3 Ayda 249 Bin Eve Ruhsat Verildi

3 Ayda 249 Bin Eve Ruhsat Verildi

Türkiye genelinde bu yılın ilk 3 ayında müteahhitlere yapı ruhsatı verilen konut sayısı, önceki yıla göre yüzde 43 arttı.

A+A-

Türkiye ekonomisine yön veren ve 200 sektörü birden etkileyen inşaatta hareketlilik hızlandı. Müteahhitler yılın ilk 3 ayında 32 bin 548 binanın inşaatı için Türkiye'nin dört bir yanında belediyelerin kapısını çaldı. Oran bazında en fazla artış Bingöl'de dikkat çekti. Terör olayları ve kentsel dönüşüm inşaat faaliyetlerinin ilde artmasında etkili oldu. Yeni Şafak'ın haberine göre; 2015'in ilk çeyreğinde 4 bina inşaatı ve 92 konut için ruhsat alınan ilde bu yılın ilk 3 ayında sayı bina inşaatında 83'e, konut sayısında ise bin 124'e çıktı. Yeni yapılacak konut sayısı önceki yıla göre 281 kat fazlalaştı. Benzer tablo Şırnak Tunceli ve Şırnak'ta da gözlendi. Söz konusu bölgelerde de kentsel dönüşüm çalışmaları artışta etkili oldu. Şırnak'ta konut için alınan ruhsat sayısı 26'dan 118'e, Tunceli'de 12'den 53'e, Muş'ta 20'den 85'e ulaştı.

ANADOLU NİTELİKLİ KONUT İSTEDİ

Bolu, Tokat, Samsun, Çankırı, Kırıkkale, Isparta, Giresun, Bursa, Denizli Nevşehir, Erzurum ve Adana gibi illerde ise konut ruhsatı sayısının artışındaki en güçlü gerekçe nitelikli konut talebi olarak dile getirildi. Bölgede inşaat yapan müteahhitler site ortamında içinde donatısı olan konutlara talebin arttığını söyledi. 12 ilin toplamında yapılmak üzere belediyelerden ruhsat alınan konut sayısı bir önceki yıl 16 bin 436 iken sayı bu yılın ilk 3 ayında yüzde 144 artarak 40 bin 173 oldu. Aynı süre içinde yapılan bina inşaatlarının değeri de 7 milyar 371 milyon 764 bin 922 lira olarak kayıtlara geçti.

İSTANBUL AÇIK ARA ÖNDE

Türkiye genelinde nüfusun sürekli arttığı ve çekirdek aileden bireysel yaşama doğru kayışın hızlandığı İstanbul ise liderliği elden bırakmadı. İstanbullu müteahhitler yılın ilk çeyreğinde farklı ilçelerdeki belediyelerden toplam 67 bin 543 konut için ruhsat aldı. Bir önceki yılın aynı dönemine göre sayı bazında artış 24 bin 189 yeni konuta işaret etti. İnşa edilecek bina sayısı 4 bin 107'den 5 bin 383'e toplam inşaat değeri ise 8 milyar 36 milyon liradan 11 milyar 942 milyon liraya ulaştı. İstanbul'u ruhsat alınan konut sayısı bazında 18 bin 160 konut ile Ankara, 15 bin 129 konut ile İzmir, 10 bin 247 konut ile Bursa ve 9 bin 279 konut ile Adana takip etti.

TÜRKİYE İNŞAAT İLE BÜYÜYOR

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başka Altan Elmas, inşaatın 200'den fazla alt sektörle ilişkisi olduğunu belirterek inşat firmalarının daha çok proje yapmak için iştahlı olduğunu söyledi. Başarısız darbe girişimine de dikkat çeken Elmas, “Sektörümüzün işsizlik emici bir görevi var. Türkiye ekonomisinin büyümesine katkısı çok. Bu nedenle bizler ülkemiz için daha çok yatırım yapma kararı aldık. Bu dünde böyleydi. Bugünde böyle yarın da böyle olacak. Bizler konutu üretirken satın almasını da kolaylaştırmak için emek veriyoruz. Nitekim Emlak Konut'un başlattığı GYODER'in büyümesine destek verdiği yüzde 20 peşinat, 0,70 vade ve 120 ay eşit taksitle ev ve ofis sahibi olma imkânı kampanyası çok etkili oldu. Biz de projelerimizle kampanyaya dahil olduk” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.