Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerinde Yüzde 64 Düşüş!

Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetlerinde Yüzde 64 Düşüş!

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye'nin payı bu yıl yüzde 64 azaldı. Üstlenilen iş sayısı 92'ye, iş tutarı da 7.7 milyar dolara geriledi.

A+A-

Türkiye'nin yurtdışı gelirleri arasında önemli paya sahip olan, müteahhitlik hizmetlerinde 2016'da düşüş yüzde 64'e ulaştı. 2013-2015 döneminde neredeyse yarı yarıya azalan üstlenilen iş sayısı 2016'da çakıldı ve bir önceki yılda 221 olan sayı 92'ye geriledi. Proje bedeli bakımından da büyük düşüş oldu ve bir önceki yılda 21.6 milyar dolarlık iş alınmışken, 2016 Ocak-Kasım döneminde üstlenilen iş tutarı 7.7 milyar dolar oldu.

Türkiye'nin döviz kazandırıcı hizmetleri içinde en önemlilerden olan yurtdışı müteahhitlik işlerinde 2016 en önemli kayıp yıllardan biri olarak kayda geçecek. Kasım ayı itibariyle yurtdışında üstlenilen işlerin tutarı 7.7 milyar dolar oldu. Bir önceki yılın tamamında 21.6 milyar dolar iş üstlenilmişti. Böylece 2016 yılında 10 milyar doların altında bir seviyede kalacağı kesinleşti.

Türkiye yurtdışı müteahhitlik hizmeti üstleniminde 2005 yılında 10 milyar doların üzerine çıkarak, yıl sonunda 13.2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2004 yılı seviyesi ise 8.5 milyar dolardı. Türkiye, böylece yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 2004 yılı seviyesine dönmüş olacak.

Enerji fiyatlarındaki düşüş inşaat faaliyetlerini yavaşlattı

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin düşüşünde en önemli etken, Türkiye'nin en fazla iş üstlendiği ülkelerin gelirlerinin petrol ve doğalgaza bağlılığı görülüyor. Enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle bu ülkeler inşaat faaliyetlerini yavaşlattı ve çok sayıda projeyi de iptal etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.