Bornova'da 156 Milyon TL'ye Satılık Konut+Ticaret İmarlı Arsa

Bornova'da 156 Milyon TL'ye Satılık Konut+Ticaret İmarlı Arsa

Bornova Altındağ mahallesinde bulunan konut+ticaret imarlı 4.983 metrekarelik arsa İzale-i Şuyu davasıyla satışa sunuldu. 2.00 emsal ve 20 kat imarlı arsanın satış bedeli 156 milyon 87 bin TL olarak belirlendi. İhalesi 5 Nisan 2023'te gerçekleşecek.

A+A-

Bornova Altındağ mahallesinde bulunan konut+ticaret imarlı 4.983 metrekarelik arsa İzale-i Şuyu davasıyla satışa sunuldu. 2.00 emsal ve 20 kat imarlı arsanın satış bedeli 156 milyon 87 bin TL olarak belirlendi. İhalesi 5 Nisan 2023'te gerçekleşecek.

bornova-icradan-satilik-arsa.png

TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

İzmir 1.Sulh Hukuk Mahkemesince satış sureti ile satılarak ortaklığın giderilmesine karar verilen ve satışı İcra İflas Kanun Hükümlerine göre yapılacak olan gayrimenkul; İzmir İli Bornova İlçesi Altındağ Mahallesi ,Cilt:177,Sayfa 17448,Ada9092Parsel 2 de kayıtlı,4.983,67m2 yüzölçümlü ,Ana Taş.Nitelik Arsa yazılı taşınmaz İzmir Bornova Rafetpaşa Mahallesi5182/1 Sokak No.1 adresinde bulunan yapının doğusunda yer almakta olan yer olup,
BİLİRKİŞİ RAPORUNDA; Dava konusu taşınmaz düz topoğrafik yapıya Sahip geometrik yapısı yamuk çokgen formundadır. Dava konusu taşınmaz 4013/2 Sokak cepheli olup, Yıldırım Beyazıt Caddesine 85 m ,Ankara Cad.1300 metre, Kamil Tunca caddesine 1300 metre, İzmir Çevreyoluna 750 metre mesafede olup, taşınmaz merkezi konumda ana arterlere yakın konumdadır. Bölgesel olarak gelişmekte olan, her türlü alışveriş ve ulaşım imkanına sahip durumdadır. Belediyenin her türlü hizmetinden faydalanabilmektedir. Dava konusu taşınmazın Bornova Belediyesinin 01.07.2020 tarih 139 nolu Meclis kararında belirtilmiş olan toplam inşaat alanı dikkate alınarak yapılan değerlendirmeler, proje geliştirme hesaplamaları sonucu değerlendirildiği belirtilmiştir.
Yüzölçümü : 4.983,67 m2
İmar Durumu Söz konusu parsel 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planında Yençok:20 Kat Gabarili E:2.00 Emsalli TİCK (Konut+Ticaret) Koşullu Alanda kalmakta olup yürürlüğe giren İ.B.Ş.B.İmar Yönetmeliğine tabidir.TAKS:%60'ı geçemez. Parsel üzerinde Enerji Nakil Hattı geçmekte olup ilgili kurumundan görüş alınması gerekmektedir. İnşaat Ruhsatı öncesi İ.B.Ş.B.tara fından yapılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 09.02.2016 tarihinde onaylanan Jeolojik -Jeoteknik Etüt raporuna istinaden Altındağ-Çamdibi Kentsel Yenileme Revizyon İmar Planı içiresinde yapılacak Zemin Etüt Projelerinde;Derin mesafeleri görecek kapsamlı Jeolojik-Jeoteknik çalışmalar yapılıp,Statik ve Dinamik Parametreleri elde edildikten sonra detaylı Geoteknik rapor hazırlanması zorunludur,Ö.A-5.1 alanında kalmaktadır şeklinde bildirilmiştir.
Kıymeti : 156.087.417,60 TL
KDV Oranı : %8
Damga Vergisi : Binde 5,69
Kaydındaki Şerhler Taşınmaz Şerh-Beyan-İrtifak hanesinde; A.M.:Etibank Gen.Müd.lehine 25 m2 Havai İrtifakHakkı-364 m2 Havai İrtifak Hakkı,7 m2 Havai İrtifak Hakkı,144 m2 Havai İrtifakHakkı,9 m2 Havai İrtifak Hakkı,144 m2 Havai İrtifak Hakkı şerhleri olup bu şerhlerle yükümlü satılacaktır. Beyan hanesinde İmar düzenlemesine alınmıştır şerhi vardır.
1. Satış Günü 05/04/2023 günü 14:10 - 14:20 arası
2. Satış Günü 10/05/2023 günü 14:10 - 14:20 arası
Satış Yeri : İZMİR ADLİYESİ EK BİNA GÜLTEKİNLER PLAZA ZEMİN KAT Z 11 MÜZAYEDE SALONU -
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, iş bu ilan kendisine tebligat yapılamayan ilgililer içinde tebliğ yerine geçer,başkaca bilgi almak isteyenlerin 2022/1 Satış sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.28/12/2022

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.