Yeni Kent Merkezi’nde İmar Krizi

Yeni Kent Merkezi’nde İmar Krizi

Yeni Kent Merkezi İmar Planlarında 2013 yılında yapılan plan notu ve lejant değişiklikleri imar krizine dönüştü.

A+A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2013 yılında İzmir'in Turan-Alsancak arası kıyı kesimini kapsayan Yeni Kent Merkezi'nin 1/5000'lik planı notları ve lejantlarında değişiklikler yaptı. Yeni düzenlenen "Turizm ve ticaret" ile "Turizm, ticaret ve kültür", "Merkezi iş alanı" tanımları "Turizm ve ticaret" ile " Turizm, ticaret ve kültür" tanımları mahkeme tarafından 2015 yılında iptal edildi. Meslek odalarının açtığı davaların sonunda Büyükşehir Belediyesi mahkeme kararı doğrultusunda 2016 yılı başında plan notlarında "turizm ticaret" tanımını değiştirdi. Kullanımlar arası transfere olanak sağlayan bölüm çıkarıldı. Merkezi iş alanlarında da transfer olanağı kaldırıldı. Yeni plan notlarını içeren 1/5000 ölçekli plan Büyükşehir Belediyesi'nde onaylandı. Bu plana uygun Bayraklı Belediyesi ve Konak Belediyesi 1/1000 ölçekli plan notu değişikleri yapıldı. Konak ve Bayraklı belediye meclisleri, "Turizm Ticaret" ve "Merkezi iş alanı" ile ilgili plan notu değişikliğini onayladı. Yeni Kent Merkezi'nin Bayraklı kesiminde bu nota uygun yatırımların önü açıldı.

PLANDA REVİZYON YAPILDI AMA

Büyükşehir Belediyesi Ekim 2016'da "turizm-ticaret -kültür" tanımıyla ilgili 1/5000 ölçekli değişikliği de yaptı. Plan notlarında, "Kullanımlar arası transfer yapılabilir. Bu durumda bir parselde anılan kullanımların bir veya birkaçı yer alabilir. Kültür kullanımına ayrılan alanlarda daha sonra fonksiyon değişikliği yapılamaz" ve "Yapımlaşma hakkının 1/3'ü konut kullanımına ayrılabilir. Konut kullanımının yer alması durumunda ortaya çıkan donatı ihtiyacı ilgili imar planlarında gösterilecektir" kararları yer aldı. Buna uygun olarak Konak Belediye Meclisi'nde ise Ekim 2016 tarihinde gündeme gelen 1/1000 ölçekli plan tartışma yarattı. CHP Grubu'nun bölünmesi nedeniyle önergeler onaylanmadı. Plan notu değişiklikleri AK Parti Grubu ve CHP Grubu'nda bazı üyelerin aynı yönde oy kullanması sonucu 21 oyla reddedildi. Bu karar Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş tarafından yeniden görüşülmek üzere Meclis'e iade edildi. Komisyon'dan çıkacak karar Şubat ayı meclisi gündemine girecek.

1/1000 ÖLÇEKTE YÜRÜTMEYİ DURDURMA

Plandaki yeni düzenlemelerin CHP Grubu içindeki bölünme nedeniyle sürüncemede kaldığı Konak Belediyesi, İzmir 5. İdare Mahkemesi'nin kararıyla şok yaşadı. Şehir Plancıları İzmir Şubesi'nin iptal edilen 1/5000 ölçeli plana uygun yapılan 1/1000 ölçekli Alsancak Liman arkası ve Salhane Bölgesi- Halkapınar Salhane kesimi uygulama imar planı ve 1/1000 ölçekli plandaki lejant ve plan notlarının iptali için açtığı davada İzmir 5. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararla birlikte Konak Belediyesi, ilçe sınırları içinde bu plan notlarına göre ruhsat veremeyecek. Bölgede başta Tariş arazisinde yapılacak proje olmak üzere başvuru hazırlığı yapan projeler var. Mahkemelik bu planların yapılmadan önce geçerli planlara göre ruhsat alan ve inşaatı bitmiş yatırımlar oturma ruhsatı alabilecek. Ancak, bu planlar geçerliyken ruhsat alan ve davam eden inşaatlarla ilgili kritik bir süreç yaşanacak. Konak Belediyesi, bu binaların seviye tespitlerini yaparak durdurabilecek.

MİMARLARDAN İTİRAZ, PLANCILARDAN DAVA
Konak sınırları içindeki bu ruhsat krizine çözümü için yeni 1/5000 ölçeğindeki yeni plana uygun yeni 1/1000 ölçeki planın onaylanması için Şubat ayı beklenirken bu kez de askı süresinde içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 1/5000 ölçekli plan değişikliğine Mimarlar Odası itiraz etti. Bir bütün olarak tasarlanan Yeni Kent Merkezi planlarının, planın donatı dengesi hesapları ve planın bütünselliği göz önüne alınmadan, sadece parsel bazında gerçekleştirilmesine olanak veren plan notu düzenlemeleriyle, planlarla birlikte kurulmuş olan sistematiğin tamamen çökmesine neden olduğu belirtilen itirazda parsel bazında yapılan uygulamaların kentlerin plansız gelişmesine neden olduğuna dikkat çekildi. Mimarlar Odası itirazında, "Plan notuyla getirilen konut kullanım ve getirilecek sosyal donatı kullanım türleri ve yüksek yapı yoğunluğu dikkate alındığında mevcut ulaşım ağı üzerinde olumsuz etkilere neden olacağı açıkça görülmektedir. Plan notu değişikliği ile plan ana kararlarında getirilen değişiklik yapılaşma koşulları açısından ciddi sakıncaları barındırmaktadır. Bölgede yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttırmakta, Yeni Kent Merkezi bütününde emsal teşkil edici ve plan bütünlüğünü bozucu bir nitelik taşımaktadır. Bu değişikliğin kamu yararına, planlama esaslarına ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu kanaatiyle itiraz etmekteyiz" açıklamasına yer verildi. Öte yandan 1/1000 ölçekli planın yürütmesini açtığı davayla durduran Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi, 1/5000 ölçekli yeni planın iptali için de dava açma kararı verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.