Ordu'da Kiralar 6 Ayda Yüzde 35 Arttı!

Ordu'da Kiralar 6 Ayda Yüzde 35 Arttı!

Havaalanının faaliyete geçmesi ve üniversitenin büyümesiyle birlikte Ordu genelinde kira ve arsa fiyatları tavan yaptı. Son 6 ayda kiralarda ortalama yüzde 35’lere varan artış oldu. Orta gelire hitap eden bölgelerde bile kiralar lüks evlerin fiyatına yeti

A+A-

Havaalanının faaliyete geçmesi ve üniversitenin büyümesiyle birlikte Ordu genelinde kira ve arsa fiyatları tavan yaptı.

Ordu’da ev kirasının artış hızına yetişilemiyor. Son 6 ayda kiralarda ortalama yüzde 35’lere varan artış oldu. Orta gelire hitap eden bölgelerde bile kiralar lüks evlerin fiyatına yetişti.   

Ordu’da satılık ev fiyatları hızla yükselirken, kiralar da bu artışın gerisinde kalmıyor. Ordu’daki emlak alımlarının yaklaşık yüzde 65’inin kira getirili mülklerde yoğunlaştığını ve yatırım hedefli olduğunun altını çizen emlakçılar, “Bu yatırımlar Ordu’nun hemen her bölgesinde özellikle de B ve C gelir düzeyine sahip noktalarında, kira değerlerini neredeyse A grubu seviyesine gelecek kadar zorluyor. Özellikle yılın ikinci yarısında dikkat çeken bir kira artışı yaşandı. Şehrin merkezinde son 6 ayda ortalama yüzde 35’lere varan kira artışları oldu” dedi.

Dükkânlar bir bir kapanıyor

Ordu’un en gözde caddelerinden biri olan İsmetpaşa ve Sırrıpaşa caddelerinde, dükkân sahiplerinin yüksek kira talepleri doğrultusunda kiracı olan dükkânların ise buna karşılık veremeyip teker teker kapandığı görülmektedir. Hazırlanan Kentsel dönüşüm projeleri, artan turist sayısı ile orantılı olarak dükkân sahipleri kiraları arttırırken, kiracılar için bu durum tam aksi yönde etki etti.

Kiralar 5 yılda yüzde 50 arttı

Kentsel dönüşüm projeleri ile birlikte dükkân sahiplerinin arttırdıkları kira bedellerinin son 5 yılda yüzde 50 arttığını gözlemlemek mümkün olur hale geldi. Konuyla ilgili olarak 100 metrekarelik bir dükkânın kirasının yaklaşık 40 bin dolar olduğu görülünce, olan İsmetpaşa ve Sırrıpaşa caddelerinde dükkân kiralamak daha zor hale geldi. Bazı dükkân sahiplerinin ise maddi olarak bir problem yaşamadıklarından dolayı, dükkânları istedikleri fiyattan kiraya verene kadar dükkânları boş tuttuğu da esnaflık yapmak isteyen vatandaşların dert yandığı konuların başında geliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.