Yeni Düzenleme Müteahhitler İçin Vergide Avantaj Oluşturabilir

Yeni Düzenleme Müteahhitler İçin Vergide Avantaj Oluşturabilir

Gayrimenkul yatırım fonlarına birtakım düzenlemeler getirileceğini belirten Başkan Kiraz, “Düzenleme ile bu şekilde geliştirilen konutlarla ilgili hem geliştiricilere hem müteahhitlere bazı vergi, tapu harçları gibi avantajlar sağlanabilir” dedi

A+A-

Ülkemizdeki kiralık konut sayısının gayrimenkul yatırım fonlarının desteği ile artabileceği kaydedildi. Konu ile ilgili olarak verilen detaylara göre Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’ düzenlemesinde son aşamaya geldiklerini dile getirerek, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını kaydetmişti. Sözcü Gazetesi’nde yer alan bir habere göre; konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Bakanlığın bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla kira getirisi olan mülk sayısını arttırmayı amaçladığını düşünüyorum” ifadelerini kullanan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı, Avukat Ali Güvenç Kiraz, söz konusu fonlarda tamamlanmış, getirisi olan mülklerin, projelerin fona konulabileceğini kaydetti. Ali Güvenç Kiraz açıklamasında gayrimenkul yatırımlarında bu enstrümanla kira getirisi olan mülk sayısını artırmak istemenin temel amacının biraz da satılabilir mülkten kira getirisi olan mülke dönmek istemek olduğunu belirtti.

ali-guvenc-kiraz.jpg

KONUT PROJELERİNİN TEŞVİKİ

Kiralık konut projelerinin teşviki açısından gayrimenkul yatırım fonlarına birtakım düzenlemeler getirileceğini kaydeden Ali Güvenç Kiraz, “Fonlarda Kurumlar Vergisi yok. Muhtemelen söz konusu bu düzenleme ile bu şekilde geliştirilen konutlarla ilgili hem geliştiricilere hem müteahhitlere bazı vergi, tapu harçları gibi avantajlar sağlanabilir” dedi.

KAMUDA DA SAĞLANABİLİR

Açıklamasında gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla özel sektörde kiralık sosyal konut üretiminin teşvik edilebileceğini kaydeden Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı, Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Kamu için nasıl bir düzenleme yapılacak şu an için bilmiyoruz. Fakat onun da sağlanabilmesi için kentsel dönüşüm yasasındaki vergi avantajları, harç avantajları gibi kiralık sosyal konut üretimi amacıyla bazı avantajlar sağlanması gerekiyor. Bu gayrimenkul yatırım fonunda verilebilecek olan teşviklerin, aynı paketi kamuda da sağlanabilir. Böylelikle de kiralık konut üretimi, hem belediyeler hem de devlet yani Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, KİPTAŞ gibi kuruluşlar üzerinden organize edilebilir” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.