Kütahya Simav'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

Kütahya Simav'da Kentsel Dönüşüm Başlıyor!

TOKİ tarafından istimlak edilmesi hususunda Ankara'da yapılan üst düzey görüşmelerde ele alınan Simav'ın bir bölümünde Kentsel Dönüşüm uygulaması için ilçede ilk inceleme gerçekleştirildi.

A+A-

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Güner, Ak partili Belediye Meclis Üyeleri, Belediye başkan yardımcıları Mustafa Yılmaz Girgin ve Birol Sarmış'ın Ak Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı ile birlikte ele aldığı incelemede en az 50 dekarlık bir alanda kentsel dönüşüm uygulaması düşünülüyor. 

TOKİ tarafından gerçekleştirilen söz konusu kentsel dönüşümlerde en az 50 dekarlık alanda çalışma gerçekleştirildiğini bildiren Belediye Başkanı Süleyman Özkan, milletvekili Nazlı ve diğer ilgililerle Belediye Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri ve Harita Kadastro Mühendisi Metin Baykara'nın hazırladığı bir plan üzerinde başkanlık makamında inceleme yaptı. 

Tabakhane Mahallesi Softa Camisi arkasından, Yukarı Düğün Salonu, İtfaiye binası, Hisar Kale civarı ve vatandaşların Harmancık Kur'an Kursu olarak adlandırdığı bölge içinde kalan bölümde düşünülen kentsel dönüşüm için yerinde inceleme de yapıldı. 

Belediye Başkanı Özkan ve Milletvekili Nazlı ile heyette bulunan isimler söz konusu bölgedeki sokak ve caddelerde görsel inceleme gerçekleştirdi. Daha sonra Hisar Restoranına geçen heyet kentsel dönüşüm için ön çalışmalara başlanması kararı alırken gazetecilere açıklama Ak Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlfdan geldi.

Özellikle kullanım ömrünü bitirmiş, deprem riski taşıyan ve yaşamsal zorluklar getiren bölgelerde kentsel dönüşümler gerçekleştirilerek hem insanların hem de şehirlerin sosyal hayatlarının güvenceye alındığını anlatan Milletvekili Nazlı, "Bilindiği gibi Hükümetimizin geçmiş yıllarda başlattığı Kentsel Dönüşüm uygulamaları ile şehirler gençleşmekte, yılların yorgun binaları yerini modern, sağlam ve yaşanır binalara terk etmektedir.  TOKİ  tarafından yapılan bu uygulamada bina sahipleri bir süreliğine ücretini devletin ödediği geçici binalarda konaklamakta ve düşük, uzun vadeli taksitlerle aileler konut sahibi yapılmaktadır. Belediye Başkanı Sayın Özkan'ın öne sürdüğü kentsel dönüşüm Simav için niye olmasın dedik ve bazı ön araştırmalarda bulunduk. Simav'da da kentsel dönüşüm uygulaması yapılabilecek bölgeyi de birlikte gezdik. İnanıyorum ki söz konusu bölgede eğer kentsel dönüşüm uygulanır bu karar hayata geçerse Simav'ın çehresi değişir" dedi. 

Halkın isteği kentsel dönüşümden yana olduğunda bunu gerçekleştirme yolunda Kütahya milletvekili olarak kendini görevli kabul ettiğini de sözlerine ekleyen milletvekili Nazlı, "Unutmayın, Ak Parti olarak bizlere zoru gerçekleştirmek kolay bir iş. İmkansızı gerçekleştirmek ise sadece biraz zaman alıyor" diyerek sözlerini tamamladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.