Torbalı Ovalarına 'Süper Koruma': Çivi Çakılamayacak!

Torbalı Ovalarına 'Süper Koruma': Çivi Çakılamayacak!

Torbalı, ‘Tarımsal Sit Alanı’ ilan edildi. Ovada tarım yapılabilen alanlarda tek bir çivi bile çakılamayacak! Karar, özellikle ilçede üretimin merkezi olan Subaşı, Ahmetli, Pancar, Ayrancılar bölgelerindeki dev tarım alanlarının korunması bakımından öneml

A+A-

Son dönemde verimli tarım arazilerinin gerek konut ihtiyacı gerekse de artan sanayi nedeniyle betonlaşmaya başlandığı Torbalı için çok önemli bir karar alındı. Türkiye genelinde uygulamaya konulan tarımsal arazileri koruma planı çerçevesinde “Torbalı Ovası Tarımsal Sit Alanı’ ilan edildi. İlçemizde tarım arazileri bundan böyle tarımsal faaliyet dışında hiçbir amaç için kullanılamayacak. Bu karar, bugüne kadar verilen imar kararlarını etkilemediği için yakın vadede etkileri hissedilmese de uzun vadede Torbalı, verimli tarım arazilerini kaybetmeyecek. ‘Adam diksen biter’ tanımlaması yapılan toprağında yetişen ürünleri hem Türkiye genelinde hem de ihracatta önemli yer tutan Torbalı Ovası, bereket saçmaya devam edecek.

BEREKETLİ TOPRAKLAR

Tarım arazilerini koruma planı çerçevesinde Türkiye genelinde koruma altına alınacak ovalara ilişkin Bakanlar Kurulu kararı yürürlüğe girdi. Buna göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca “büyük ova” statüsü verilen toplam 141 bölgede tarım dışı faaliyetlere izin verilmeyecek. Karar öncesinde tarım dışı kullanıma izin verilmiş alanlar ve daha önce onaylanmış 10 hektardan büyük planlı alanlar hüküm kapsamı dışında tutuldu. Kararın eki listede yer alan haritalarda, Bakanlık tarafından belirlenen ovaların adları ve sınırları gösterildi. Haritada Torbalı da yer alıyor. Torbalı’da 550 bin hektar araziden 313 bini tarım amaçlı kullanılıyor. Akdeniz iklimine uygun her türlü ürünün yetiştirildiği ovada yüzde 48 oranında sebze yetiştiriciliği yapılıyor. Sebze üretimini yüzde 23 ile zeytin, yüzde 20 ile meyve üreticiliği takip ediyor. İlçe tarımının büyük çoğunluğu ‘sulu tarım’ seklinde yapılıyor. Torbalı ovasında 3 mevsim ürün elde ediliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.