’inin müracaat sırasında ödenmesi kaydı ile karşılanır. Bu yapılara ait otopark yerleri bölge otoparkından karşılanacak şekilde idarelerce planlanır. Bu yapıların, bölge otoparkları yapılıp yer tahsisi yapılmadan önce tamamlanmaları halinde otopark ihtiyacı, mesafe koşulu olmadan varsa genel otoparklardan veya gerekli yatay ve düşey işaretlemeler yapılmak suretiyle yol boyu otoparkı, cep otoparkı gibi yöntemlerle mümkün olan en yakın mesafede parklanma düzeni şeklinde geçici olarak idaresince sağlanır ve bu husus belirtilmek suretiyle yapı kullanma izin belgesi verilir. Bu şekilde sağlanacak parklanma düzenine ve işletilmesine ilişkin usul ve esaslar idaresince belirlenir. Otopark bedelinin kalan %75’i bölge otoparkının idarelerce karşılanmasına müteakip 30 gün içinde parsel maliklerinden tahsil edilir ve bu konuda tapu kütüğünün beyanlar hanesine belirtme yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum