İstiklal Caddesi'nde Esnaf Kepenk Kapatıyor

İstiklal Caddesi'nde Esnaf Kepenk Kapatıyor

İstanbul'un gözdesi İstiklal Caddesi'nde birçok mağaza ve iş yeri insan trafiği, düşen cirolar ve yüksek kiralar nedeniyle ‘caddeyi’ terk ediyor.

A+A-

Türkiye’nin ve İstanbul’un en önemli caddeleri arasında yer alan Beyoğlu Taksim’deki ‘İstiklal Caddesi’ son dönemlerde belki de en büyük ‘dönüşümlerinden’ birini yaşıyor. Mağazalar birbiri ardına kapanırken, yerine yenileri açılmıyor. Hürriyet'in haberine göre; bölgedeki esnafın söylediklerine göre ise birçok kişi mağazasını devretmek için sıraya girmiş durumda. Mağazaların kapanmasının en büyük nedeni olarak azalan turist sayısı ve yerel halkın başka bölgelere kaymış olması gösteriliyor.

TURİST SAYISI AZALDI

Bölgedeki bir esnaf İstiklal Caddesi’nde yaşanan kötü gidişatın Beyoğlu Asmalımescit’teki ‘masa, sandalye kaldırma operasyonu’ ile başladığını ifade ediyor. Arkasından gelen ‘Gezi Parkı direnişi’ ve çıkan olaylar da ‘caddedeki’ insan trafiğini daha da azaltırken, Mart 2016’da İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısı işlerin daha da kötüleşmesine neden oldu. Türkiye’de yaşanan saldırılar bunlarla sınırlı kalmadı. Türkiye’de yaşanan tüm olumsuz hadiseler turist sayısının günden güne eritti. Turistik bölgeler de bunlardan nasibini aldı. Türkiye’de yaşanan tüm olumsuz hadiseler turist sayısının günden güne eritti. Turistik bölgeler de bunlardan nasibini aldı.

ÜNLÜ MARKALAR CADDEYİ TERK ETTİ

İstiklal Caddesi’nde yaptığımız bir saatlik yürüyüş sonunda tüm bu olumsuzlukların ‘caddeye’ nasıl yansıdığını görme fırsatı bulduk. Dünyaca ünlü kafe-restoran zincirleri, tekstil mağazaları, 100 yıla yakındır orada esnaflık yapanlar, bankalar, GSM operatörleri, oteller çareyi ‘caddeyi’ terk etmekte buldu. Kapatanlar arasında The House Cafe, Paşabahçe, Starbucks, İş Bankası, Vodafone, Finansbank, Pizza Hut, Yapı Kredi, Teknosa, Media Markt, Columbia gibi dünyaca ünlü markalar da bulunuyor. Azalan insan trafiği nedeniyle mağazaların ciroları düşerken, çok yüksek olan kira bedelleri de ‘caddeden’ çıkışta etkili oldu. İrili ufaklı bir çok esnaf ya arka sokaklara taşınmış ya da mağazalarını tamamen kapatmış. Önceki gün ‘140journos’ adlı bir internet haber sitesi de İstiklal Caddesi’ndeki değişimi gündeme getirirken, İstiklal Caddesi’nin yaşanan terör olayları sebebiyle ‘caddenin itibarını kaybettiğini vurguladı. Aynı site birçok esnafın ‘Afet Yasası ya da Borçlar Kanunu’nda yapılan değişiklik nedeniyle dükkanlarının tahliye edildiğini iddia etti.

BİR TEK ARAP TURİST KALDI

Bölgede  uzun yıllardır kuruyemişçilik yapan bir esnaf durumu şöyle özetliyor: “İnsan trafiği çok azaldı. Eskiden gençler eğlenmek için ‘İstiklal Caddesi’ni seçerdi ancak şimdi tercih etmiyorlar. Yaşanan terör saldırıları da turist sayısının düşmesine neden oldu. Şu anda sadece Arap turist yoğunluğu var. Onlar alışveriş yapıyor ama yeterli değil. Ancak Arap turistleri de kaçırmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

GİDENİN YERİNE GELEN YOK

15 yıldan fazla süredir Beyoğlu’nda yaşayan Erdem Dilbaz ‘140journos’ adlı siteye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “İlk defa gördüğüm birşey var ki İstiklal Caddesi üzerindeki dükkânlar kiracılar tarafından boşaltılıyor ve öylece boş kalıyor. Normalde daha biri çıkmadan diğerinin geleceği belli olur bu dükkânlara, bu sefer öyle olmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.