1. HABERLER

  2. İMAR

  3. İnciraltı'nda İmar Planları Netleşiyor: 4 Kat Sınırı
İnciraltı'nda İmar Planları Netleşiyor: 4 Kat Sınırı

İnciraltı'nda İmar Planları Netleşiyor: 4 Kat Sınırı

İnciraltı'nın yeniden planlanması için çalışmalara hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın birkaç ay içerisinde planları netleştirmesi bekleniyor. Yeni planların detayları netleşmeye başlarken yeni yapıların 4 kat ile sınırlandırılması bekleniyor.

A+A-

İzmir’in önemli gündem maddelerinden birisi haline gelen Balçova İnciraltı’nın planlanmasıyla ilgili süreç devam ediyor.

Egedesonsöz'de yer alan habere göre; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü ekiplerinin bölgede incelemeler yaparak hızlandırdığı çalışmalarda birkaç ay sonra planlar ortaya çıkacak. Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin “orası tarım alanı” diyerek dava sinyali verdiği İl Toprak Koruma Kurulu’nun raporunun ayrıntıları da netleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcisinin toplantıya katılmadığı raporda, İnciraltı’nın büyük bir kısmının zaten “marjinal tarım alanı” olduğu vurgulandı. Şu anda ekim ve dikim yapılabilen orta bölgedeki kısımlar için ise “kamu yararı alınması” şartı getirildi. Kurul, kamu yararının alınarak planlamanın yapılabileceği ve bölgede imar düzenlemesinin olabileceğini belirtti.

Buna göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önümüzdeki günlerde bölgenin “marjinal tarım alanı” olan kısımları dışında ekim ve dikim yapılan kısımlarında imar düzenlemesi yapabilmek için “kamu yararı” kararı alacak.

4 KAT SINIRI

Bakanlığın planlama fikrine göre bölgede yapılaşma koşullarının dört kat ile sınırlandırılması planlanıyor. Ticaret ve konut alanlarının da bulunacağı İnciraltı’nın ağırlığını sağlık turizmi konsepti oluşturacak. Ayrıca, orta kısımda kalan ve tarım alanları olarak görünen yeşil doku büyük bir millet bahçesi ya da Central Park modeli düzenlemeyle haritaya işlenecek. Arazi, daha sonra yapılaşmaya açılmasın ve üzerinde bir değişiklik yapılmasın diye “birinci derece doğal SİT” hürriyetine bürünecek. Geriye kalan alanlar “sürdürülebilir” yani eski düzendeki ikinci derece SİT konumuna gelecek. Yol güzergahları, ana yol bağlantıları ve hiç tarımın yapılmadığı alanlar imara açılacak. İnciraltı’nın özellikle sahil kesimi ve deniz kenarındaki kent ormanı bölümlerine hiç dokunulmayacak.

BÜYÜKŞEHİR VE BALÇOVA BELEDİYESİ DAVET EDİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın evrak üzerindeki yasal düzenlemeleri yaptıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balçova Belediyesi’ni de masaya davet etmesi bekleniyor. Kısa süre içinde önerileri alınacak iki belediyenin çalışmaları bakanlık tarafından yapılacak planda dikkate alınacak. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a da İzmir’deki gelişmeler, yapılan çalışmalar ve son durumla ilgili bilgi verilmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum