Semte Göre Tapu Harcı

Semte Göre Tapu Harcı

Gayrimenkul satışında alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 olarak alınan tapu harcı, söz konusu taşınmazın lüks olup olmadığı, semti, sertifika karşılığı edinimi ve değerine göre değişecek.

A+A-

TBMM’de görüşülmesine başlanan yeni torba yasada, geçen yıl 1.3 milyon adedi aşarak satış rekoru kıran konut sektörünü ilgilendiren 3 önemli düzenleme bulunuyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yeni uygulamalardan birinin, yabancılar için getirilen KDV istisnası olduğunu söyledi. Ağbal, yabancı kişi veya şirketin, konut veya iş yeri alması durumunda KDV ödemeyeceğini belirtti.

Vatan'ın haberine göre, diğer uygulamayla farklı sözleşmelere farklı oranlarda damga vergisinin de uygulanabileceğini belirten Ağbal, şöyle devam etti:

“Gayrimenkul piyasasına yönelik diğer düzenleme de tapu harcına yönelik. Gayrimenkul satışlarında tapu harcı, alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 oranında tahsil edilmektedir. Bu teklifle Bakanlar Kurulu’na yetki alıyoruz. Bu çerçevede, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla farklı oranlar tespit edebileceğiz. Ayrıca büyükşehir veya diğer illerde gayrimenkullerin bulunduğu yere, büyüklüklerine, binanın birinci sınıf veya lüks olup olmamasına veya katma değer vergisinde uyguladığımız gibi arsanın birim metre kare emlak vergi değerine göre farklı oranlarda harç alınmasına imkan sağlamış olacağız.”

20 BİN LİRA AZ ÖDEYECEK

Ağbal, teklifle uyumlu mükellefe vergi indirimi konusunun da Meclisin gündemine geldiğini belirterek, şunları söyledi: “İndirimi ‘karnesi pekiyi’ olan mükelleflerimize vereceğiz. Şartları taşıyan bir kurumlar vergisi mükellefi, kurumlar vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan örneğin 400 bin lira verginin yüzde 5’lik kısmını ödemeyecek. Yani vergisini 20 bin lira daha az ödemiş olacak.”


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.