Aksaray'da Kentsel Dönüşümün İlk Projesi Hayata Geçiyor!

Aksaray'da Kentsel Dönüşümün İlk Projesi Hayata Geçiyor!

AK Parti Grup Başkanvekili ve Milletvekili İlknur İnceöz, Anayasa teklif görüşmelerinden sonra Aksaray Belediyesi’ni ziyaret etti. İnceöz, sanayi projesinin Aksaray’ın en önemli projelerinden biri olduğunu belirtti.

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili ve Milletvekili İlknur İnceöz, Meclis’te yoğun geçen Anayasa teklif görüşmelerinden sonra Aksaray’a geldi. Aksaray Belediyesi’ni ziyaret eden Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Belediye Meclis Üyesi İbrahim Aktaş ile birlikte Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile görüştü. İnceöz, sanayi projesinin Aksaray’ın en önemli projelerinden biri olduğunu söyledi.

Grup Başkanvekili ve Milletvekili İlknur İnceöz, yeni sanayi kentsel dönüşüm ile ilgili hazırlanan ilk projenin hayata geçirilemediğini söyleyerek “Yeni sanayi bizim gözbebeği projemiz. Sanayimizde her sektörde binlerce esnafımız var. Mobilyacısından, yedek parçacısına, tamirciden mermercisine kadar her sektörde faaliyet gösteren esnaf kardeşlerimiz bilmekteler ki daha önceki Belediye Başkanımız Nevzat bey, hükümet destekli bir proje hazırladı. Hayata geçirmeye çalıştığı proje ne yazık ki o günün koşullarına göre projenin ne olduğu esnaflar tarafından tam anlaşılamaması, anlatılamaması gibi sebepler nedeniyle hayata geçemeden kaldı” dedi.

 İnceöz, sanayinin daha modern koşullarda hizmet vermesi için çalışıldığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizler her şeyden önce oradaki esnafımızın mevcut bulunduğu dükkanlardan çok daha sağlıklı koşullarda, çok daha hijyenik koşullarda, çok daha iyi koşullarda vizyon ve misyon sahibi olacak şekilde mesleklerini idame ettirebilmeleri istiyoruz. Bu bağlamda da böylesine güzel bir projenin hayata geçmesi çok önemli. Bu bizim insanımıza verdiğimiz değer anlamında çok önemli. İkinci bir husus  Ankara  yolunun sağındaki sanayimizin artık çevre görüntüsü anlamında, insanımız anlamında da merkezde kalması nedeniyle oradan taşınmasının elzem olduğu herkesçe malumdur. Belediye Başkanımız Haluk Şahin Yazgı göreve başladıktan sonra bu projenin tıkanan yerlerini, nerelerde eksik kalmıştı. Bizzat oradaki vatandaşlarımızla karşılıklı görüşerek, adeta taşın altına gövdesini koyarak projeyi bizzat sanayi esnafına anlatmak suretiyle girişimlere yeniden başladı. TOKİ’nin bazı yüklenimlerini alt yapı giderlerini kendisi karşılaması gibi bunlar önemli rakamlar. Esnafımızın en uygun şartlarda kaliteden ödün vermeden çok daha sağlıklı dükkanlara kavuşması için gayretlerde bulunduk. Bu hem belediyemizin yerel yönetimimizin hem de hükümetimizin Aksaray’ımız için el ele, omuz omuza hep beraber takip ettiğimiz çok önemli adeta göz bebeği projemizdir.”  Projenin emeği olanlara teşekkür eden İnceöz, “Burada emeğin payı elbette başta Haluk Başkanımız olmak üzere projeye teveccüh gösteren ve yüksek başvuru ile projeye sahip çıkan Aksaraylı esnafımızdır. Ben Başkanımıza ve esnaflarımıza projeye sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Bu proje bu anlamda Aksaray’ın çehresini, gelişimi, büyümesine katkı sağlayacaktır. Projemizin hayata geçmesi noktasında emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. 

Proje hakkında gelen eleştirilerle ilgili detaylı açıklama yapan İnceöz, “Diğer bir husus; projenin hayata geçme safhasında şöyle bir eleştiri de almıştık o dönemde. Sanayi taşınacak.  TOKİ  tarafından taşınılacak yer yapılacak. Ama geri kalan yerde özellikle burada iş yapan demircimiz, betoncumuz, çimentocumuz, müteahhitlerimiz, mühendislerimizin de şöyle bir talebi vardı. Tabi bizlerinde siyasiler olarak bu talepleri duymazlıktan gelemezdik. Onları da unutmadık. Burada yapılacak yapılanma ile burası adeta yeni bir yaşam alanı olacak. Çünkü arka tarafında 400 yataklı nezih bir devlet hastanemiz devam ediyor. Buna ilave olarak 200 yataklı hastanemizin yakın zamanda ihalesini yapacağız. Yine hükümet konağımız da orada.  Ve sanayimiz boşaltıldıktan sonra geride kalanlar peyderpey Aksaraylı müteahhitler tarafından yapılacak. Malzemesi buradan alınacak. İnsanı burada çalışacak. Dolayısıyla Aksaray’ımız içinde, ayrıca ticaretin bu anlamda gelişmesi sağlayacak. Yine hükümet binamızın orada olması yepyeni bir şehir modelini orada oluşturacak. Oluşacak daire ve dükkânlar da site tarzı olacak. Çünkü vatandaşlarımızı en çok talep ettiği bu iste tarzı evler. Dolayısıyla değerinin daha da arttığını düşünürsek 2 türlü kazanç sahibi oluyorlar. Hem mevcut yerlerini çok iyi değerlendirmiş oluyorlar hem de yeni yerlerinde kira öder gibi dükkan sahibi olmak suretiyle yepyeni bir alana kavuşmuş oluyorlar. Ve buda şehrin ekonomisine çok ciddi katkıda bulunmuş olacak. Böylece projenin çevreye ve ekonomiye olumlu bir katkısı da olacak. Proje sahip çıkarak arkasında duran, talepte bulunan esnaflarımıza da buradan saygı ve hürmetlerimi iletiyorum. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gözbebeği sanayi projemiz hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.