Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi 4. Kez İhaleye Çıkıyor!

Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi 4. Kez İhaleye Çıkıyor!

Uzundere Mahallesi'nde 280 konut ve 33 iş yerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi için yarın dördüncü kez ihaleye çıkıyor.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar ilçesi Uzundere Mahallesi'nde 280 konut ve 33 iş yerini kapsayan kentsel dönüşüm projesi için yarın dördüncü kez ihaleye çıkıyor.

Yapım ihalesi, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 35/a bendine göre iki aşamalı olarak “Kapalı Teklif Usulü” ile yapılacak. Aynı gün isteklilerin mali ve teknik yeterliklerinin değerlendirilmesini takiben mali teklifler açılacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar'da Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerindeki 32 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk etabına bir türlü başlayamadı. Mayıs ve haziran ayında yapılan ilk iki ihale, hiçbir müteahhit şirketin teklif vermemesi nedeniyle iptal edildi. Müteahhitler kar oranını düşük, inşaat bitirme süresini ise kısa buldu. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Uzundere Kentsel Dönüşüm Proje ihalesi bu süreçten sonra 450 günden 600 güne çıkarıldı. Daha önce 18 aya kadar ödenmesi kararlaştırılan 600 lira kira yardımı süresi de 36 aya çıkarıldı.

Üçüncü ihaleye sürpriz şekilde tek teklifi İzmir'de büyük yatırımlara imza atan Folkart Yapı verdi. İhale Komisyonu yaptığı değerlendirme sonunda Folkart Yapı'nın teklifinde yer alan belgelerin idari şartnamede istenilen şekilde düzenlenmediğini tespit etti. Bu gerekçeyle iptal etti. Bunun ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 Eylül'de yeniden ihale yapma kararı aldı. İhaleye Folkart Yapı'nın yeniden teklif verip vermeyeceği ve başka müteahhit firmaların katılıp katılmayacağı yarın belli olacak.

Hem “uzlaşmayla” hem de “yerinde” dönüşüm
Projeye ait tüm alt yapı ve üst yapı uygulama projeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı ve inşaat ruhsatları alındı. Proje alanındaki hak sahiplerinin tapuları da Büyükşehir Belediyesi adına devralındı. İhale kapsamında firmalar, Uzundere Mahallesi'ndeki toplam 12 bin 809 metrekare alandaki 280 konut ve 33 işyeri için teklif verecekler. 9 bloktan oluşan iki adada büyüklükleri 68 ile 131 metrekare arasında değişen, 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı konut tipleri bulunuyor. İş yerlerinin büyüklükleri ise 30 metrekare ile 230 metrekare arasında değişiyor.

“Yüzde 100 uzlaşma” ve “yerinde dönüşüm” özelliğiyle Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmalarında milat olması beklenen Uzundere konukları için daha önce ihaleye çıkılmış, son gerçekleştirilen ihale, teklif veren firmanın belgelerinin idari şartnamede istenilen şekilde düzenlenmemesi nedeniyle iptal edilmişti.

Buz pisti ile yüzme havuzu da var
Uzundere Kentsel Dönüşüm Alanı tamamlandıktan sonra ticaret, ofis ve otel kompleksinin yanı sıra gençlik merkezi,  buz pisti,  yarı olimpik yüzme havuzu, basketbol, futbol sahaları, tenis kortu içeren spor ve eğitim ağırlıklı bir spor kompleksi, sosyal ve kültürel merkezler, pazar alanı, otopark alanları ve yeşil alanlardan oluşan bir çekim merkezi haline gelecek. Tüm sosyal ve teknik donatı alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, yeşil alanlar ve yollar Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.