1. HABERLER

  2. ARSA-ARAZİ

  3. 2019'da Arsa ve Arazi Alanlar Ne Kadar Tapu Harcı Ödeyecek?
2019'da Arsa ve Arazi Alanlar Ne Kadar Tapu Harcı Ödeyecek?

2019'da Arsa ve Arazi Alanlar Ne Kadar Tapu Harcı Ödeyecek?

2019'da arsa ve arazi satın alanlar tapu devri için belli masrafları ödemesi gerekiyor? Peki 2019'da tapu masrafı ne kadar olacak. İşte ayrıntılar...

A+A-

Arsa ve arazi yatırımı yapmak isteyen kimselerin istediği lokasyonlarda istediği büyüklükteki gayrimenkulü bulmaları halinde iş resmi prosedürlere geliyor. Arsa ve arazilerin satış bedelinde anlaşma sağlamaları halinde, gerekli belgelerle tapu dairesine müracaat etmeleri gerekiyor. Belgelerin eksiksiz olması halinde tapu devir işlemi onaylanuyor. Tapuda yapılan bu işlem için iki tarafın da tapu harcı ödemesi gerekiyor. 

Tapu harcı, işlemlerin nevi ve mahiyetine göre, değer esası üzerinden nispi veya maktu olarak alınıyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 

“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade ediyor. Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor. Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor. 

Peki, 2019'da arsa ve arazi alanlar ne kadar tapu harcı ödeyecek? Arsa ve arazilerin tapu harcında indirim var mı?

Tapu harcı ölçüsü devir eden ve devir alan için ayrı ayrı olmak üzere devir bedeli üzerinden binde 20 olup; tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.

Tapu harcında yapılan indirim yalnız konut ve işyerlerini kapsıyor. Arsa ve arazilerin devir işlemleri için ödenecek tapu harcında indirim uygulanmıyor. Dolayısı ile yine iki tarafın da binde 20 oranında harç ödemesi, toplamda binde 40 oranında ödeme yapılmış olması gerekiyor.

Örnek hesaplama

Arsa değeri: 100 bin lira
Tapu harcı oranı: Binde 20
Tapu harcı bedeli: 2 bin lira
Alıcı ve satıcının ödeyeceği toplam harç: 4 bin lira

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.