Gaziantepli Emekliler Kuzey Şehir Konutları'nı Bekliyor!

Gaziantepli Emekliler Kuzey Şehir Konutları'nı Bekliyor!

Türkiye Emekliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Kadir Sümer, Gaziantep’te ikamet eden emekli vatandaşların, dar gelirli ailelere ve emeklilere yönelik yapılacak olan konutları beklediklerini söyledi.

A+A-

Türkiye Emekliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Kadir Sümer, Gaziantep’te ikamet eden emekli vatandaşların, dar gelirli ailelere ve emeklilere yönelik yapılacak olan konutları beklediklerini söyledi. Gaziantep’te henüz bir çalışma yapılmadığını ifade eden Sümer, Gaziantep’te 50 bin konutluk ‘Kuzey Şehir Projesi’nde emeklilere yönelik konutlar inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

“GAZİANTEP’TE 150 BİN EMEKLİ YAŞIYOR”

Gaziantep kent genelinde 150 bin emekli vatandaş yaşıyor. Hayat pahalılığının yoğun olarak yaşandığı bölgede özellikle kira giderleri emekli vatandaşların ekonomisini olumsuz etkiliyor. Gaziantep’te ev kiralarının oldukça yüksek olduğunu dile getiren emekli vatandaşlar, dar gelirli ve emekli vatandaşlar için yapılacak olan konutları beklediklerini dile getirdiler.

Konuya ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan Türkiye Emekliler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Kadir Sümer, Gaziantep’e yapılacak olan 50 bin konutluk Kuzey Şehir Projesi’nden emekli ve dar gelirli vatandaşlar için yer ayrılmasını istediklerini dile getirdi. Ev kiralarının yüksek olduğunu ifade eden Sümer, “Gaziantep’te yaşayan 150 bin emekli vatandaş bulunuyor. Bunlarda 16 bini derneğimize üye bulunuyor. Emekli vatandaşlarımızın büyük bir kısmı kirada ikamet ediyor. Kentte ev kiralarının 500 liradan başladığı göz önüne alındığından ortalama bin 200 lira maaş alan emekli vatandaşlar geçinmekte güçlük çekiyor.  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve  TOKİ  iş birliği kapsamında projelendirilen Kuzey Şehir Projesi’nden emekli vatandaşlar ve dar gelirli vatandaşlar için yer ayrılmasını istiyoruz. Buradan emeklilerimiz için konutlar inşa edilirse kentimiz için büyük bir atılım olur. Gaziantep’e Suriyeli Mültecilerin gelmesiyle birlikte ev kiraları büyük oranda artış gösterdi. Emekli vatandaşların aldığı maaş belli, aldığı maaş ile ancak geçimini sağlayabiliyor. Gaziantep’teki hayat pahalılığının yanında ev kiraları da eklenenince emekliler için geçinmek imkânsız hale geliyor. Bugün emekli vatandaşlarımızın büyük bir kısmı banka kredileri ile ayakta durmaya çalışıyor. Yetkililer bu durumu göz önünde bulundurmalı. Emeklilerimiz böyle yaşamayı hak etmiyor” diye konuştu.

“KONUYU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin ile görüşeceklerini ifade eden Sümer, “Geçtiğimiz yıl Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüşmemiz oldu. Sözlü olarak Kuzey Şehir Projesi’nde emekli ve dar gelirli vatandaşlar için konutlar yapılması yönünde bir talebimiz oldu. Kendisi de bu konuyu olumlu karşıladı. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir Belediye Başkanımız ile yeniden konuyu görüşme talebimiz olacak. Emekli ve dar gelirli ailelere yönelik bazı illerimizde konutlar yapıldı. Bu illerin başında Batman ilimiz geliyor. Emekli ve dar gelirli vatandaşlarımıza bu evler teslim edildi. Diğer illerde de çalışmalar devam ediyor. Bu konuda emeklilerimiz yapılacak konutları bekliyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.