Türkiye'de Bir İlk! Sigortalı Dönüşüm Başlıyor

Türkiye'de Bir İlk! Sigortalı Dönüşüm Başlıyor

Şişli Belediyesi, kentsel dönüşümde bir ilke imza atarak Bina Tamamlama Sigortası’nı kentsel dönüşüm projelerinde uygulayacak. İnşaatın her aşaması sigortalı olacak ve belediye kontrolünde gerçekleşecek. Böylece mağduriyetlerin önüne geçilecek.

A+A-

KENTHAŞ ve Quick Sigorta, Bina Tamamlama Sigortası’nın İstanbul Şişli'de yürütülecek olan kentsel dönüşüm projelerinde uygulanması yönündeki anlaşmaya imza attı. Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre bugün Wyndham Grand İstanbul’da yapılan “Sigortalı Kentsel Dönüşüm Projesi” basın toplantısı ve protokol imza törenine; Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Quick Sigorta Genel Müdürü Eyüp Özsoy, KENTHAŞ Genel Müdürü Özcan Biçer, Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar'ın yanı sıra, Şişli Belediyesi Meclis üyeleri, sigorta ve gayrimenkul sektörünün temsilcileri de katıldı.

ŞİŞLİ GENELİNDE RİSK ANALİZİ ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK

Merakla beklenen imza töreninde önemli açıklamalar yapan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli genelinde yapı stoğunu incelemeye yönelik risk analizi çalışmalarını başlattıklarını kaydederek, Kentsel Dönüşüm Strateji Planı’nı hazırladıklarını ve bu doğrultuda ilçenin yapı analizini yapıp, tüm verilerin detaylı bir şekilde incelenebildiği “Afet Portalı’na aktardıklarını söyledi. Açıklamasında Şişli’nin tamamının 3 boyutlu bir dijital ikizini ürettiklerine de kaydeden Muammer Keskin, bu sayede daha doğru hesaplama yapılmasını sağlayan önemli bir altlığı hazırladıklarını dile getirdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ne (İBB) bağlı AKOM ve Ulaşım Planlama Daire Başkanlığı ile bir afet planı hazırlandığını da kaydetti.

DÖNÜŞÜME YÖNELİK UZMAN EKİPLER OLUŞTURDUK

Yaptığı açıklamada bu çalışmaları koordine etmek üzere Şişli Belediyesi Afet Müdürlüğü’nü hayata geçirdiklerini dile getiren Muammer Keskin, “Ortak akıl çerçevesinde bu zor sorunu çözebilecek deneyim kapasitesini oluşturduk. Bu konuda deneyimli ve güçlü olan; kamu, özel, sivil toplum kuruluşlarına çağrı yaparak onların da söz konusu bu süreçte aktif rol almalarını sağladık. Bu sürecin sonucu olarak Şişli Kentsel Dayanıklılık Programı’nı ülkemizde bir ilçe tarafından yazılan ilk dayanıklılık programı olarak tarihe geçirdik” olarak açıklamada bulundu.

SİGORTALI KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜRECİ BAŞLIYOR

Yaptığı açıklamada bu program kapsamında da Bina Güçlendirme, Bina Yenileme ve Bölgesel Kentsel Dönüşüm adı altında üç başlık belirlediklerini dile getiren Muammer Keskin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İçerisinde olduğumuz bu süreçte; ‘Bina Güçlendirme Sigortası’ ürününü program ortağımız olan Quick Sigorta ile beraber geliştirmeye devam ediyoruz. Bugün de bina güçlendirme programı konusundaki en önemli adımı atarak, Quick Sigorta ile Bina Tamamlama Sigortası’nı devreye alıp “Sigortalı Kentsel Dönüşüm” sürecini başlatıyoruz.

Bina Yenilemesi konusunda da Çin’in en önemli kamu iktisadi teşebbüsleri arasında yer alan ve dünyanın en büyük yapım firması olan COVEC ile program ortaklığı anlaşmasını yaptık. Bu tarihi günde de Şişli Kentsel Dayanıklılık Programı’na, Sigortalı Kentsel Dönüşüm kavramını ekleyen Quick Sigorta yetkililerine, Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı sayın Ahmet Yaşar‘ın nezdinde teşekkür ediyorum.”

2013 YILINDA KONUŞULMAYA BAŞLANDI

Söz konusu törende, Başkan Muammer Keskin’den sonra söz alan Maher Holding Sigorta Grubu Başkanı Ahmet Yaşar da ülkemizde bina tamamlama sigortası macerasının 2013'te konuşulmaya başlandığına değinerek “2014'te yürürlüğe giren birtakım mevzuatlarda yer bulmaya başladı. 2015'te genel şartlar yayınlanarak sigorta mevzuatında yer buldu ve 2018'de de Quick Sigorta'nın piyasaya “Bina Tamamlama Sigortası” ürününü arz etmesiyle de vücut buldu. Ancak o günden bugüne aslında tam anlamıyla dört başı mamur bir projeyi gerçekleştiremedik. Evet, birtakım münferit projeler gerçekleşti; fakat bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz büyüklükte bir vizyonla, bir öngörüyle bu proje ilk kez gerçekleşiyor. Tam umudumuzu kesmişken Muammer Başkan, Özcan Bey bizi gerçekten umutlandıran bu adımları attılar” diye konuştu.

DEPREMİN YARATMIŞ OLDUĞU EKONOMİK HASAR 100 MİLYAR UDS

Yaşar sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çünkü gerçekten Türkiye bir deprem ülkesi, deprem riskiyle karşı karşıyayız ve deprem kendisini bize unutturmuyor. Daha iki gün kadar önce deprem yine kendisini bize hatırlattı. Birçok kişi derinden hissetti. Birtakım travmaları da yeniden yaşamaya başladık. Şimdi asrın felaketi şeklinde nitelendirilen 6 Şubat depremlerinde, Maraş’ta, Antakya'da, 11 şehirde yaşadığımız o büyük afet, yüzyılın felaketinde aslında 100 milyar dolarlık bir ekonomik hasarla karşı karşıya kaldı Türkiye. Yalnızca bu konutlarda yaşayanlar, kaybettiğimiz canlar onların mağduriyetleri değil aslında bu seneki bütçede depremin yaralarını sarmak amacıyla harcanan rakam 1 trilyon TL. Bundan sonra da sürecek. Dolayısıyla da100 milyar dolarlık, durup dururken, ülkemizin kalkınmasını harcanacak kaynak, yeniden depremin yaralarını sarmak için gidecek. Halbuki bu 100 milyar dolar içerisinde sigortalı hasar da 5 milyar dolar civarında. Yani Türk Sigorta Sektörü, hızlı bir şekilde üzerine düşeni yerine getirdi. 5 milyar dolarlık zararı karşıladı, yerine koydu. Elbette ki canları geri getiremiyoruz fakat ekonomik kayıpları karşılayabiliyoruz. 5 milyar dolarlık sigorta vardı, 5 milyar dolarlık tazminat gerçekleştirebildik, oysaki 100 milyar doları ödeyebilirdik.”

BÜTÇELERİMİZDEN İLAVE KAYNAK AYIRMAK ZORUNDA KALMASAYDIK

“Keşke sigorta farkındalığımız, sigorta bilincimiz çok daha yüksek olsaydı da biz de bütçelerimizden ilave kaynak ayırmak zorunda kalmasaydık. Tamamen sigorta sistemi ile bu zararı tazmin ediyor olabilseydik. Sigorta sektörü reasürans kapasitesiyle de bu zararı karşılayabilecek güçteydi” diyen Yaşar, “Kaldı ki, bu 5 milyar doların içinde bizzat sigorta şirketlerinin, nihayetinde evet bu paraları biz ödedik; ama ülkemizin cebinden çıkmadı bu paralar, reasürans kanalıyla yurt dışından yeniden ülkemize bu tazminatlar geldi’ diye konuştu.

GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE YAŞAYABİLMEK İÇİN SİGORTAYA İHTİYAÇ VAR

Konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada sigortasız bir kentsel dönüşümün gerçekleşemeyeceğini, bu vizyona sahip olan Başkan Muammer Keskin nezdinde Şişli Belediyesi’ni kutladığını kaydeden Yaşar şöyle konuştu: “Kaldı ki, bizim orta vadeli planlamamızda, Cumhurbaşkanlığı programlarımızda, kalkınma planımızda artık ‘Bina Tamamlama Sigortası’na da yer verildi. Şu da bir gerçek ki önümüzdeki dönemin en büyük gündem maddeleri arasında kentsel dönüşüm olacak. Çünkü insanların güvenli evlerde yaşamaya ihtiyacı var. Güvenli konutlarda, güvenle yaşayabilmek için de sigortaya ihtiyaç var. Çünkü insanlar şundan da korkuyor: “Evet, ben güvenli yapılarda yaşamak istiyorum fakat benim binam yıkıldığında yerine konulabilecek mi? Yağmurdan kaçarken doluya tutulur muyum? Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olur muyum?’ endişesi içinde vatandaş. Dolayısıyla da ne istiyor? ‘Evet, benim yapım depreme karşı dayanıklı olsun, güvenli olsun ama güvenle olsun.’ Dolayısıyla, bu güveni sağlayacak en önemli unsur da sigortadır. Elbette ki gerçekleştirilen, bugün size açıklamış olduğumuz, KENTHAŞ’ın sunduğu projeyle pek çok şeyi düşünülmüş durumda. Fakat olası risklere karşı, ön görülemeyecek risklere karşı, her zaman kötü niyetli olmayabilir, insanlar iyi niyetli iken de bazı riskler gerçekleşebilir. Bu nedenle bu riskleri bertaraf edecek olan ve bu binaların tamamlanmasını sağlayarak yerine koyacak olan sistem de sigorta. O nedenle bugün biz Şişli Belediyesi ile beraber bu büyüklükteki bir projeyi ilk kez sunuyor olmaktan da son derece mutluluk duyuyoruz. Bu Sayın Başkan’ın da söylediği gibi ne sadece Şişli Belediyesi ile ne sadece Quick Sigorta ile de olacak bir iş değil. Türkiye'nin bütününde 100 binlerce konutun dönüşüm ihtiyacı var. Bu nedenle biz bütün belediyelerimizin, bu konuyla ilgili bütün sigorta şirketlerimizin konuya dahil olmasını ve bugün ortaya konulan modele sahip çıkmasını ve dolayısıyla Türkiye'nin kentsel dönüşümünü gerçekleştirerek, insanımızın güvenli binalara güvenle kavuşmasını sağlamayı bekliyoruz.”

YAPILARIN TAMAMLANAMAMASI SEBEBİYLE OLUŞACAK MAĞDURİYETLERİ ÖNLEYECEK

Bina tamamlama sigortaları, bir kefalet sigortası ürünü ve hem konut sahibi olacakları hem konut yatırımcılarını ve hem de inşaat firmalarını koruyor. Zorunlu bir sigorta türü değil; fakat kanunlarda bu sigortanın yaptırılması, belirlenen teminat ve şartların sağlanması zorunluluğu var. Bina tamamlama sigortası, konut ya da devre mülk sahibi olmak isteyen kişinin, yapmış olduğu ödemeleri ve sözleşmelerini koruyor. Bina Tamamlama Sigortası, binaların tamamlanamaması sebebiyle oluşacak mağduriyetlerin önüne geçecek. Bunun dışında, tüketicilerin ödemelerini teminat altına alarak, ülke ekonomisine yeni gayri nakdi kaynak sağlamak açısından önemli bir fonksiyonu yerine getirecek.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

-Sigortalı Kentsel Dönüşüm projesiyle, müteahhittin mali yapısından yapının malzeme kalitesine, inşaatın her aşaması denetleniyor; söz konusu süreç Bina Tamamlama Sigortası ile sigortalanarak kat maliklerinin tüm hakları güvence altına alınıyor.

- Bu oluşumun, klasikleşmiş kentsel dönüşüm kampanyalarından en önemli farkı; tüm aşamaların sigortalı olması ve Belediye kontrolünde gerçekleşmesi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.