Bakanlık Karabağlar'da Kentsel Dönüşüm Çalışmalarına Başlıyor

Bakanlık Karabağlar'da Kentsel Dönüşüm Çalışmalarına Başlıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 'Uzundere Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi' ihalesine Folkart'ın teklif vermesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Karabağlar bölgesinde kentsel dönüşüm başlatmak için düğmeye bastı. Çevre ve şehircilik bakanı M

A+A-

zmir Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında uzun süredir rekabetin yaşandığı Karabağlar’daki kentsel dönüşüm alanlarındaki çalışmalar hız kazandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’deki son yaptığı ihaleyi sonuçlandırmasından sonra bakanlık da düğmeye bastı. Büyükşehir’in Karabağlar’daki ihalesine Folkart şirketi teklif vererek İzmirli müteahhitlerin “kazanç yok” gerekçesiyle girmediği sorun da aşılmıştı.

Karabağlar’da, Büyükşehir’in yaptığı çalışmalara çok yakın bölgede bulunan 540 hektarlık alanı “riskli alan” ilan eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise iki yıldır bölgede mülk sahipleri ile görüşerek kamulaştırma çalışmalarını hızlandırmıştı. Bakanlık, ilk etapta 102 hektarlık alanda inşaatları başlatma kararı aldı. Bölgenin fizibilitesi, bina durumu, mülkiyet yapısı ve birçok envanteri ayrıntılı bir şekilde çıkartıldı.

Bakanlık, bölgedeki çalışmalar için şimdiye kadar 100 milyon TL’ye yakın bir harcama yaptı.  Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü ile Bakanlık Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü’nün koordineli yürüttüğü çalışmalar sonrasında bölgede 3 bin adet konutun yapılması planlanıyor. Projede ayrıca müteahhit payı olarak da bin konut bırakılacak. Müteahhitler de kendilerine kalan konutları daha sonra piyasaya satabilecek. Bakanlık, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aksine müteahhit kar payını daha yüksek tutarken kendine düşen payı yüzde 35’lere kadar çekti. Büyükşehir ise aynı bölgede payını yüzde 49 olarak belirtmiş, buna gerekçe olarak da altyapı hizmetlerini belediyenin yapacak olmasını göstermişti.  Yine, proje kapsamında ilk etapta sorun çıkması halinde bakanlığın diğer etaplar için İller Bankası üzerinden doğrudan kaynak aktararak projenin inşaat ihalesini de yapabileceği, bu yöntemi de yedek olarak tuttuğu biliniyor.

MÜTEAHHİTLER KATILACAK MI?
Proje ile ilgili ayrıntılar netleştikçe İzmirli müteahhitlerde de hareketlilik başladı. Daha önce Büyükşehir’in projesine olumsuz baktıklarını açıklayan Necip Nasır başkanlığındaki Müteahhitler Federasyonu’nun (MÜFED) ihaleye gireceği belirtildi. Yıllardır İzmir’de kentsel dönüşümden kaynaklı oluşacak hareketi ve talepleri bekleyen müteahhitlerin de bir araya gelerek bakanlığın projesine teklif verebileceği de öğrenildi.

ÖZHASEKİ GELİYOR
Bakanlığın İzmir’deki en prestijli çalışmalarının başında gelen Karabağlar Cennetçeşme Kentsel Dönüşüm Projesi’ni incelemek üzere bizzat Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gelecek. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı döneminde yaptığı İzmir ziyaretinin ardından resmi olarak kente gelmeyen Özhaseki bakan olduktan sonra da ilk kez İzmir’de inceleme yapmış olacak. Geçtiğimiz günlerde bakanlığın İzmir’deki bürokratlarını Ankara’ya çağıran Özhaseki kapsamlı bir İzmir brifingi almıştı.AYRINTILAR AÇIKLANACAK
Projenin büyük bölümünün tamamlandığını anlatan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan, “Sayın bakanımızı bu hafta içinde İzmir’e bekliyoruz. Kendisine ayrıntılı İzmir sunumu yapmıştık. Üzerinde yoğun olarak çalıştığımız projenin tüm ayrıntılarını bakanımız müjdeleyecek. İnşaat süresi, yapım şekli ve sistemin nasıl çalışacağını anlatacak” dedi.

Egedesonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.