1. HABERLER

  2. EMLAK GÜNDEMİ

  3. Müteahhitlerin Beklediği Düzenleme Çıktı
Müteahhitlerin Beklediği Düzenleme Çıktı

Müteahhitlerin Beklediği Düzenleme Çıktı

Toplu konut kanununda yapılan yasal değişiklik ile kamu ihalelerinde fesih şartları düzenlendi. Düzenleme resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

A+A-

, Toplu Konut Kanunu kapsamında kamu ile iş yapan müteahhitlerin ekonomik güçlükleri gerekçe göstererek sözleşmelerin fesh edilmesi yönündeki talepler yenilendi. Buna göre, yapılan değişiklikle, sözleşme feshine kadar hak edişten yapılan kesintiler yükleniciye ödenecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme kapsamında Toplu Konut Kanunu'nda yapılacak sözleşmelerde uygulanacak esaslar değişti. Esasların, “yüklenicinin sözleşmeyi feshetmesi” başlıklı 19’uncu maddesinin, mücbir sebep halleri dışında, yüklenici mali acz içinde bulunduğu gerekçesiyle sözleşmeyi fesh edebilmesi, ve kesin-ek teminatların gelir kaydedilmesine ilişkin hükümleri korundu. Düzenlemenin eski halinde, feshe kadar yapılan hak ediş ödemelerindeki kesintilerin de gelir kaydedilmesi öngörülürken, yapılan değişiklikle bu kesintilerin yükleniciye ödenmesi karara bağlandı.

Yüklenicinin ihale sürecinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na göre yasak fiil veya davranışlarda bulunduğunun sözleşme yapıldıktan sonra tespit edilmesi halinde sözleşme feshedilene kadar hak edişlerden yapılan kesintiler, yükleniciye iade edilebilecek. Nakdi gerçekleşme seviyesi ilk hak edişten yüzde 50’ye kadar olan işlerde yüzde 95 oranında ödenerek yüzde 5’i kesilecek.

Esasların hakkedişlerin ödeme usullerini düzenleyen 25’inci maddesi değişti. Düzenlemenin eski halinde hak edişlerin yüzde 95’inin ödenmesi ve her hak edişten yüzde 5 oranında yapılan kesintinin, geçci kabulden sonra 15 gün içinde ödenmesi, sözleşmenin feshedilmesi halinde ise bu kesintilerin gelir kaydedilmesi planlanıyordu. 

Yeni düzenleme ile nakdi gerçekleşme seviyesi yüzde 50-70 arasında olan işlerde yüzde 98 ödeme ve yüzde 2 kesinti yapılması, nakdi gerçekleşme seviyesi yüzde 70 olan sözleşmelerde ise hak edişlerin tamamının ödenmesine karar verildi.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN KARARIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.