İzmir'in Milyonluk Ulaşım Projeleri

İzmir'in Milyonluk Ulaşım Projeleri

İzmir'de milyonlarca lira değerindeki ulaşım projeleri 2017'de hız kazanacak. Tramvay, Fuar İzmir monoray, Narlıdere metrosu, Buca metrosu, Selçuk İzban hattı, Alsacak tüp geçidi, Onat caddesi-otobüs terminali bağlantı yolu projelerden bazıları...

A+A-

İzmir'in raylı sistem alanında tarihinin en büyük yatırımlarıyla geleceğe hazırlandığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Her yıl daha da artan bir ivmeyle gerçekleştirdiğimiz ulaşım yatırımları 2017 yılında zirveye çıkacak. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 hedeflerine çok daha erken ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Kocaoğlu’nun çizdiği bu hedef doğrultusunda,  2017 yılında atacağı adımlarla kentteki ulaşım altyapısı alanında adeta devrim yapacak. Raylı sistem projelerinde çok önemli adımlar atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin en uzun tüneliyle Buca'dan Otogar'a bağlanacak 7 km'lik yol, Alsancak Tüp Geçidi, Marina Kavşağı Altgeçidi, Fuar İzmir bağlantı yolu, Onur Mahallesi Karayolu Köprüsü, Yeşillik Caddesi Yaşayanlar Kavşağı Karayolu Geçidi gibi yeni yol, kavşak ve geçitlerle de şehir içi trafiği büyük ölçüde rahatlatacak.

İşte İzmir trafiğine nefes aldıracak dev projeler:

Buca Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Çevre Yolu arasında bağlantı yolu

İzmir Büyükşehir Belediyesi,  kent içi ulaşımda çığır açacak bir projeyi hayata geçirmek için 2017 yılında inşaat çalışmalarına başlayacak. Konak, Buca ve Bornova'yı birbirine bağlaması planlanan 2.5 kilometresi derin tünelle aşılacak toplam 7 kilometre uzunluğundaki yol projesiyle, Homeros Bulvarı Otogar’a kadar uzatılacak; İzmir'in trafik sorununa bir neşter daha vurulacak.

“Buca-Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Çevre Yolu Arası Bağlantı Yolu” adı verilen ve bünyesinde tamamı kent sınırları içinde olan en uzun tüneli de barındıracak proje iki ayrı etapta gerçekleştirilecek. Birinci etapta 2 bin 500 metre uzunluğunda "iki tüp tünel", ikinci etapta ise 2 adet viyadük, 2 adet altgeçit, 1 adet üst geçit yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2017 yılında viyadüklerin yüzde 80’ini,  tünelin ise yüzde 40’ını tamamlayacak.

İzmir Çevre Yolu'ndan Aktepe Mahallesi ve Fuar İzmir'e bağlantı yolu ve kavşak projesi

2017 yılında Avrupa'nın en büyük fuarcılık tesislerinden biri olan Fuar İzmir'e yeni bir bağlantı yolu daha açılacak. İzmir Çevre Yolu'ndan Fuar İzmir ve Aktepe Mahallesi'ne bağlantı sağlayacak yol ve kavşak düzenlemesi, yeni yılın yatırım planları arasında yer alıyor. Yapılacak bağlantı kavşağı ile çevre yolunu kullanarak Aydın, Ankara, İstanbul ve Gaziemir istikametinden gelenler Fuar İzmir'e kesintisiz olarak ulaşabilecek. Ayrıca Aktepe, Peker, Aydın, Emrez ve İhsan Alyanak mahallelerine Akçay Caddesi üzerinden kavşak bağlantısının yapılacağı Şehit Süleyman Ergin Caddesi alternatif olarak kullanılacak ve bölgeye ulaşım kolaylaşacak.

Proje kapsamında 3 km yol, 850 metre istinat yapısı, 27 bin m2 yeşil alan düzenlemesi ve yol aydınlatma imalatları yapılacak.

Ayrıca ESBAŞ yönetiminin yeni yapacağı düzenlemeler ile Serbest Bölge'den servis ve bazı gümrüklü araçların çıkışları çevre yolundan sağlanacak.

Alsancak Tüp Geçidi

Alsancak bölgesinde Sait Altınordu Meydanı, Atatürk Caddesi ve Vahap Özaltay Meydanı'nın yayalaştırılması kapsamında, Liman Caddesi ile Şair Eşref Bulvarı arasında karayolu derin tüneli yapılacak. Proje ile bölgede yaklaşık 400 metre uzunluğunda yeni bir yaya ve bisiklet aksı oluşturularak Konak Tramvayı, İZBAN ve yaya bisiklet erişimi bütünleştirilecek. Projelendirme çalışmalarının yılın ilk aylarında tamamlanarak 2017 yılı içinde yapımı için çalışmalara başlanılması hedefleniyor.

Marina Kavşağı Karayolu Altgeçidi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent içi trafikte tıkanıklık yaşanan bir noktayı daha alt geçit formülüyle rahatlatmayı hedefliyor. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı ile İzmir-Çeşme Otoyolu arasında kesintisiz trafik akışının sağlanması için yaklaşık 800 metre uzunluğunda (350 metre kapalı kesit) 2 geliş, 2 gidiş toplam 4 şeritten oluşan karayolu altgeçidi inşa edilecek. Proje çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, 2017 yılının ilk aylarında yapım çalışmalarına başlanması planlanıyor.

Projeyle İzmir-Çeşme Otoyolu ve çevre yolundan gelen araçların Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinden Konak yönüne kesintisiz olarak ulaşımı sağlanacak. Altgeçit yaklaşık 350 metreuzunluğunda olacak ve 2 geliş-2 gidiş toplam 4 şeritten oluşacak. Konak Tramvayı ve İzmir Deniz projeleri ile entegrasyonu sağlanacak.

Yeşillik Caddesi Yaşayanlar Kavşağı Karayolu Geçidi

İzmir'in en önemli ulaşım akslarından Yeşillik Caddesi'nde kesintisiz ulaşım için bir adım daha atılacak. Dostluk Bulvarı ile devamı niteliğindeki Şehit Teğmen Volkan Koçyiğit Bulvarı'nın Yeşillik Caddesi ile kesiştiği noktada kesintisiz karayolu ulaşımının sağlanması amacıyla, yaklaşık 600 metre uzunluğunda 2 geliş-2 gidiş toplam 4 şeritten oluşan karayolu üstgeçidi inşa edilecek. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 2017 yılında yapım çalışmalarına başlanması hedefleniyor. 

Onur Mahallesi Karayolu Köprüsü

İzmir Çevre Yolu'nı Yamanlar Viyadüğü kesiminde Onur ve Yamanlar mahallelerin bağlayacak yeni bir karayolu köprüsü yapılacak. Ilıca Deresi üzerinden 7351 sokak ile 7371 sokağı bağlayacak 200 metreuzunluğundaki yol ve köprü imalatı için proje çalışmaları tamamlandı. 2017 yılında projenin yapımına başlanması planlanıyor.

Maltepe Karayolu Köprüsü

Anadolu Caddesi üzerinde kesintisiz ulaşımın sağlanması ve trafiğin düzenlenmesi için Maltepe Caddesi bağlantısında 360 metre uzunluğunda (90 metre kapalı kesit) 2 geliş, 2 gidiş toplam 4 şeritten oluşan karayolu altgeçidi inşa edilecek. Proje çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte 2017 yılında yapım çalışmalarına başlanması planlanıyor.

Narlıdere Metrosu derin tünelle geçilecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin raylı sistem yatırımları da kent içi trafiğe nefes aldıracak projeler anlamında 2017 yılında ivme kazanacak.

İzmir metrosunu Evka 3’ten Fahrettin Altay’a kadar uzatarak 19 kilometreye çıkaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, hattı Narlıdere’ye kadar projenin imalatına bir an önce başlayabilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. 7.2 kilometre uzunluğunda, 7 istasyondan oluşacak güzergah üzerindeki günlük yaşamı ve sosyal hayatı etkilememesi için “derin tünel”le geçilecek metro hattının projesi tamamlandı.

Buca metrosu sürücüsüz olacak

Büyükşehir Belediyesi, Buca’nın ulaşım sorununu kökten çözecek metro projesi için 2017 yılı ortalarında yapım ihalesine çıkacak.  Üçyol-Buca Metro hattı 11 istasyondan oluşacak. Mevcut hatlardan bağımsız olarak yapılacak Buca Metrosu, teknolojinin en son sistemleri ile donatılacak ve tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek. Bölgedeki sosyal hayatı etkilememesi için derin tünel olarak yapılması düşünülen 12.5 kilometrelik metro hattı,  Şirinyer İZBAN İstasyonu ile bağlantılı olacak.

 

Fuar İzmir’e Monoray

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Banliyö Esbaş İstasyonu - Gaziemir Yeni Fuar Alanı arasında çift hatlı ve 2 istasyonlu monoray sistemi ile Fuar İzmir’e ulaşımı kolaylaştıracak. 2.2 kilometrelik havai hat, Türkiye’nin ilk monorayı olacak.

 

İZBAN Selçuk’a gidiyor

İzmir’in hem kenti içi ulaşımında hem de çevre ilçelerle bağlantısında önemli rol oynayan İzmir Banliyö Sistemi İZBAN, 2017 yılında Selçuk seferlerine başlayacak. Daha önce 80 kilometrelik İZBAN hattını 32 kilometre daha uzatan Torbalı bölümünün istasyon ile karayolu alt-üst geçit inşaatlarını tamamlayarak hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, 26 kilometrelik Selçuk hattındaki çalışmaları da büyük ölçüde tamamladı. Güzergahın hat döşeme çalışmaları, sinyalizasyon, kataner sistemi ve koruma duvarlarının yapımı ise TCDD tarafından gerçekleştiriliyor.

 

Tramvay geliyor

Kent içi trafiğe nefes aldırmak ve ulaşımı çevreci yatırımlarla desteklemek amacıyla hazırlanan Karşıyaka-Konak tramvay projesinde geriye sayım başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki günlerde deneme seferlerine başlayacağı Karşıyaka Tramvayı’nı bahar aylarında, Konak Tramvayı’nı ise 2017 sonunda işletmeye alacak.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.