2018 Tapu Harcı Masrafları?

2018 Tapu Harcı Masrafları?

28 Aralık tarihinde yayınlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği ile 2018 yılı tapu harçları tespit edildi.

A+A-

Gayrimenkullerin tapu devir işlemleri için belli müdürlükte harçların ödenmesi gerekiyor. Bu harcı alıcı ve satıcılar ayrı ayrı ödemekle yükümlü oluyor.  

Tapu ve Kadastro Harçları, 28 Aralık'ta Resmi Gazete'de yayımlanan Harçlar Kanunu Genel Tebliği kapsamında yer aldı. Tebliğ ile 2018 yılında yapılacak tapu ve kadastro işlemlerinden tahsil edilecek harçlar da belli olmuş oldu.   

Tebliğe göre 2018'de gayrimenkullerin ivaz karşılığında veya ölünceye kadar bakma akdine dayanarak yahut trampa hükümlerine göre devir ve iktisabında gayrimenkulun beyan edilen devir ve iktisap bedelinden az olmamak üzere emlak vergisi değeri üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında tahsil edilecek. 

Tapu harcı hesaplama 2018

200 bin TL değerindeki bir evin satışa konu olması durumunda binde 20'ye isabet eden 4 bin TL'nin alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmesi gerekiyor. Tapu dairesine ödenmesi gereken bedel toplamda 8 bin TL oluyor.

Tapu döner sermaye masrafı 2018 ne kadar?

Tapu dairesinde yapılan devir işlemleri için ödenen masraflar arasında tapu döner sermaye bedeli de yer alıyor. Tapu döner sermaye ücreti geçtiğimiz sene 90,50 TL olarak tahsil edildi. 2018 yılı döner sermaye ücretleri ise henüz belli olmadı. 

Tapu harçları nereye ödenecek 2018?

Tapu harçları, satış işleminin yapıldığı yerin vergi dairesine ödeniyor. Maliye Bakanlığı tarafından yetki verilen kuruluşlar tarafından da bu harç tahsil olunabiliyor.   

Ayrıca tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulamasına geçilmiş olup; Bu uygulama ile tapu harçlarının farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri, ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, tahsil ve kontrolü elektronik ortamda gerçekleştirilebiliyor.

Tapu harcı cezası 2018 ne kadar?

Tapuda yapılan işlemden sonra, emlak vergisi değerinden daha düşük bir bedel üzerinden harç ödendiğinin veya beyan edilen devir ve iktisap bedelinin gerçek durumu yansıtmadığının (bir diğer ifadeyle harcın gerçek devir bedelinden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiğinin) tespit edilmesi halinde, aradaki fark üzerinden hesaplanan harç ikmalen veya re'sen tarh edilerek hem gayrimenkulü devreden hem de devir alandan tahsil edilir.  

Ayrıca, bu suretle tarh edilecek tapu harcı için, devreden ve devralan için ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.