Dövizdeki Artış Gayrimenkul Yatırımcısına Yarayacak

Dövizdeki Artış Gayrimenkul Yatırımcısına Yarayacak

İzmir'deki inşaat sektörü temsilcileri bir süredir gündemde olan konut zamlarını beklettiklerini, fakat dolarda yaşanan son artışlardan sonra konut fiyatlarının yılbaşından sonra yükseleceği konusunda hemfikir.

A+A-

Ortak mesaj, konut sahibi olmak isteyenlerin ve yatırımcıların zam gelmeden önce hızlı hareket etmeleri yönünde.

Sektör temsilcileri, gayrimenkule yatırım yapanların kısa vadede yüzde 20 civarında kar elde edeceğini belirtiyor.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır

Demire gelen zam spekülatif

Her döviz artışının yaşandığı dönemde olduğu gibi demirciler yine spekülatif hareket sergiliyorlar. Kendileriyle yaptıkları zammı konuştuğumuzda doların ve hurdanın fiyatının artışını neden gösteriyorlar. Ekim ayında tonu 1300-1350 TL arası satılan demirin 1750-1800 TL'lere çıktığını görüyoruz. Bu çok büyük bir artış. Ayrıca piyasada demire bu kadar talep de yok. Üstelik kendi stokları da var. Tüm bunlara baktığımızda demirdeki zammın çok yüksek olduğunu görüyoruz. Bu zammın ilk etapta üreticiye ardından da ise nihai tüketiciye yansıması kaçınılmaz. Müteahhit arkadaşlarımız henüz bu zamları projelerine yansıtmadı. Bu da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın zam gelmeden bir an evvel alımda bulunmalarını gerektiriyor. Zamlar gelmeden konut alan vatandaşlarımız bu süreçten karlı çıkacaktır.

Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer:

Girdi maliyetleri yükseliyor

Dünyadaki para hareketleri ve ABD seçimleri sonrası doların yükselmesi, inşaat firmalarının demir ve akaryakıt gibi girdi maliyetlerini yükseltiyor. Artan maliyetler yılbaşından sonra konut fiyatlarına da yansıyacak. Konut sahibi olmak isteyenlerin, bu fiyat artışından etkilenmemeleri için acele etmeleri gerekiyor. Konut sektöründe artışa neden olan bir diğer önemli konu da, arsa maliyetleridir. Yüksek arsa maliyetlerini düşürmek için planlama ve kentsel dönüşüm konuları öne çıkıyor. Bu konuda uzun vadeli gerçekleştirilecek planlamalarla yeni arsa üretilmesi gerekiyor.

BYY İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yavuz

Konut fiyatları artacak

Bankaların faiz oranlarını düşürmesiyle birlikte konut fiyatları zaten bir yükselme trendindeydi. Doların yükselmesi ve dolayısıyla beton ve demirde yaşanan girdi maliyetlerinin artmasıyla bu durum daha da kendini gösterecek. Şu anda ev alanlar bu durumdan etkilenmeyecek. Yılbaşından sonra zamlı fiyatlarla ev almak istemeyenler ise mutlaka harekete geçmeli.

Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı

Karları iki katına çıkar

Döviz arttı ve düşmesi de beklenmiyor. Dövizdeki artış inşaat malzemelerine de yansımaya başladı. Bu da ilk olarak demirde kendini gösterdi. Yılbaşına kadar konutlarda yüzde 10-15 civarında bir artış yaşanması da kaçınılmaz. Bu noktada elinde döviz bulunanların kar maksimizasyonu açısından ellerindeki dövizi bozdurup emlağa yatırmaları karlarını iki katına çıkaracaktır. Bu yatırımıcların yaklaşık yüzde 20-25 civarında kar etmelerini bekliyoruz. Zaten bunu gören yatırımcılar da ellerindeki dövizleri bozdurarak henüz zam gelmeyen gayrimenkule yatırım yapmaya başladı. Satışlar hızlandı. Diğer vatandaşlarımızın da bir an evvel konutlarda fiyat artışı yaşanmadan almalarını tavsiye ediyoruz.

Çiçek Kardeşler İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çiçek

Fırsatı değerlendirenler piyasaları canlandırdı

Dövizin artması elbette inşaat sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Özellikle de demir fiyatları dövizle yakından bağlantılı. Döviz çıktığında demir fiyatı da artıyor ama düşünce gerilemiyor. Diğer inşaat malzemelerinde de artış gözlemlenmeye başladı. Ayrıca demir bizim sektörümüzde de en önemli malzemelerden. Demirde ve diğer malzemelerdeki artışın gayrimenkul fiyatlarına da yansıyacağı kesin. Ancak gayrimenkul fiyatlarında hala bir artış yok. Bu da yatırımcılar açısından oldukça olumlu. Şu anda elindeki dövizi gayrimenkule yatıracaklar gayrimenkuldeki artıştan da kar edecekler. Piyasada da bu yönde bir seyir görüyoruz. Bir çok yatırımcı da bu fırsatı değerlendiyor. Bu da gayrimenkul piyasasının yeniden canlanmasını sağladı.

Yücesoy Mühendislik Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Cem Şişman:

Yatırımcılar bu işten karlı çıkacak

Dolardaki artış müteahhit firmaların girdi maliyetlerini artırıyor. Buna karşın konut fiyatlarındaki artış halihazırda evi olan veya ev almak için sözleşme yapan yatırımcıların elini güçlendirerek karlılığını artıracaktır. Dolar ve Euro fiyatlarının artması şu anda sözleşme yapan yatırımcılar için aslında bir fırsattır. Bu konjonktürde, ev almak isteyenler konut fiyatları zamlanmadan gerekli girişimleri yapsınlar. Hükümetin inşaat sektörünün önünü açmak için uyguladığı faiz indirimleri de bu süreci destekliyor. İnşaat sektöründe dolar bazlı satış gerçekleştiren firmalar bu durumdan kısmen olumsuz etkilenebilir; sektörün geneli itibariyle olumsuz bir durum yaşanmayacağını düşünüyorum. 


dolar artışı gayrimenkule etkisi, necip nasır, kenan kalı, mustafa çiçek, münir tanyer, ali yavuz, dolar ev fiyatlarını artırır mı,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.