1. HABERLER

  2. PROJELER

  3. Zorlu Konak Projesinin İnşaatı Başladı!
Zorlu Konak Projesinin İnşaatı Başladı!

Zorlu Konak Projesinin İnşaatı Başladı!

İzmir’de uzun süredir tartışılan, şehir plancılarının itiraz ettiği Zorlu Holding’in “Zorlu Konak” adlı projesinde inşaat çalışmaları başladı. Proje kapsamında tarihi tütün depolarının yıkımına başladı.

A+A-

İzmir’in kalbi olarak nitelendirilen Konak Pasaport semtindeki Passtel AVM ve tütün depolarının bulunduğu alana yapılacak gökdelen inşaatı için yıkım çalışmaları başladı.

Zorlu Holding, Pasaport’a gökdelen yapmak için 11 yıl önce kolları sıvadı. 1/1000 ölçekli imar planında “Ticaret seçenekli konut alanı” olarak görünen tütün depolarının bulunduğu alan için ruhsat başvurusunda bulunuldu.

2008’de Ali Muzzaffer Tunçağ’ın başkan olduğu dönemde Konak Belediyesi’ne yapılan başvuru, Belediye Meclisi’nden onay aldı. Ardından 10 Kasım 2008’de sunulduğu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planı onaylandı.

Eski tütün depoları yıkılıyor

Eski tütün depoları yıkım işlemleri

Planlar revize edildi

Yerel seçimlerle birlikte Konak Belediyesi yönetimi değişti. Hakan Tartan’ın Konak Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü 2009- 2014 arasında Zorlu’nun gökdelen projesiyle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Tartan’dan görevi devralan Sema Pekdaş döneminin son yılına kadar da Zorlu Holding’den gökdelen projesiyle ilgili bir adım gelmedi. Ancak 2018’in son aylarında Pasaport’a gökdelen planını revize eden şirket, yeniden başvurdu. 6 Aralık 2018 tarihinde gökdelen için yapı ruhsatı verildi.

42 kat olarak planlanan gökdelende 142 konut 13 işyeri öngörülüyor

Pasaport’taki Passtel AVM ve eski tütün depolarının bulunduğu 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek, 146 metre yüksekliğinde, 42 kattan oluşacak gökdelenin ilk yedi katı, ticari alan ve otopark olacak. Sekiz ve üzeri tüm katları da konut ve işyeri olarak tasarlandı. Gökdelende toplam 142 konut ve 13 işyeri bulunacak.

250 metre iddiası gündeme gelmişti

İzmir Şehir Plancıları Odası da ilk etapta 250 metre yüksekliğinde olacağı öne sürülen gökdelen projesiyle ilgili Büyükşehir Belediyesi’ni suçlamıştı. Büyükşehir Belediyesi’nin imar koşullarında yüksekliğe sınır getirme imkânı olduğu halde getirmediği ileri sürülmüştü.

Kaynak: A3haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.