İnşaat Sektöründe Yüzde 10 Ciro Artış Hızı Bekleniyor!

İnşaat Sektöründe Yüzde 10 Ciro Artış Hızı Bekleniyor!

2017 yılında sektörde yüzde 10 ciro artış hızı beklediğini söyleyen Yavuz Işık, "2016 yılının ilk 3. çeyreğinde önemli bir artış göstermeyen bu harcamaların 2017 yılında hızlanması beklenmektedir." diye konuştu.

A+A-

Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Merkez Bankasının son aldığı faiz kararını değerlendirdi.

İşsizlik oranlarının aşağı çekilmesi ve büyüme performansının yakalanması için inşaat sektöründeki kazanımların kaybedilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Işık sorularımızı yanıtladı.

Merkez Bankasının faiz kararlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faiz oranlarının yükselmesi, konut ve inşaat sektörlerine, buna bağlı olarak da hazır beton ve inşaat malzemeleri sektörlerine zarar verecektir. Merkez Bankasının son aldığı tedbirler yerindedir.

Son dönemde inşaat sektöründeki kazanımlar önemlidir ve konut satışlarında önemli bir ivme yakalayan Türkiye’nin inşaat sektöründeki kazanımlarını kaybetmemesinin 2017 yılında hem işsizlik oranlarının aşağı çekilmesinde hem de beklenen büyüme performansının yakalanmasında zorunluluk vardır.

İnşaat sektöründe 2016 yılında yaşanan durgunluğu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Son dönemdeki gelişmeler inşaat ve bağlantılı sektörleri etkileme noktasına geldi. İnşaat malzemeleri sanayi endeksinin 2016 yılının tamamında geçen seneye göre %6,5 daralması ve aynı zamanda Hazır Beton Endeksi’nin son 3 aydır gerilemesi, mevcut durumda inşaat sektöründe işlerin istenilen seviyede devam etmediğini göstermektedir.

Konut sektöründe durum nasıl?

Konut kredilerinde Cumhurbaşkanımızın girişimleri ve Hükûmetimizin kararlı tutumu ile belirli bir noktaya gelen faiz oranlarının yükselmesi, konut ve inşaat sektörlerine, buna bağlı olarak hazır beton ve inşaat malzemeleri sektörlerine zarar verecektir. Bu noktada Merkez Bankası tarafından son alınan tedbirlerin yerinde olduğunu düşünüyoruz.

2017 için beklentileriniz neler?

İhtiyatlı bir iyimserlik içinde olduğumuz 2017 senesinde, para piyasası oyuncularını tatmin etmek adına reel sektörü zora sokacak davranışlardan kaçınan bir Merkez Bankası’nın mevcudiyeti sektör olarak bize güç vermektedir.

Makro ihtiyatları uygulama zamanlamasının yerinde olduğunu düşündüğümüz Merkez Bankası faiz konusunda kararlı bir tutum sergilemektedir. Merkez Bankasının, üst bant ve geç likidite penceresi faizlerinde artış yapmasına rağmen politika faizini değiştirmemesi,  her ne kadar piyasayı tatmin etmese de, Trump’ın açıklamaları ile birlikte değerlendirildiğinde kurda aşırı bir sıçrama yaratmamıştır. Aynı zamanda Merkez Bankası aldığı karar ile piyasaya gerekli mesajı da vermiştir.

Sektörde artış beklentiniz var mı?

2017 yılında sektörümüzde %10 ciro artış hızı bekliyoruz. 2017 yılında oldukça yoğun bir seçim takvimine sahip olan Avrupa Birliği ülkelerinden kaynaklanan belirsizliğin Türkiye’nin büyüme performansını etkileyecek. İnşaat sektörünün ve dolayısıyla hazır beton sektörünün büyüme performansını etkileyecek bir diğer unsur kamunun inşaat harcamalarıdır. 2016 yılının ilk 3. çeyreğinde önemli bir artış göstermeyen bu harcamaların 2017 yılında hızlanması beklenmektedir.

2017 ciro artış hedefiniz ne kadar?

Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründeki bu hareketlenmeye bağlı olarak hazır beton sektöründe de gelişme kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Başbakanımızın açıkladığı Orta Vadeli Plan rakamlarında kamu harcamalarındaki artışın sinyalleri verilmiştir. Türkiye’nin içeride ve dışarıda zor bir dönemden geçtiği bugünlerde, hükûmetimizin bütçe disiplininden taviz vermeden kamu harcamaları kanalı ile ekonomiyi desteklemesi gerekmektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, 2017 yılında sektörümüzde %10 ciro artış hızı beklemekteyiz.”

 

Sonsöz Gazetesi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.