1. HABERLER

  2. İMAR

  3. Yüzde 20 Emsal Artışında Detaylar Belli Oldu!
Yüzde 20 Emsal Artışında Detaylar Belli Oldu!

Yüzde 20 Emsal Artışında Detaylar Belli Oldu!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremde hasar gören binalarla ilgili aldığı emsal artışının ayrıntıları belli oldu. İmar Komisyonu’nun gündemine gelen yeni teklifte yüzde 20 emsal artışının ekstra 2 kat olarak da kullanılabileceği vurgulandı.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 30 Ekim’de yaşanan depremde hasar gören binalara ilişkin aldığı emsal artışı kararının ayrıntıları netleşti. İzmir’in tamamında uygulanacak olan yeni teklif belediye meclis toplantısında komisyonlara havale edilmişti. Son şekli verilen yeni teklifte yüzde 20 emsal artışı uygulamaya geçilirken yüzde 30 ada bazlı dönüşüm konusu yer almadı. Parsel bazlı yüzde 20 emsal artışının istenilirse 2 kat olarak kullanılabileceğinin de altı çizildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi uzun süredir üzerinde çalıştığı konuyla ilgili bazı ilçelerden gelen teklifleri ise kabul etmedi. Büyükşehir sadece depremde hasar gören “ağır ve orta hasarlı” yapıları baz aldı. Hafif hasarlı oturulabilir durumda olan binaların emsal artışı talebi kabul edilmedi. Yine, Karşıyaka Belediyesi gibi bazı belediyelerden gelen 6306 sayılı yasa kapsamındaki riskli yapıların da emsal artışı teklifinden yararlanabilmesi konusu onaylanmadı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer imzalı belediye meclisine gönderilen ve sonrasında ihtisas komisyonlarına sevk edilen yazıda şu ifadeler yer aldı:

“30 Ekim 2020 tarihinde yaşadığımız deprem sonrası planlı ve sağlık kentsel mekana sahip olmasına karşın ruhsatlı mevcut yapı stokunun yapılaşma haklarında mevcut kitle ve gabarisinde herhangi bir kayıp olmadan yeniden yapılabilmesine yönelik plan ve uygulama çalışmalarında uyulacak usul ve esaslar. Belediye Meclisimizin 01.03.2021 tarih ve 05196 sayılı kararıyla uygun bulunmuştur.

Bu karar doğrultusunda, ilçe belediyeleri tarafından yürürlükteki imar planlarında planlı ve sağlıklı kentsel mekana sahip alanların tespit edilerek "Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan” sınırlarının belirlenmesine ilişkin çalışmalar yürütülmüş olup, ancak depremin yıkıcı etkisinin ilçe belediyeleri tarafından belirlenen "Mevcut Plandaki Durumu Korunacak Alan" sınırları dışında kalan 7269 sayılı Kanun kapsamında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen çok sayıda ruhsat yapı olduğu belirlenmiştir.

Bu kapsamda, "İzmir il sınırları içerisinde 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan deprem sonrası: 7269 sayılı Kanun kapsamında ağır ve orta hasarlı olarak tespit edilen ruhsatlı yapıların can ve mal güvenliği açısından dönüşümlerinin ivedilikle yapılması amacıyla yapıların dönüşümüne ilişkin yapılacak olan yeni inşaat ruhsat müracaatlarında bu binalarda yapı ruhsatı ve eki mimari projesinden hesaplanan toplam yapı inşaat alanına yüzde 20 ilave edilir. Yeni yapılacak yapılarda toplam yapı inşaat alanına ilave edilen yüzde 20 artış, ruhsat ve eki mimari projesinde belirlenen kat adedinden 2 kat fazla olarak kullanılabileceği gibi, taban alanında da kullanılabilir. Ancak taban alanı yapı yaklaşma mesafeleri içerisinde kalmak koşulu ile parsel alanının yüzde 60’ını geçemez şeklinde yapılaşma koşullarının yeniden belirlenmesi hususunda sayın meclisimizce görüşülerek gerekli karanın alınmasını arz ederim”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum