1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. 2022 Yılı İnşaat Birim Fiyatları Gözden Geçirilmeli
2022 Yılı İnşaat Birim Fiyatları Gözden Geçirilmeli

2022 Yılı İnşaat Birim Fiyatları Gözden Geçirilmeli

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından açıklanan ‘2022 Yılı inşaat ve Tesisat Birim Fiyatları’nı değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası İnşaat Komiteleri, “ Fiyatların tekrar gözden geçirilmeli” çağrısında bulundu.

A+A-

Kocaeli Ticaret Odası’nın inşaat ve alt sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerin yer aldığı 1.,2.,3.,6. ve 18. Meslek komiteleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan ‘2022 Yılı inşaat ve Tesisat Birim Fiyatları’nı değerlendirmek üzere toplantıda bir araya geldi. 

FARK GİDEREK AÇILACAK

Bakanlığa, ‘yeni tarife gözden geçirilmeli’ çağrısı yapan KOTO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mikail Kayacı ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi; “İnşaat maliyetlerindeki yükseliş devam etmekte olup belirlenen birim fiyatlarının özellikle de elektrik mekanik tesisat bölümü günümüz şartlarına göre düşük kaldığı ve ilerleyen zaman içerisinde artacak olan fiyatlar ile arasında çok fazla fark olacağından dolayı sıkıntılar yaşanacaktır.

İNŞAAT MALZEMELERİ

Enerji, hammadde, kurdaki yükseliş, maliyet artışları ve en önemli etken üreticilerin ihracata yönelmesinden dolayı inşaat malzeme fiyatları bir sene içinde bazı kalemlerde % 100’ün, bazı kalemlerde ise % 200 üstünde bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Üreticinin maliyet artışlarından dolayı fiyatların yüzde 40- 50 bandında yükselmesini anlayışla karşılıyoruz lakin, ihracat yaptıkları için inşaat malzemelerinde % 100 ile % 200 arasında zam yapıp iç piyasayı ezmelerine anlam verememekteyiz. Dün iç piyasa ile var olan bugünkü duruma gelen üreticiler, bugün iç piyasaya eyvallah etmeyip ‘işine geliyorsa bu fiyatlardan al’ modu uygun bir tavır değildir. Bakanlık tarafından ihracata kota getirilmesi bu artışların önüne geçememiştir. İnşaat malzeme fiyatlarındaki artışlar, hız kesmeden devam etmektedir.

BEKLENTİMİZ: FİYATLARIN GÖZDEN GEÇİRİLMESİDİR

Döviz kuru sabitleme veya düşürmek adına yapılan kur farkı, döviz yüzünden olumlu bir duruma dönüşse de malzeme fiyatlarındaki yükselişi durduramamıştır. Beklentimiz ihracat yapan üreticilerimizin hızlı bir şekilde kapasite artırımına gitmesi, bakanlık nezdinde desteklenmesi bu sırada da üreticilerin iç piyasayı kollamasıdır. Aynı zamanda bakanlıktan beklentimiz, bayındırlık birim fiyatlarının tekrardan gözden geçirilmesidir. Buna göre artan fiyatlara göre üretici endeksini veya günün koşullarını gözeterek fiyatlandırılmasını talep etmekteyiz. 1.,2.,3.,6. ve 18. Meslek komitelerindeki ilgili arkadaşlarla yaptığımız toplantıda;

·İhale ve keşif teslim sürelerinin kısaltılması,

·Piyasa şartlarına göre birim fiyatları belirlenmesi,

·İhale hak edişlerinin zamanında yapılması,

·Bütçesi olmayan ihalelere çıkılmaması,

·Kat sayılarının birim fiyat artışlarının ÜFE göz önünde bulundurularak yapılması gibi,

Birçok maddeyi görüşerek, ilgili bakanlığa iletmek üzere dosya haline getirmiş bulunmaktayız” ifadelerine yer verdi. 

Kaynak: Kocaeli Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.