Konut Kredisinde Faiz Oranları Yüzde 1'e Geriledi!

Konut Kredisinde Faiz Oranları Yüzde 1'e Geriledi!

Nisan ayından bu yana piyasanın en iyi konut kredisi faiz oranında aylık bazda %0,05 puanlık bir düşüş yaşanarak, aylık %1,02 ile 2016 yılının en düşük seviyesine geriledi.

A+A-

Konut kredisi veren tüm banka ve finansman şirketlerinin teklifleri analiz edildiğinde, ortalama konut kredisi faiz oranının %1,15 olduğu görülüyor. Bu durumda piyasa ortalaması ile en iyi konut kredisi veren banka arasında %0,13 baz puanlık fark oluşuyor. Bu faiz farkı 150 bin TL 10 yıl vade için değerlendirildiğinde, toplam faiz ödemesinde 16 bin TL'nin üzerinde bir fark oluşturuyor. Bu fark aslında bize en uygun bankayı araştırmanın ne derece önemli olduğunu da gösteriyor.

Merkez Bankasının Faiz Oranlarına Etkisi

Merkez Bankasının (MB) 2016 yılı içerisinde faiz koridoru bandında üst üste yapmış olduğu indirimler, konut kredisi faiz oranlarının düşmesinde etkili oluyor. İlerleyen vadelerde MB'nin faiz koridorunda indirim yapamaya devam etmesi durumda, faiz oranlarının da buna paralel olarak düşmesi bekleniyor.

Beğendiği Evi Fiyatlar Artmadan Alan Kredisini Daha Sonra Yapılandırabilir

Ülkemizde 2005 – 2015 yılları arasında konut fiyatları ortalaması neredeyse her ilgili raporda yıllık %10'un üzerinde bir artış sergilediği görülüyor. Durum böyle olunca aslında sabit faiz oranı ile kullanılan konut kredisi ödemesi sabit kalırken, ev fiyatları ve buna paralel olarak kiralar da artıyor.

Ayrıca faiz oranları yüksek olarak kullanılsa bile yasal olarak kalan anapara üzerinden vadeye göre %1 ile %2 arasında bir ceza ödemesi yaparak, faiz oranı güncel oranlara çekebiliyor. Bu sebeple kendisine ve bütçesine uygun ev bulan bir kişi, faiz oranlarının düşmesini beklemeden evini alması genellikle daha doğru bir yol oluyor.

En Uygun Faiz Oranını Bulmanın Yolu

Ülkemizde yaklaşık olarak 50 banka lisanslı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Hepsi konut kredisi alanında rekabet halinde olmasa dahi 20'ye yakın banka konut kredisinden pay almak için rekabet ediyor. Bu durumda en uygun faiz oranını bulmak için aslında yapmanız gereken sadece bu bankaları araştırmak ve karşılaştırmaktır.

Konut Kredisi Başvurusu Yapılmadan Önce İnternet Üzerinden Bankalar Karşılaştırılmalı

Konut kredisi uzun vadeli bir kredi olmasından dolayı 0,01 baz puanlık bir değişiklik bile toplam geri ödemede yaklaşık 1 bin TL'nin üzerinden bir fark oluşturuyor. Bu sebeple, en azında birkaç dakika ayırarak başvuru yapmadan önce internet siteleri üzerinden bankaların faiz oranlarını araştırmak, büyük bir kâr sağlayabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.