Kendi Evini Yapana Kredi ve Hibe Desteği Geliyor

Kendi Evini Yapana Kredi ve Hibe Desteği Geliyor

Kentsel dönüşüm ile bir an önce şehrin merkezinde yerinde dönüşümü sağlamayı hedeflediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Vatandaş kendi evini yapsın diye kredi de hibe desteği de vereceğiz" dedi.

A+A-

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, ilk ziyaretini geçen hafta Adıyaman’a, önceki gün de Malatya ve Kahramanmaraş’a yaptı. Dün de Hatay’a giden Özhaseki, bölgede incelemeler gerçekleştirdi. 

Hatay’da yaptığı incelemelerden sonra AFAD İl Koordinasyon Merkezi’ndeki Planlama Çalışması Toplantısına katılım gösterdi. Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Mehmet Özhaseki, "Hasarımız büyük, toplamda 680 bin konuttan bahsediyoruz. 170 bin civarında da iş yeri ve depo gibi yıkılan yerlerimiz var. Toplamda 850 bin yapı ediyor. Hepsinin mali yükü ise 100 milyar dolar civarındadır" açıklamasında bulundu. 

Rezerv alanlara konutlar inşa edildiğinde mecburen bu bölgelerin yol, su, kanalizasyon istediğinin altını çizen Özhaseki, "Sonrasında konutlar etrafında sosyal donatı alanları gibi tesisleri de istiyor. Bütün bunların hazırlanması için 100 milyar dolarlık bir maliyet gözüküyor" diyerek, kendilerinin bunun üstesinden geleceğine dikkat çekti. 

evre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yaptığı son dakika açıklamasında ilk etapta 170 bin kadar konutun ihalesi yapılıp, inşasının sürdüğünü belirterek, "Şehirlerin merkezinde yerinde dönüşümü esas alarak yeni bir çalışma başlatıyoruz. Gittiğimiz şehirlerde, yörelerin insanlarıyla, sektör temsilcileriyle ve kentin ileri gelenleriyle bir araya gelerek, yeni formüller arıyoruz" ifadelerine yer verdi. 

Formüller hayata geçtiğinde çok kısa süre içerisinde yerinde dönüşümün yapılacağını vurgulayan Bakan Özhaseki, "Hatay için hazırladığımız planları arkadaşlarımız sundular. Neredeyse bütün arkadaşlarımız oybirliğiyle bu planların çok güzel olduğunu ifade ederek, planlara onay verdiler" şeklinde konuştu. 

Merkezden başlayarak, çevreye doğru yayılan ve en çok beş katın geçerli olduğu zemin artı 4, zemin artı 3 ve zemin artı 2 gibi bir planlamanın söz konusu olduğunu dile getiren Özhaseki, "Bir taraftan rezerv alanlardaki konutlarımızı yapacak diğer taraftan da kadim Hatay’ı tarihi ve kültürel dokusuna uygun olarak sağlam, güvenli ve yerinde dönüşümle ihya ve inşa edeceğiz" açıklamasında bulundu. 

Demiryolu hattındaki çeliği bile bükecek yer hareketinin olduğuna dikkat çeken Özhaseki, yapıya müsait olmayan alanlarda yapılaşmaya izin verilmeyeceğinin ve yeni bir yönetmelik üzerinde çalışıp daha sıkı tedbirlerle sürece devam edeceklerinin de altını çizdi. 

Bakan Özhaseki, dönüşümün, şehirlerin pratik bir şekilde canlılığa kavuşmasını ve yörenin kendine has mimarî üslubunu ortaya çıkarmasını sağlayacağına dikkat çekti ve "Yerelde yerinde dönüşümü teşvik ettiğimizde istihdam artıracak, ticari sektörler ön plana çıkaracak. Örneğin; inşaat sektöründe 140’a yakın kalem var ve alt gruplarla birlikte harekete geçtiğinde şehrin ticareti de canlanmış olacak" diye konuştu. 

İnsanların kendi yerinde evlerini yapmalarını sağlayacak dönüşüm teşvik edildiğinde, çok hızlı bir şekilde herkesin kendi bloğunda bu işi sürdürebileceğini aktaran Özhaseki, "Deprem bölgelerinde vatandaş kredi, hibe ve süreç destekleri verip, işleri son aşamaya kadar getirdiğimizde bundan çok memnun oluyor. Bunun önünü açacak bir yasa hazırlığını da getiriyoruz. Konuyu, birkaç gündür gittiğim bütün deprem bölgelerinde ilgili sektör temsilcileriyle tartışıyorum" diye konuştu. 

Sağlam, güvenli ve yerinde dönüşüm için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bakan Özhaseki, "Hibe ve krediyle dönüşüm için başlayacak projeleri biz hazırlayacağız ve adım adım takip edeceğiz. Çok titiz bir şekilde her bir aşamasını denetleyeceğiz" dedi ve ruhsattan mesken sürecine kadar bütün inşa ve imar sürecini, deprem yönetmeliğine ve belirlenen kriterlere uygunluğunun sıkı şekilde denetileceğini aktardı. 

Bakanlık olarak rezerv alanları bulmaya öncelik verdiklerine vurgu yapan Özhaseki, "Rezerv alanlarda yeni, doğru ve güvenli konutlar yapmak, bu konutların altyapılarını hazırlamak ve sonra da hak sahiplerini bu konutlara taşımak hedefimizdir. Ama bir taraftan da şehrin merkezinde ve yıkılmış halde bulunan, herkesin mülkiyetinde olan parseller var" dedi ve bunlarında hareketlenmek durumunda olduğunun altını çizdi.

Bir taraftan da fay kırıklarının ve dere yataklarının olduğu yerlerin olduğunu aktaran Bakan Özhaseki, burada yapılaşmaya asla izin verilmeyeceğini belirtti ve "Çünkü o fay kırığı üzerine çelikten de bina inşa etseniz, bunu bükebilecek bir yer hareketiyle karşı karşıya kalır" ifadelerini kullandı. 

KENDİ EVİNİ YAPANLARA KREDİ VE HİBE DESTEĞİ 

Söz konusu açıklamasında "Sonuç olarak; bizim denetimimizde, vatandaşın kendi evini yapmasına olanak verip bir an önce şehrin merkezinde yerinde dönüşümü sağlamış olacağız. Cumhurbaşkanımızın talimatı, 311 bin konutun bir senede teslim edilmesidir. 170 bininin ihalesini yaptık. Köy evlerinden teslim ettiklerimiz bile var" ifadelerini kullanan Bakan Özhaseki, "Bunun dışında, yerel aktörlerin devreye girmesiyle yeni hareketlenmeler de onların inşaat hızındaki becerilerine bağlı. İsterlerse 1 sene içerisinde yapabilirler. Biz zaten vatandaş kendi evini yapsın diye vatandaşa kredi de hibe desteği de vereceğiz" dedi. 

Bunun 1 ila 1,5 sene içerisinde tamamlanacağını düşündüğünü aktaran Özhaseki,  İnşallah sağlam, güvenli ve yerinde dönüşümle şehirlerimizi afetlere karşı dirençli ve eskisinden daha güzel, daha canlı hale getireceğiz" diyerek açıklamasını tamamladı. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.