Körfez Geçiş Projesi 2023'te Bitecek

Körfez Geçiş Projesi 2023'te Bitecek

Başbakan Binali Yıldırım’ın 2011 genel seçim sürecinde açıkladığı “35 İzmir 35 Proje” içerisinde yer alan İzmir Körfez Tüp Geçit Projesi için hazırlanan ÇED Raporu’na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay geldi. Projenin 2023’te bitmesi planlanıyor.

A+A-

Balçova, Narlıdere, Karşıyaka ve Çiğli İlçesi sınırlarında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan İzmir Körfez Geçişi (Otoyol ve Raylı Sistem Dahil) Projesi için 2015 yılında hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nda (İDK) ele alındı.

İDK, ÇED Raporu’nu yeterli bularak nihai kabul etti. Rapor ile ilgili yapılacak olan öneri, görüş ve itirazların 10 gün içinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bakanlık üzerinden yapılabileceği belirtildi. Sürecin bitiminin ardından ihale için harekete geçilecek.

Proje ile İzmir Körfezi’nin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğünü sağlamak amacıyla, Çiğli’yi Balçova’ya bağlayacak.

2023’TE BİTECEK
Bu yıl başlaması ve 2023 yılında tamamlanması planlanan proje dahilinde otoyol bölümü Sasalı Kavşağı’ndan başlayarak İnciraltı’ndan Çeşme Otoyolu’nda birleşecek. Raylı sistem hattı ise Karşıyaka Tramvayı’ndan başlayacak ve Üçkuyular İskelesi’nde son bulacak.

Projede 1.8 kilometre Batırma Tüp Tünel, 4.2 kilometre uzunluğunda Körfez Köprüsü ve 800 metre uzunluğunda yapay ada ve bağlantı yollarıyla toplam 8.2 kilometre uzunluğunda olacak Batırma tüp tünel genişliği, 43.40 metre, Batırma tünel en düşük taban kazı kotu eksi 32 metre olacak. Deniz geçişinin 1.900 metrelik kesimi batırma tüp tünel, 4 bin 175 metrelik kesimi köprülü geçiş, 880 metrelik kesimi ise yapay adadan oluşacak.

Hazırlanan proje yap-işlet-devret usulü ile ihale edilecek. Projenin toplam maliyeti için 3 milyar 520 milyon TL  harcanacak. Proje sonunda Çiğli–Üçkuyular arasındaki 70 dakikalık ulaşım mesafesi 10 dakikaya inmesi planlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.