Vatandaş İmar Affına Olumlu Bakıyor Ama Uzmanlar Uyarıyor!

Vatandaş İmar Affına Olumlu Bakıyor Ama Uzmanlar Uyarıyor!

6 Şubat depremlerinin ardından imar affının; bir daha açılmamak üzere rafa kaldırıldığı ifade edilirken; vatandaşta yeni imar affı için beklenti başladı. Uzmanlar ise böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu dahi olmaması gerektiğini bildiriyor

A+A-

İnşaat mühendislerinin tepkiyle karşıladığı yeni imar barışı, vatandaşlar tarafından beklenmeye başladı. Peki vatandaş neden imar affı istiyor? 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından çoğu binanın yıkılmasının sebebi olduğu ileri sürülen imar affı, yeniden gündemde. Geçtiğimiz gün Meclis'e taşınan imar barışı, sektörde tepkiyle karşılandı. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu tarafından Meclis gündemine gelen imar affı ile ilgili açıklama yapıldı ve "6 Şubat 2023 depremlerinin gerçekleri ortadayken yeni bir imar affı söz konusu bile olamaz" denildi. Şehir Plancısı Dr. Buğra Gökce de YRP Genel Başkan Yardımcısı Doğan Bekin tarafından İmar Barışı yasası ile ilgili yeni bir teklifin TBMM'ye sunulduğuna dikkat çekerek, bunun kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Sektörden imar affına gelen tepkilere karşın vatandaşlar, imar affına olumlu bakıyor.

imar-planinda-itiraz-suresi-ne-kadardir3.jpg

VATANDAŞTA KONTROLLÜ İMAR BARIŞI BEKLENTİSİ

Vatandaşlar, imar affının kaçak yapılar için önem arz ettiğine dikkat çekerek, köylerin bir an önce yapı kayıt belgesi çıkmak zorunda olduklarını dile getirdi.  İmar barışının kontrollü olması gerektiğinin altını çizen bir vatandaş, "Böylece tüm yüksek riskli kayıtsız binalar tespit edilip gereği yapılmalıdır. Yerinde bir karar olmuş devlet her zaman vatandaşının yanındadır. Devlet halkı için vardır. Çözüme ilişkin katkısı olan herkesi tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

BAZI YAPILARDA İMAR BARIŞI OLMALI

Faruk Kurtoğlu da konuya ilişkin "İmar affı tabi ki olmalı, olması gerek. Tek katlı binalar için yapılmalı. 2-3 katlı olanlara değil ancak tek katlı olanlara olmalı. Ortada bir sürü kiracı mevcut. Ev yapamıyorlar. İmar almaya kalktığı zaman dünyanın parası talep ediliyor" diye konuştu ve bu nedenle imar affının şart olduğunu belirtti.  Hayrettin Kaya ise Kaynarca oturduğunun altını çizerek, "Bizim yapılarımızda imar yok. Veriliyorsa herkese verilmeli. Yalnızca şehirlere değil köylere de verilmeli" diye konuştu.  Nazmi Yılmaz isimli bir başka vatandaş ise, "İmar affı neden yapılmalı? Herkes kendi başına binasını yaparsa bunu yanlış bir durum. Planlı, projeli inşa edilen binalarda, mühendis kontrolü altında yapılan binalarda sağlamlık bakımından deprem açısından oldukça önemli bir şey. Binaları görüyorsunuz hep çöküyor. Belediyeler kendilerine rant sağlayabilmek amacıyla imar açıyor. Bu devlete ve beldelere yarayan bir iş olması sebebiyle belediyeler de bunlardan nemalanıyorlar. Ancak depremde zararını halk ödüyor. O yüzden imar getirilmeli, planlı, projeli işler yapılmalı" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: SAKARYA YENİHABER

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.