1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. 'Pasif Ev' Modeli Enerji Tasarrufuyla 5 Yılda Kendini Amorti Ediyor
'Pasif Ev' Modeli Enerji Tasarrufuyla 5 Yılda Kendini Amorti Ediyor

'Pasif Ev' Modeli Enerji Tasarrufuyla 5 Yılda Kendini Amorti Ediyor

Dış yalıtım, yalıtımlı kapı ve pencere sistemleri, bina kabuğu, mimari detay ve geri kazanımlı mekanik havalandırma sistemlerinin bulunduğu "pasif ev" modeli; maliyetini, enerji tasarrufu yardımıyla 5 senede geri kazandırıyor.

A+A-

Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği (SEPEV) Başkanı Seda Güleç, dış yalıtım ve mekanik havalandırma sistemlerini içerisinde barındıran"pasif ev"lerin kurulum aşamasındaki maliyetini, enerji tasarrufu yardımıyla 5 senede geri kazandırdığını dile getirdi. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Güleç pasif ev modeli için 5 kriterin olduğu bunların yüksek seviyede yalıtım, yalıtımlı pencere ile kapı sistemleri, hava sızdırmaz bina kabuğu, ısı köprülerinin oluşmasına engel mimari detay çözümleri ve ısı geri kazanımlı mekanik havalandırma sistemi olduğunu dile getirdi. 

Pasif ev standardını yeni projelerde olduğu gibi mevcut yapıları iyileştirmek için de uygulamanın mümkün olduğunu belirten Güleç, pasif evlerin bu konuda gelecek için yatırım anlamını taşıdığını belirtti. 

Pasif evin doğa için koruyucu bir önlem olduğunu söyleyen Güleç, "Çocuklarımızı ve torunlarımızı düşünerek yaşamamız gerekiyor. Doğa aslında artık alarm veriyor. Dolayısıyla sıkıntıların bugün baş göstermesinin nedeni aslında iklim değişikliği. O yüzden tükettiği enerji bakımından bir pasif ev inşa ettiğiniz zaman aslında iklim değişikliğinin önüne ciddi bir şekilde geçmiş oluyorsunuz." dedi.

Güleç, pasif evin enerji tasarrufu konusunda aile ve ülke ekonomisine önemli katkı verdiğini ve en az seviyede enerji tükettiğini vurgulayarak , "Bugünün koşullarında binanızı yaparken pasif ev uygulaması yüzde 30-40 daha fazla maliyetli ama bu binalar yaşam döngüsü içerisinde çok daha az enerji tükettiği için yatırımı 5 yıl içerisinde amorti ediyor. Bu da ekonomik anlamda çok olumlu." diye konuştu.

Pasif ev kullanımı için en büyük problemin gerekli malzemelerin alınması olduğunu söyleyen Güleç, dernek olarak sertifika çalışması yaptıklarını açıkladı. 

Bu durumda birçok firmayla temas halinde olduklarını belirten Güleç, uzun vadede pasif evin zorunlu olacağına inandıklarını ifade ederek şunları söyledi:

"AB'nin 2019'dan itibaren bütün kamu binalarını ve 2021 yılından itibaren de yeni yapılacak tüm binaları neredeyse sıfır enerji tüketimli yapmak anlamında bir hedefi var ve yapıyor. Bu konuda dünyada gittiğimiz konferanslarda gördüğümüz üzere sıfır enerji, bina yapmanın en kolay yolu bir pasif ev inşa etmek. Pasif ev dediğimiz yapının özünde enerjiyi tasarruflu kullanmak var. Binalardaki enerji tüketimini minimuma indirdiğimiz takdirde ve hatta bunu da yenilenebilir enerjiden sağlarsak eğer, çok daha hızlı bir şekilde sıfır enerjili binalara ulaşabiliriz."

Güleç, bu tarz yapılar inşa etmek isteyenlerin 20 Kasım 2020'de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan rehberden faydalanabileceğini söyleyerek bu tür işlerin yapılabildiğini herkese göstermek için özellikle kamu binalarının öncü olabileceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.