İzmir-İstanbul Otoyolunda Bir Kavşak Daha Trafiğe AÇılıyor

İzmir-İstanbul Otoyolunda Bir Kavşak Daha Trafiğe AÇılıyor

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolunun Gemlik Kavşağı ile 2. kesim sonu, 12 Mart itibarıyla trafiğe açılacak.

A+A-

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi Köprüsü ve bağlantı yolları dahil) Otoyolu'nun yapımı tamamlanan Gemlik Kavşağı'nın 58-152'nci kilometreleri ile 2. kesim sonu 83-441 kilometrelerinin 12 Mart itibarıyla trafiğe açılması onaylandı.

Araç trafiği nedeniyle köprülü kavşaklar, ücret toplama istasyonları gibi yerler dışında otoyola giriş ve çıkış yapılmayacak. Karayolu sınır çizgisi boyunca tesis edilen telçitler veya duvarların bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiği belirtilerek, bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesinin yasak olduğu kaydedildi.

Erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesime, yayalar, hayvanlar, motorsuz araçlar, lastik tekerlekli traktörler, iş makineleri ve bisikletliler giremeyecek.

Asgari hızın saatte 40 kilometre olacağı erişme kontrollü karayolu olarak trafiğe açılan bu kesimde ve kavşaklarda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri gitmek yasak olacak. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde durulabilecek.

Otoyola cephesi bulunan müesseselerin faaliyetlerini sürdürdükleri binalarına tanıtma levhaları koymak istemeleri halinde, Karayolları Genel Müdürlüğünden izin almaları gerekecek.

YİD modeliyle ihale edilen Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun yapımı, bakımı ve işletilmesi, sözleşmesi gereği, üstlenici görevli şirket tarafından yürütülecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.