1. HABERLER

  2. VERGİ-KREDİ

  3. Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Matrahı Daraldı!
Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Matrahı Daraldı!

Kat Karşılığı İnşaat İşlerinde KDV Matrahı Daraldı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni KDV düzenlemesiyle kat karşılığı inşaat işlerinde KDV matrahını daralttıklarını belirtti.

A+A-

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeminli mali müşavirlerin yanı sıra 60 bin serbest muhasebeci mali müşavire de KDV iadesi tespit raporu düzenleme imkanı sağladıklarını belirtti.

Naci Ağbal, kat karşılığı inşaat işlerinde KDV matrahını daralttıklarını belirterek, şöyle konuştu: "Arsasına ev yaptıran vatandaş, arsasını müteahhide verdiğinde bütün arsa payı dahil evin bedeli üzerinden KDV hesaplanıyordu. Bunu arsa sahibine kalacak evin maliyet bedeline isabet eden kısımla sınırlandırıyoruz. İkinci el araç ve gayrimenkul satışı için de düzenleme yaptık. Örneğin, galerici aracınızı satmak istediğinde, 50 bin liralık araba 53 bin liraya satılıyorsa sadece KDV matrahı aradaki 3 bin lira olacak. Bu alanlardaki kayıt dışılık ortadan kalkacak, ikinci eldeki satışlar kayıtlı hale gelecek."

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeminli mali müşavirlerin yanı sıra 60 bin serbest muhasebeci mali müşavire de KDV iadesi tespit raporu düzenleme imkanı sağladıklarını belirterek, bu konuda Bakanlık tarafından 81 ilde ücretsiz eğitim vereceklerini bildirdi.

"Hayırseverler daha fazla bağış yapacak"

Hayırseverler için de KDV istisnası getirildiğini söyleyen Ağbal, "Ayşe teyzenin, Ahmet amcanın belirli bir geliri var. Okul, ibadethane yaptırıp adını yaşatmak istiyor. Mevcut sistemde, hem okulu yapıp hem de vergisini ödüyordu. Artık okul, çocuk yuvası, yurt, sağlık kuruluşu ve ibadethane yaparak bağışta bulunanlar, ilgili kamu kurumuyla protokol yapacak. Vergi dairesine giderek istisna belgesi alacak. O inşaatla ilgili bütün alışları sırasında belgeyi gösterip KDV ödemeyecek. Hayırseverler KDV yükünden kurtulup daha fazla bağış yapacak. Hayırsever şirketler de bağış yapmak istediğinde bu imkandan yararlanacak." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.