1. HABERLER

  2. SEKTÖREL

  3. İnşaat Sektörü Konut Yatırımlarının Artmasını Bekliyor
İnşaat Sektörü Konut Yatırımlarının Artmasını Bekliyor

İnşaat Sektörü Konut Yatırımlarının Artmasını Bekliyor

Hazır Beton Endeksi 2021 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık, “İnşaat sektörünün yoluna devam etmesi için konut yatırımına olan mevcut ilginin artması gerekiyor” dedi.

A+A-

"2021 yılı ağustos ayından sonra eylül ayında da faaliyette bir yükseliş görülmektedir. Faaliyette görülen bu harekete rağmen Beklenti Endeksi son bir ayda azalma göstermiştir. Uzun dönemli toparlanmanın göstergesi olan Güven Endeksi ise eylül ayında eşik değerin hemen altında bir değer almıştır. Beklenti ve Güven endekslerinde görülen düşüşe rağmen Hazır Beton Endeksi’nin eşik değerin üzerinde tutunmasının nedeni, faaliyette görülen yükseliş olarak karşımıza çıkmaktadır.

2021 eylül ayında bütün endeksler, pandemi sonrasında Türkiye ekonomisinde toparlanmanın etkilerinin görüldüğü geçen yılın eylül ayına kıyasla düşük görünmektedir. Geçen yıl görülen konut talebinin bu yıl ortaya çıkmaması nedeniyle bütün endekslerdeki yıllık değişim negatif tarafta kalmıştır."

Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık ise raporla ilgili değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Her ay gerçekleştirdiğimiz Hazır Beton Endeksi, yalnızca hazır beton sektörü perspektifinden değil, inşaat sektörünün geneli açısından da durumu yansıtması yönüyle sektörün öncü göstergelerinden biri konumundadır. Üçüncü çeyrek verileri ile inşaat sektörünün yoluna devam ettiği, ancak sektörün potansiyelini bu yıl hâlen gösteremediği anlaşılmaktadır. Sektör oyuncularının ekonomiye olan güvenlerinin ve geleceğe yönelik beklentilerinin olması gereken seviyenin altında olması, üzerinde önemle durulması gereken bir noktadır.

İnşaat sektörünün yoluna devam etmesi için konut yatırımına olan mevcut ilginin artması gerekiyor. İnşaat, güveni en hızlı zayıflayan, buna karşılık normalleşmesi en çok zaman alan sektör. Ekonomik gelişmelerden ve başta faiz olmak üzere makro değişkenlerden ani bir şekilde etkilenen inşaat sektörünün kısa zaman içinde yoluna devam etmesi için konut yatırımına olan mevcut ilginin artması gerekmektedir. Bu noktanın cazip hâle getirilmesine yönelik her türlü kamusal girişim sektör açısından kıymetlidir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.